Фенібут був розроблений в Радянському Союзі в 1960-х роках і понині використовується для лікування низки станів, включаючи тривогу. Ця речовина має багато назв: 4-аміно-3-фенілмасляна кислота, фенібут, фенігам, PhGaba, фенігам, 4-аміно-3-фенілбутанова кислота, бета-(амінометил) бензолпропанова кислота, β-феніл-γ-аміномасляна кислота.
Фенібут ніколи не був схвалений як лікарський засіб у США. У 2018 році чотири американські торгові асоціації (the American Herbal Products, the Consumer Health Care Products Association, the Council for Responsible Nutrition, the United Natural Products Alliance) попередила рітейлерів, щоб вони не продавали фенібут. Ці організації стверджували, що є інформація про те, що фенібут може мати психотропні властивості й до нього виробляється звикання при більш високих дозах.
Якщо фенібут вам виписав лікар, ви його вільно можете купити в найближчій аптеці або ж на tabletki.ua. Він не заборонений ні в Україні, ні в Росії. З фенібутом-ліками все зрозуміло, а от з дієтичними добавками, до складу яких він входить, ситуація неоднозначна. Фенібут, як ліки, має протипоказання, але якщо продавати його як БАД, то на протипоказання ніхто уваги не звертає. Вважається, що БАДи безпечні. Навіть якщо виробник зазначить його в складі свого препарату на етикетці, чи щось скаже покупцю такий малозрозумілий термін, як“β-τεніл-γ-аміномасляна кислота”?.
Ситуація з фенібутом досить курйозна. Наприклад, інтернет-магазин BIOTUS продає заспокійливу дієтичну добавку на основі фенібуту зі США PheniTropic, фірми BioticsResearch. На сайті BioticsResearch я не знайшов цю добавку. Я б ще більше здивувався, якби знайшов. Цю ж добавку продає і наша Розетка, нібито від американського виробника Revangе… (Спробуйте знайти сайт цього виробника). Парадокс у тому, що Розетка вільно продає “щось американське, що невідомо звідки”… і вимагає купу документів від НВЦ “Добрадія”, який виготовляє свої фітодобавки (Сонормін, Вікторін, Простатонормін) згідно з GMP на українській фармфірмі “Астрафарм” (GMP – вимоги до якості, що застосовується при виробництві ліків, Україні такі умови для виробництва добавок не обов’язкові).
Можливо, менеджери цих фірм допоможуть мені з пошуками? Працівники BIOTUS не люблять відповідати на запити покупців. Я нещодавно просив їх надати мені американські сертифікати якості деяких їхніх товарів. Відповіді так і не отримав. Розетка надзвичайно повільна, вже більше двох місяців вивчає документи від НВЦ “Добрадія”….
Цікаво, як лікарський засіб може бути одночасно і ліками, і дієтичною добавкою? Хоча Україна – це країна великих можливостей, поки є великі прогалини в українському законодавстві.
Найбільша проблема полягає в іншому. Фенібут можуть таємно додавати до дієтичних добавок для підсилення ефекту “рослинних добавок”, вводячи в оману споживачів, які орієнтуються на “натуральність БАДів”. У цьому випадку прийдуть на допомогу наші парнери – висококваліфіковані хіміки-аналітики з НСФ Отава, які за свою двадцятирічну історію розкрили багато подібних фальсифікацій.
Власне, основна мета Громадської спілки “Добрадія” - максимально об’єктивно розповідати українцям про дієтичні добавки, їхні недоліки і переваги. Бажано, щоб споживач, озброєний цими знаннями, свідомо і самостійно вибирав, чи йому купити в аптеці фенібут, чи придбати дієтичну заспокійливу добавку Сонормін без фенібуту, в основі якої рослинна сировина.
д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
Громадська спілка НВЦ фітопрепаратів “ДОБРАДІЯ”
Інститут молекулярної біології і генетики НАН України