На власному прикладі переконався, що приказка «поки грім не гримне, українець не перехреститься» актуальна щодо більшості українців. Займаючись будівництвом свого дому, неодноразово обдумував можливість встановлення твердопаливного котла, але все руки не доходили. І лише нині, коли ціни на газ почали реально кусатися, повернувся до давнього задуму облаштувати будинок твердопаливним котлом.
Микола Клочанов
Як виявилося, нині на ринку їх є чимало. Звісно, кожен виробник розхвалює свої вироби. Тому довелося попосидіти на будівельних форумах і поспілкуватися з людьми, які мають стосунок до облаштування опалення. І мої пошуки виявилися не марними. Врешті-решт, порівнявши всі характеристики і відгуки, я вирішив обрати наш, рівненський котел «Ретра». За всіма показниками він не поступається жодному зі своїх європейських аналогів, а за деякими показниками навіть випереджає відомі закордонні бренди. Розгалужена лінійка котлів, які обігрівають площу від 100 квадратних метрів і вище, доступна ціна, а головне, їхня «всеїдність» — усе це разом остаточно схилило мій вибір на бік котлів «Ретра». Але про все — по порядку.
Як розповів директор ППФ «Ретра» Микола КЛОЧАНОВ, твердопаливні котли «Ретра» підходять для опалення найрізноманітніших об’єктів: від приватних будинків — до теплиць та виробничих, промислових і офісних приміщень.
— Котли «Ретра» на твердому паливі — це котли, в яких згорання відбувається при високих температурах з низьким доступом кисню, — пояснює Микола Григорович. — Вони працюють на дровах, тирсі, вугіллі, торфі, відходах деревини, паливних брикетах, пелетах тощо. Причому дрова можуть бути не обов’язково сухими, але й сирими. Більше того, на відміну від багатьох аналогів, навіть іноземного виробництва, наші котли мають ККД, який досягає 93 відсотків. Це означає, що з одного кілограма палива отримується більше тепла. Як конструктор можу запевнити, що економічність котлів «Ретра» зі змішаною системою горіння — прямоточною і піролізною — в 4 рази вища від будь-яких світових аналогів: для одержання 1 кВт тепла досить усього 100 грамів деревних відходів.
І справді, користувачі котлів «Ретра» стверджують, що він окуповується дуже швидко; встановлений торік — всього лише за один опалювальний сезон. З нинішніми ж цінами на газ термін його окупності, за нескладними підрахунками, зменшиться вдвічі! Та й виняткова «всеїдність» котлів «Ретра» давно вже не є новинкою для їхніх користувачів. Дрова, низькосортне вугілля, торфобрикети, пелети, стружка, хмиз, солома, макулатура — згодиться все! Варто зазначити, що котли інших виробників більш вередливі в цьому плані, оскільки працюють на традиційних видах палива на кшталт сортового вугілля, однак все одно не досягають такої ефективності, як котли «Ретра».
Виникає закономірне запитання: за рахунок чого досягається подібна «всеїдність»? Конструкторським бюро на чолі з Миколою Клочановим розроблено і не має аналогів у світовій практиці підстроювання котла під будь-який вид палива шляхом посилення тиску потоку повітря і зміни його напрямку на ефективне спалювання палива, що зменшує його витрати.
Крім того, збільшена паливна камера дозволяє добитися для окремих видів палива наступних показників:
- не завантажувати торфобрикет до 9-10 годин, вистачає однієї закладки;
- не завантажувати вугілля від 1,5 до 2 діб (залежить від якості вугілля);
- не завантажувати дрова від 7 до 9 годин (залежить від сортності та вологості).
Котли «РЕТРА»:
Із 2012 року на котли «Ретра» встановлюється водоохолоджувальна та самоочисна насадка-пальник для дрібнофракційних видів палива, яка досушує його і забезпечує процес горіння з ефектом піролізу. Ця розробка є унікальним конструктивним рішенням, що не має аналогів ні в Україні, ні за кордоном. Якщо без пальника дрібнофракційне паливо не завжди повністю прогорає, що є проблемою твердопаливних котлів, то з її допомогою ефективність прогорання палива зростає вдвічі.
Щодо матеріалу, то котли виготовляють із якісної сталі та чавуну. Більше того, метал, який стикається з вогнем, попередньо проходить процес водоохолодження, — а це означає, що він у котлі працює в ідеальних умовах, за температури, яка в своєму максимумі досягає не більше 95°С. Така технологія забезпечує котлам «Ретра» високу надійність і довголіття.
— На все життя запам’ятався один епізод з моєї юності, — згадує Микола Григорович. — Одного разу наша викладачка, проводячи лабораторне заняття, налила воду в паперовий стаканчик (він був зроблений зі щільного картону), а потім запалила свічку, піднесла її до денця стакана і стала його нагрівати: вода у стакані закипіла, а сам він залишався цілим! На мене, тоді ще безвусого молодика, цей досвід справив незабутнє враження. В основі конструкції наших котлів лежить показаний у цьому нехитрому досвіді принцип: топка котла є одночасно камерою згоряння і поверхнею теплосема. За рахунок цього зменшується габаритність котла, матеріаломісткість і, що найприємніше, — собівартість.
Ще одним аргументом на користь котлів «Ретра» стало те, що при потребі їх додатково оснащують контуром нагріву води, відтак у теплу пору року їх можна використовувати як бойлери. Остаточне рішення про встановлення котла «Ретра» я прийняв, коли переконався, що їх можна встановлювати паралельно з діючими (зокрема, й газовими), оскільки не існує жодних застережень до використання їх разом з котлами інших моделей. Таким чином, котли «Ретра» стали для мене реальною альтернативою дорогому російському газу.
- Екологічні — повна відсутність диму й отруйних речовин
- Не гріють повітря — при стабільній роботі температура вихідних газів приблизно 70-140оС, що в 3-4 рази менше, ніж у вітчизняних і закордонних аналогів
- Прості в керуванні — регулювання температури з точністю до 1оС; роботу котла можна зупинити за допомогою системи регулювання
- Зручні в обслуговуванні — паливо можна закладати один раз на дві доби, а вибирати попіл навіть під час його роботи; профілактика — не частіше одного разу на два місяці
- «Всеїдні» — як паливо можна використовувати тирсу, дерев’яні відходи, дрова, сухий кізяк, хмиз, солому, макулатуру, низькосортне кам’яне вугілля, брикети, пелети, торф, торфобрикети тощо
- Довговічні — котел працюватиме 15 років при дотриманні нескладних правил експлуатації; гарантія на виріб — 5 років