Втрата росту на кілька сантиметрів відбувається через те, що кістки «з’їдають» самі себе, хрящі стоншуються, а м’язи виснажуються. Швидкість, з якою відбуваються ці процеси, залежить від генів, фізичного стану та рівня активності протягом усього життя.
Дослідження показало, що люди почали втрачати зріст близько 30 років і що зменшення зросту прискорювалося з часом. До 80 років чоловіки втратили 5 см, а жінки — 8 см.
Кістки починають формуватися приблизно на восьмому тижні вагітності і ростуть, поки люди не досягнуть 25 років. Кістки також стають щільнішими, коли їм доводиться підтримувати велику м’язову масу. У міру росту м’язів вони виробляють колагенові волокна, які розтягуються і збільшують місцевий кровообіг, що, своєю чергою, стимулює ріст кісток.
Ріст кісток зупиняється приблизно до 25–30 років. А приблизно до 40–50 років люди починають поступово втрачати кісткову масу.
М’язи також можуть відігравати важливу роль у віковій втраті росту. У літніх людей м’язи можуть атрофуватися. Відсутність м’язової підтримки навколо тулуба погіршує здатність людини стояти прямо.
Учені зазначили, що втрата зросту може мати серйозні наслідки для здоров’я. Хоча причина досі незрозуміла, численні дослідження показали зв’язок між втратою зросту і проблемами з диханням і серцево-судинними захворюваннями.