Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни, де проходять реабілітацію сотні поранених військовиків з різних регіонів, називають одним з найкращих в Україні. Територія госпіталю розташована у Клевані: неподалік Рівного, поряд ліс та красива природа. З 2014-го про заклад почали дбати більш інтенсивно, вкладаючи бюджетні кошти то у ремонти та закупівлю обладнання, то у розвиток нових методик лікування. Так, торік госпіталь оголосив про закупівлю унікального обладнання, яке допоможе швидше стати на ноги десяткам учасникам АТО. Проте закупівлю уже майже п’ять місяців як не можуть провести. Причина – у неправильно (найімовірніше, похапцем) складеній тендерній документації.
На початку листопада госпіталь ветеранів війни, який підпорядкований Рівненській обласній раді, оголосив закупівлю, вартістю 5,6 млн грн. До кінця року мали купити стіл-вертикалізатор з інтегрованим роботизованим ортопедичним обладнанням і синхронізованою функцією електростимуляції. Такий стіл потрібен для лікування людей після тяжких черепно-мозкових-травм, які на певний час втратили здатність ходити. Задумка придбати це обладнання – цілком логічна. У клеванському госпіталі є столи-вертикалізатори, проте вони не мають електростимуляції. Нове обладнання дозволило б ефективніше проводити лікування. Проте диявол, як говориться у відомій фразі, криється у деталях.
Працівники медзакладу склали тендерну документацію так, що її вже вдруге оскаржують в Антимонопольному комітеті. Торік скаргу подало хмельницьке підприємство «Універсал Поділля», детально розписавши, що медико-технічні вимоги прописані під одного виробника – швейцарську систему ErigoPro виробництва Hocoma. У скарзі технічні характеристики, які прописав госпіталь, названо дискримінаційними щодо інших учасників торгів, які не працюють саме з Hocoma.
Антимонопольний комітет скаргу так і не розглянув, оскільки тендерний комітет госпіталю сам вирішив торги скасувати. Послалися члени комітету на те, що розгляд скарги в АМКУ був призначений на 17 грудня, а тому товар не встигнуть закупити до кінця 2018 року, як було прописано у тендерній документації. Хоча, варто зауважити, оскільки торги були міжнародними, а отже процедура там довша, аукціон першопочатково був оголошений на 9 січня, тобто пізніше за вказані терміни поставки.
Наприкінці січня госпіталь оголосив нові торги на Prozorro. Аукціон мав би відбутися 10 квітня, проте торги Антимонопольний комітет призупинив через скаргу вже іншого учасника, але з тими ж претензіями – тендерна документація прописана під швейцарського виробника.
На цей раз скаргу подало київське товариство «Ліртон Груп», і АМКУ погодився з вимогами киян, зобов’язавши госпіталь внести зміни у тендерну документацію або ж скасувати торги. На засіданні комісії Антимонопольного представник госпіталю зауважував, що під прописані вимоги у медико-технічній частині документації ще підпадає стіл-вертикалізатор GR-9900 корейського виробника N-Tech, проте Антимонопольний встановив, що корейське обладнання не має функцій, які деталізував госпіталь у тендерних вимогах. Таким чином госпіталь не зміг спростувати звинувачення «Ліртон Груп» у дискримінації учасників.
Окрім того, на сторінці закупівель на Prozorro зацікавлені у торгах почали писати, що вартує обладнання, на яке оголосили тендер, значно менше, аніж 5,6 млн грн. Тендерний комітет інформацію спростував, зазначивши, що дописувач не вказав жодного підтвердження, яке б доводило, що столи-вертикалізатори з електричним стимулюванням дешевші.
Характеристики переписали з реклами в Інтернеті?
Товариство «Ліртон Груп» було створено у грудні 2017 року зі ста гривнями статутного капіталу. Зареєстроване підприємство на мешканку Полтавської області Світлану Журавльову і, за даними порталу ClarityProject, у Києві має одну адресу ще з 20 фірмами. «Ліртон Груп» досі взяло участь у п’яти тендерах (у Дніпровській, Київській, Донецькій та Хмельницькій областях) і у двох перемогло (постачання обладнання для Дружківського дитячого будинку-інтернату на Донбасі).
Про участь у тендері клеванського госпіталю представники «Ліртон Груп» розповідають охоче. Менеджер Ігор Шах детально описав проблему із закупівлею та зауважив, що вимоги у тендерній документації, очевидно, просто скопіювали з Інтернету, причому ще й неправильно переклавши:
- Торік вимоги у тендерній документації були прописані не просто під конкретного виробника, вони мали характеристики, які не мають стосунку навіть до стола швейцарського виробництва Hocoma. У документації були використані рекламні характеристики товару, які не завжди збігаються з реальними технічними характеристиками, які дає завод-виробник. Наприклад, була вказана рекламна характеристика «80 кроків на хвилину». Але ж основна вимога цього обладнання – рання реабілітація, яку, фактично, проводять у ліжку. Для людини, яка ослаблена і має проблеми з атрофією м’язів, з суглобами, стільки кроків, як прописали у тендерних вимогах, забагато. Хіба ослаблену людину можна вже так мучити, враховуючи, що у хвилині – 60 секунд? Тим паче, що у тендерній документації не уточнено, чи йдеться про таку кількість кроків на одну кінцівку чи на обидві.
