Експерти депутатської комісії із аудиту тарифів на комунальні послуги у Рівному Сергій Пінчук та Гліб Олійник, проаналізувавши документи, надані їм «Рівнетеплоенерго», зробили висновок, що підприємство завищує дані про об'єм поданого споживачам тепла.
Сергій Пінчук nf Гліб Олійник
Сергій Пінчук, експерт з питань ЖКГ:
— Судіть самі: калорійність одного кубометру природного газу, що постачав ПАТ «Рівнегаз» 2015 року, становила в середньому 8100 Ккал — це дані з офіційного сайту підприємства. Значить, в ідеальних умовах, треба спалити 123,46 м. куб. газу для отримання однієї гігакалорії тепла. Але в реальності це неможливо, бо завжди існують виробничі втрати, зумовлені конструкцією та віком котлів. Якщо «Рівнетеплоенерго» стверджує, що усереднений коефіцієнт корисної дії у них складає 91% (що теж сумнівно, бо стільки ККД видає сучасний новий німецький котел, а чимало котлів підприємства існують ще з радянських часів), то для виробництва 1 Гкал треба дещо більше газу — 135,67 м.кб. А якщо врахувати 9% тепловтрати при транспортуванні тепла до кінцевого споживача, то для однієї гігакалорії треба спалити вже мінімум 149,08 кубометрів газу. При цьому, середній показник по всіх котельнях підприємства — 128,8! Як таке може бути, якщо це фізично неможливо? Інша розбіжність — торік населення спожило близько 415 тис. Гкал теплової енергії, а тариф розраховано на основі показника 544 304 Гкал. Куди ж поділася різниця? Виходить, у тариф закладено неправдиві, значно завищені цифри.
Гліб Олійник, правознавець:
— Реальний тариф, на нашу думку, складає 1293 гривні за одну гігакалорію. Це на 164 гривні менше, ніж подає «Рівнетеплоенерго». Поясню, чому так. Тариф складається із вартості природного газу, зарплати працівників та відрахувань на неї, ремонту, амортизації обладнання, орендної плати місту за котельні і тепломережі та ін. На виробництво тих самих 544 тис. Гкал тепла треба витратити 81 млн. кубометрів природного газу. І якщо ціна одного м. куб. газу без ПДВ — 5,73 грн., значить, цей об'єм коштує 465 млн. грн. А всі інші згадані складові «потягнуть» на 121 мільйон гривень. Таким чином, отримуємо тариф без ПДВ — 1077 гривень за одну гігакалорію тепла, а з 20% ПДВ — 1293 грн. Звідки ж «Рівнетеплоенерго» взяло суму у 1457 гривень? У нас є припущення, що один і той самий об'єм газу вони заклали у тарифі в дві різні статті витрат — на придбання природного газу і на собівартість виробництва тепла на власній ТЕЦ. Або ж вартість газу заклали уже з ПДВ, на який потім ще раз нарахували ПДВ за надану послугу з теплопостачання. Чому у Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, досі не помітили цих розбіжностей у розрахунках? Ми уже звернулися із проаналізованими даними та висновками до Служби безпеки України.
Степан Коропецький, директор ТОВ «Рівнетеплоенерго»:
— Я не можу коментувати цифри чи висновки, що озвучені експертами комісії. Але ми активно співпрацюємо з тимчасовою комісією, яка проводить аудит тарифів, постійно пропонуємо свої ідеї щодо зменшення тарифу. В тому числі, і списання з балансу підприємства зайвого майна, яке не використовуємо при виробництві теплової енергії. Наскільки швидко тариф буде приведено у відповідність, вирішує Нацкомісія — така процедура. Думаю, це буде зроблено до кінця року.
Аби списати з балансу «Рівнетеплоенерго» зайве майно, міська рада у вівторок збиралася на позачергове засідання. Бо на сесії минулого четверга про майже шістсот одиниць «зайвого» майна депутати забули. Серед майна, яке списали, — і техніка, і лічильники, і навіть ціла дахова котельня на Дворецькій, яку вже давно не використовували. Депутатів, які вимагали від «Рівнетеплоенерго» прозвітувати за стан цього майна, міський голова Рівного Володимир Хомко запевнив, що все списане повернеться у власність міста, тож депутати вирішуватимуть згодом, що з ним робити. Додав також, що позбавлення від зайвих активів дозволить «Рівнетеплоенерго» зменшити тариф для рівнян десь на 8% (через те, що будуть менше коштів витрачати на амортизацію).