Міські чиновники стурбовані. Пам’ятник Тарасу Шевченку у центрі міста, кажуть вони, скоро перетвориться на громадський туалет. Щоб захистити Кобзаря від такого нерадісного майбутнього, спосіб вирішення проблеми пропонують простий: молодь від пам’ятника розігнати і обгородити постамент стрічкою.
Доля пам’ятників в усьому світі нелегка. Не один з них потерпав від рук людських, які виводили на ньому нецензурні написи, або від наслідків сидіння голубів. Втім, за кордоном ці сліди «гомо сапієнс» і пернатих швидко ліквідовують комунальні служби. Рівненські ж комунальники у питання наведення порядку біля центрального пам’ятника міста просять втрутитися міліцію. Після вихідних на ранок, за словами головного комунальника міста Юрія Собчука, територія біля пам’ятника всіяна пляшками та харкотинням, а сам постамент обписаний і обпльований. Тож на останньому засіданні міськвиконкому Юрій Собчук попросив забезпечити раз у годину проходження біля пам’ятника патруля. Секретар міськради Юрій Торгун взагалі був категорично налаштований проти молодіжних посиденьок біля пам’ятника. Тож на слова начальника міськвідділу міліції Віталій Чубаєвського про те, що молодь на зауваження міліції не завжди реагує, відповів різко: — Міліція повинна від пам’ятника молодь розігнати, а не робити зауваження: «Вибачте-перепрошую, відійдіть від Шевченка». Член міськвиконкому Валентина Туровська спробувала захистити молодь. Мовляв, в усьому світі молоді люди збираються біля пам’ятників і ніхто їх звідти не ганяє. Але Торгун був переконаний, що культурно сидіти біля пам’ятників можна не в нашій країні, де обов’язковий атрибут таких посиденьок — пляшка пива в руках. Молодь на таку чиновницьку категоричність відреагувала миттєво. Поставити Юрію Торгуну персональний пам’ятник для обгородження його стрічками або «скинутись» та принести під стіни міськради по метру тканини «для стрічки» жартома пропонують відвідувачі одного з популярних рівненських Інтернет-форумів. Вислови секретаря міськради неабияк збентежили молодих рівнян, які полюбляють відпочивати безпосередньо поблизу пам’ятника Шевченка. Переважно, це представники так званих неформальних тусовок, хоча біля пам’ятника свого часу збиралися й представники «віруючих» — співали християнські пісні й спілкувалися. — Ми іноді з друзями збираємось біля пам’ятника, хтось може взяти гітару, хтось може випити пива, — розповідає 17річна Олена. — Особисто я після себе все сміття викидаю у смітник. А те, що хтось залишає після себе пляшки — так це питання особистої культури. Не думаю, що від того, що влада прожене молодь від пам’ятника, хтось стане культурнішим. За кордоном, наприклад, працівники поліції штрафують не за те, що ти сидиш біля пам’ятника, а за те, що ти викинув там недопалок чи пляшку. Мабуть, саме на це варто звернути увагу й у нас. До речі, зауваження молоді щодо штрафів абсолютно резонне. Адже за некультурне поводження біля пам’ятника міліціонери можуть карати, мінімум, за двома статтями Адмінкодексу. За недотримання чистоти на вулиці сума штрафу сягає від 17 до 51 гривні, за розпиття алкогольних напоїв — від 17 до 85. Тож, дивись, і бюджет наповниться, і біля Шевченка стане чистіше.
Коментар Віталій Чубаєвський, начальник Рівненського міськвідділу міліції: — За те, що людина просто сидить біля пам’ятника, ми її притягнути до відповідальності не можемо і прогнати — теж. Адже немає такої статті у законодавстві. А ось за розпиття алкогольних напоїв, перебування у стані алкогольного сп’яніння, хуліганство біля пам’ятника чи на вулицях міста притягувати громадян до відповідальності міліціонерам доводилося, і не раз. Тяжче покарати порушника порядку за те, що смітить біля пам’ятника, адже пляшки на очах у міліціонерів ніхто не розкидає. До речі, зараз біля Шевченка патрульні бувають частіше, ніж торік. Три різних патрульних маршрути пролягають біля пам’ятника. Тож раз у годину-півтори тут обов’язково бувають міліціонери. Втім, актуальне це питання у літній час, адже взимку біля Шевченка, як правило, посиденьки не влаштовують.