З Острожчини пара лелек не відлетіла в Африку, а залишилась зимувати

505 0

Ми у соцмережах:

З Острожчини пара лелек не відлетіла в Африку, а залишилась зимувати

В той час, як переважна більшість білих лелек зараз знаходяться на зимівлі в Африці, деякі птахи можуть залишатися зимувати в наших широтах. Це викликає сенсацію і привертає увагу місцевих жителів. Кілька днів тому місцеві мешканці помітили пару лелек на луках, що поряд з селом Кутянка у колишньому Острозькому районі. Їх вгледіли неподалік «Дермансько-Острозького» Національного природного парку.

Для того, щоб дізнатися стан птахів, співробітники парку з місцевими жителями обстежили луки в околицях с. Кутянка, проте птахів їм не вдалось побачити.

Часто люди б'ють на сполох, прагнучи врятувати лелек. Проте, птахи не у всіх випадках потребують нашої допомоги. Як зазначає орнітолог Віталій Грищенко, заступник директора з наукової роботи Канівського природного заповідника, з кожним роком все частіше окремі птахи або й невеликі групи залишаються зимувати. Для них головне - знайти їжу, морози самі по собі не страшні. Лелеки витримують до -20 °С. Коли зима без сильних морозів, є чимало незамерзаючих боліт та водойм. Але при будь-якій погоді є постійне джерело їжі - сміттєзвалища біля великих міст. Там зимуючих лелек частіше всього і можна зустріти. Якщо птах нормально літає, краще його не чіпати, можна наробити лиха. Відловлювати має сенс лише поранених, хворих чи ослаблених лелек.

Водночас, за словами пана Віталія, без потреби підгодівлею птахів займатися не варто, бо птах, який міг би полетіти кудись південніше, затримається, а коли раптово вдарять сильні морози, може постраждати. Тут потрібен індивідуальний підхід. Якщо лелека десь крутиться день-два, то краще хай сам дає собі раду. Якщо ж птах залишився на зиму в якомусь певному місці, можна влаштувати пункт підгодівлі.

Поради, як допомогти лелекам пережити морози, від Подільського клубу любителів птахів «Aves»:  

1. Організовуйтеся в ініціативні невеликі групи і зробіть розвідку: чи немає поблизу вашого населеного пункту лелек.

2. Якщо Ви знаєте місце, де зупинилися лелеки, не треба здіймати довкола нього галас і приваблювати туди велику кількість людей. Птахам потрібен спокій, бо коли вони стоять, то менше витрачають енергії. Кожен наступний їх політ і здіймання в небо, це витрата енергії, а це небезпечно для їх життя.

3. Якщо ж Ви бажаєте і можете допомогти – краще облаштуйте для них годівничку. Підходити до лелек на відстань ближче ніж 20-30 м не бажано. На цій відстані можна розкласти на снігу, чи розчищеній галявині, сіно, солому чи гілки і викладати на них їжу для птахів.

4. Основний корм лелек – це комахи, риба, земноводні, гризуни. Рослинну їжу ці птахи не вживають!!! Тому зерно, хліб, варену картоплю та ін. ці птахи їсти інколи й будуть, але користі це їм не принесе. Лелек слід годувати рибою, м’ясом або яйцями. Риба може бути морська чи прісноводна, але категорично НЕ СОЛЕНА! Лелека не вміє жувати їжу, він ковтає цілим куском, тому вся підготовлена для нього їжа повинна бути подрібнена. М’ясо може бути у вигляді відходів: курячі голови, тельбухи та ін.

5. Подібна підгодівля має ще й інший бік медалі. Якщо птахи не будуть їсти розкладену їжу, вона привабить чотирилапих хижаків (собаки, лиси), які створять додатковий фактор неспокою, а можливо і смертельну небезпеку для птахів. Тому слід добре продумати сам процес підгодівлі, щоб принести птахам користь, а не шкоду. Відійдіть на відповідну відстань, переконайтесь, що птахи помітили, знайшли їжу.

6. Якщо ж птахи зовсім ослабли і не реагують на рухи людей, їх слід забрати, відігріти і підгодовувати, тимчасово розмістивши в господарських будівлях разом із домашніми тваринами.

І ще одне: допомагати лелекам треба з розумом і довіряти рекомендаціям орнітологів, зоологів, біологів, екологів, котрі вам підкажуть як правильно піклуватися про птахів, не створюючи зайвої паніки, як надати допомогу так, щоб їм не нашкодити. 


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також