Була у тендерній документації і фрази, що взагалі – суцільний набір слів. Очевидно, виникли проблеми з перекладом з англійської (чи з російської) на українську. Наприклад, вказали не «регулювання довжини для ноги», а вписали «відстань між ногами регулюється дистанційно». У цьому обладнанні взагалі відстань між ногами не регулюється. Як правило, пишучи бажані характеристики, звертаються до заводу-виробника, а не беруть дані з Інтернету.
Після попереднього тендеру замовник вніс зміни, видаливши найбільш проблемні характеристики і додавши характеристики з корейського апарату. Але знову взяли характеристики не заводу-виробника, а рекламні з Інтернету. Так, стало замість 80 кроків – 60, що взагалі не є характеристикою цього обладнання, в якого мінімальна кількість рухів (згинання-розгинання ноги у суглобах) на хвилину – три, а рекомендована максимальна, якщо не помиляюся, 12. Двигун в обладнанні може крутити, скільки завгодно, можна і ногу відірвати, налаштувавши велику кількість кроків, але серйозні виробники таку функцію блокують, адже йде порушення норм і стандартів реабілітації.
На нашу скаргу госпіталь відписував, що швейцарські та корейські апарати – ідентичні. Але це не так. Південна Корея виробляє клон Hоcoma, але з трохи зміненими характеристиками. У корейському апараті, наприклад, відсутня функція синхронної електростимуляції, що вимагається у тендері госпіталю. Саме тому АМКУ зобов’язав внести зміни у документацію або скасувати торги.
Столи-вертикалізатори виробляють три компанії: Hocoma (з вмонтованою системою електростимуляції), її згаданий клон у Південній Кореї, а також компанія у Росії (росіяни додали розширену функцію біологічного зв’язку). Проте це якщо говорити саме про столи. А є також роботизовані ліжка Anymov італійського виробника BTS Bioengineering, які пропонуємо ми і які призначені саме для ранньої реабілітації, яку потрібно проводити не на столі, а саме у ліжку. Ліжко Anymov також має більше функцій, аніж стіл Hocoma. Наприклад, там розпочинається з одного кроку на хвилину.
Коментарі про ціну на столи-вертикалізатори на сайті Prozorro, швидше за все, писали не зовсім компетентні люди. До європейської ціни потрібно ще додавати доставку, розмитнення, додаткові платежі. Окрім того, у Європі є повторний продаж реставрованих апаратів (лікарні пристрої, які працювали у них два-три роки повертають виробнику, отримують нові з різницею у ціні, а старі виробник реставрує і продає за півціни). На нові столи Hocoma десь така ціна і є, як вказано у тендері.
Госпіталь не погоджується, але вимоги виконає
Головний лікар Рівненського обласного госпіталю ветеранів війни Андрій Бурачик зазначає, що стіл-вертикалізатор з електричною стимуляцією м’язів та нервових закінчень потрібен для закладу, адже дозволить пацієнтам з наслідками тяжких черепно-мозкових травм відновити спершу чутливість, а потім і ходьбу. А у госпіталі, який має 50 ліжок, на сьогодні, до прикладу, 40 пацієнтів-візочників потребують вертикалізації.
- Звісно, процес реабілітації довготривалий, всі одразу не стануть і підуть, - зазначає п.Бурачик. – У нас є прості вертикалізатори, проте з обладнанням, яке має електростимуляцію, відновлення пацієнтів пришвидшиться. Технічні характеристики під нове обладнання знайшли наші лікарі. Неправда, що ми прописали умови під конкретну марку, ми надавали вже пояснення в АМКУ. Але рішення Антимонопольного виконаємо. Ми з задоволенням працюватимемо з будь-якою фірмою, яка виграє торги, запропонувавши вигідну ціну.
Голова правління ГО «За чесний тендер» Святослав Клічук зазначає, що замовникам варто уважніше ставитися до формування вимог у тендерній документації. Адже зумисне чи ні створюють дискримінаційні умови, торги затягуються через скарги учасників до Антимонопольного. При цьому страждають як інтереси закладу, так і громади.
- Відповідно до ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі», технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника, - зазначає п.Клічук. – У разі, якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Хоча технічні вимоги тендерної документації госпіталю і не мають посилання на конкретну торгову марку чи виробника, однак можуть бути сформовані так, що лише обладнання одного виробника відповідатиме визначеним ознакам. Тому можуть мати місце вимоги, що обмежують можливість для участі в тендері інших виробників чи їхніх представництв в Україні. А отже – може мати місце дискримінація. Орган, що уповноважений встановлювати наявність чи відсутність ознак дискримінації – Антимонопольний комітет. А він, власне, підозри про дискримінацію підтвердив.
Алла САДОВНИК.