Минулого четверга головою Рівненської обласної ради обрали «батьківщинівця» Миколу Драганчука. А його першим заступником — екс-голову ради та представника БПП Олександра Корнійчука. Ці рішення прийнято в результаті домовленостей між фракціями «Батьківщини», БПП та «Свободи».
Микола Драганчук
— Вам була вказівка від партійного керівництва «Батьківщини» писати заяву на звільнення?
— На засідання бюро партії, яке відбулося у понеділок і на якому був народний депутат Сергій Євтушок, мене не запросили, оскільки я не є членом партії «Батьківщина», а лише представник фракції. Але наскільки знаю, моє прізвище не згадували. Більше говорили, що Микола Кучерук порушив партійну дисципліну. Бюро вирішило ніяких різких рухів не робити, поки не проведуть комплексну перевірку, зокрема, щодо недавніх чуток про «політичний хабар» пана Кучерука.
— Рівненська «Батьківщина» за вказівкою з Києва мала підтримати радикалку Оксану Лозову. Чому створила більшість з БПП та «Свободою»?
— Ситуативну більшість, я б сказав. За дві години до початку сесійного засідання зібралася наша фракція і прийняла рішення — підтримати Лозову. Хоча як і в листопаді, коли обирали Володимира Ковальчука на посаду голови, були гарячі дискусії, неоднозначні думки. Але тоді керівнику фракції Миколі Кучеруку все ж вдалося донести позицію центрального проводу, що так буде краще, бо «Батьківщина» та Радикальна партія більш об'єднані у Верховній Раді.
Але цього разу ми поставили умову: підтримаємо Оксану Лозову, якщо нардеп та її син Андрій Лозовий, який приходив просити за матір, подасть список з 15-20 депутатів з інших фракцій, які її також підтримають. Нардеп попередніх скликань Сергій Кошин, який був на засіданні фракції, одразу заявив, якщо радикали не назбирають голосів, то «Батьківщина» підтримає свого кандидата. Щоправда, якщо мою кандидатуру запропонують інші фракції, бо висувати мене «Батьківщина» не збиралася.
Ми до останнього чекали, що Радикальна партія висуне Оксану Лозову, але вона цього не зробила. Якби Світлана Богатирчук-Кривко, яка є представницею «Конкретних справ», не висунула мою кандидатуру, питання про обрання голови зняли б з розгляду.
— Ви також підтримали кандидатуру пані Лозової?
— На засіданні фракції я голосував «за». Маю власну думку, але все-таки я — командний гравець, ніколи не зроблю самостійного кроку, якщо є колективне рішення. Якщо я 11 років віддав «Батьківщині», то повинен виконувати те, чого хоче більшість.
— Не віриться, що БПП так просто відмовився від амбіцій мати посаду голови облради.
— Думаю, БПП більше хвилювала думка, якщо не погодяться на першого заступника, то у керівництві обласної ради взагалі не буде їхнього представника. Бо за інших розкладів у коаліції були б Радикальна партія, «Батьківщина» та «Свобода». Про інші якісь домовленості мені не відомо. Я ні з ким не вів переговорів. Навпаки, просив за мене не голосувати.
— Уже говорять, що на наступній сесії будуть знову обирати голову — уже четвертого за рік…
— Чув лише на сесії, що Радикальна партія за місяць скликатиме позачергову сесію, щоб мене зняти і поставити когось іншого. «Батьківщина» готова повернутися до діалогу. Але голосів двох фракцій буде мало, щоб обрати голову. Я планую сісти за стіл переговорів з усіма фракціями, щоб об'єднати обласну раду. Коли у соціальних мережах висміюють всіх депутатів, стає неприємно. Але я розумію, чому — депутати не можуть домовитися про банальні речі. Є багато нагальних проблем, які потрібно вирішувати. Зокрема, мені прикро, що перекривають трасу у Володимирецькому районі батьки дітей зі Степангорода, де вимагають збудувати нову школу. Мені боляче за Бронники Рівненського району, де люди просять встановити світлофор, боляче за Дубно, де через очисні споруди назріває екологічна криза. Є маса проблем у кожному районі, потрібно почути кожного депутата і спільно вирішити, які заходи мають бути першочерговими. Як на мене, потрібно вирішити проблему Рівненського аеропорту, а ще проситиму депутатів, аби вони підтримали ідею залишити після себе яскравий слід — побудувати у Рівному льодовий палац на Макарова, під який свого часу вже виділили землю.
— Думаєте, вдасться об'єднати? Рада вже працює майже рік — і тільки одні суперечки та інтриги.
— Діти ж дорослішають. Так і депутати. Думаю, вони знайдуть консенсус, щоб більше не сміялася вся Україна. Підстав розпускати обласну раду немає.
— Як збираєтеся працювати з облдержадміністрацією? Перед минулою сесією було відчутно, що депутати все більше критикують діяльність чиновників.
— Обласна рада не буде придатком ОДА — це факт, але ми й не будемо конфліктувати. Нам нема чого ділити, окрім відповідальності. Ми на рівних умовах повинні виконувати завдання на користь області.
— Два депутати — Михайло Кириллов та Юрій Шарманський — покинули фракцію БПП. Як оцінюєте їхній крок?
— Це особиста справа кожного депутата. Якщо вирішили покинути, значить, щось сталося у фракції, з чимось були не згодні. Але загалом до виходу з фракцій ставлюся негативно.
— Збираєтеся змінювати працівників апарату ради, зокрема, комунального відділу, на який були нарікання?
— Є нарікання на окремих виконавців, але вони не настільки глобальні, щоб звільняти людей. Оскільки комунальний відділ очолює представник Радикальної партії, то його не звільнятиму уже заради того, щоб була співпраця з фракцією. Будемо приймати працівників на вакантні посади.