З токсоплазмозом стикається приблизно половина всіх дорослих, хоча більшість з нас про це навіть не здогадується. Ситуація, коли інфекція може призвести до ускладнень — це коли жінка чекає малюка.
Якщо у вас є кішка, то, ймовірно, ваш організм вже "знайомий" з токсоплазмою — найпростішим мікроорганізмом-паразитом. Саме котики є головними "господарями" цієї інфекції. Токсоплазми живуть і в організмі собак і багатьох інших тварин, у тому числі корів, овець, птахів. Інфекція може потрапити до людини і через непросмажене м'ясо (особливо баранину і яловичину), погано вимиті овочі та фрукти чи непереварену воду.
Мирне співіснування Після того як в організм проникає інфекція, імунна система виробляє у відповідь захисні речовини — антитіла. Якщо вони є в крові, лікарі роблять висновок, що контакт з токсоплазмою вже відбувся. Залежно від типу цих речовин можна визначити, як давно трапилася ця "зустріч": антитіла типу G означають, що організм носить у собі інфекцію багато років, а антитіла М — що недовго. "Співіснування" з токсоплазмою зовсім не означає хворобу, воно може бути цілком мирним. Саме так і відбувається у більш ніж 90% випадків — інфекція нічим не проявляє себе, і виявити її вдається тільки з допомогою аналізу крові. буває й по-іншому: токсоплазмоз викликає невелике підвищення температури (близько 37°С), слабкість, біль у м`язах і суглобах. Оскільки такі симптоми можуть з`явитися в різних випадках, запідозрити саме токсоплазмоз досить складно, ось чому хвороба найчастіше так і залишається невиявленою. На токсоплазмоз можна захворіти лише один раз. Ось чому, якщо жінка перенесла цю інфекцію під час першої вагітності і вирішила стати мамою знову, з другою дитиною така ситуація вже не повториться. Серйозні труднощі (гострий токсоплазмоз) виникають дуже рідко, приблизно в 0,2-0,3% випадків і наздоганяють людей з ослабленим імунітетом. Інфекція проявляє себе, наприклад, високою температурою, головним болем, блювотою, висипом.
На згадку від Мурзика Вважається, що "котяча інфекція" найбільш небезпечна для майбутньої мами, причому тільки в тому випадку, якщо жінка вперше захворіє на токсоплазмоз саме в очікуванні малюка. Коли зараження відбувається в першому триместрі вагітності, є ризик, що вона перерветься. Якщо ж неприємна зустріч трапляється в II або III триместрі, організм реагує на неї вже не так гостро. Найсерйозніше з можливих наслідків токсоплазмозу — запалення внутрішньої оболонки ока і судин сітківки майбутньої дитини, що призводить до проблем із зором. На щастя, такі проблеми виникають рідко. Якщо у майбутньої мами міцний імунітет, паразити, найімовірніше, до маляти не доберуться. Навіть коли майбутні мами переносять гострий токсоплазмоз, інфекція потрапляє до дитини тільки в 30% випадків. У цій непростій ситуації майбутній мамі необхідно проконсультуватися з лікарем-інфекціоністом, бажано з тим, який займається проблемами вагітних.
Рекомендації для майбутніх мам: Якщо у вас є кішка або собака, намагайтеся стримувати ніжність до свого улюбленця, не цілуйте і не пригортайте його, доручіть прибирання котячого туалету комусь іншому. Не спілкуйтеся з незнайомими тваринами, особливо з безпритульними. Старанно мийте овочі і фрукти. Не їжте делікатеси з сирого або в'яленого м'яса.