01.08.2013 00:19 Адміністратор
5553
0
У самісінькому центрі Рівного продаються квартири. Дуже дешево. Квартир, щоправда, поки немає. Є відносно свіже повітря за парканом на перехресті вулиць Бандери та Чорновола, прикрашене рекламою та будівельною технікою. Під цим повітрям знаходиться ділянка землі, що дісталася "забудовнику" дуже каламутним способом. Знаючи непереборний потяг наших громадян до дешевого, ми вирішили дізнатися, чи є у тих, хто придбає повітря над згаданою ділянкою за ціною 4900 гривень за квадратний метр, шанс не втратити свої гроші. І звернулися за поясненнями до представників забудовників, міської влади та будівельної галузі Рівного.
Богдан Черкас, менеджер "Набережного кварталу":
— Два тижні тому ми відкрили біля будівельного майданчика Центр з продажу квартир. Офіс маємо на вулиці Степана Бандери, але вирішили, що людям, які захочуть купити квартири, ліпше одразу бачити процес будівництва. Минулого четверга почали продавати квартири. За перші дні уже було немало зацікавлених клієнтів, які навіть поїхали у Хмельницький, де центральний офіс "Набережного кварталу". Там уже один будинок економ-класу кооператив збудував, а наразі зводить 12-секційну багатоповерхівку. Їдуть, аби поглянути на якість робіт.
У Рівному ми збудуємо 10-поверховий житловий будинок, на першому поверсі якого будуть офісні приміщення. Поруч — дитячий та спортивний майданчики, алея, тимчасова стоянка для автомобілів. У кожному з трьох під'їздів буде по 72 квартири, на поверхах — по сім однокімнатних площею від 40 до 52 м2 та двокімнатних квартир площею від 69 до 74 м2.
|
| Так на макеті виглядає дім, який будуватиме "Набережний квартал"
|
Інспекція ДАБК дозвіл на початок робіт дала, тому ми й розпочали вже роботи. Поки що забиваємо пробні палі та перевіряємо несучу здатність ґрунту. До кінця 2013 року перший під'їзд уже буде готовий. Квартири, які ми здаватимемо, матимуть двоконтурний газовий котел, гіпсову штукатурку. Підведемо стояки води та каналізації, проте без розводки, її вже кожен робитиме індивідуально. Будуть засклені вікна та лоджії, проте стяжки на підлозі не буде. Практика з попередніх наших забудов показала, що це річ дуже індивідуальна. А стяжка входить у вартість квартири, тому ми вирішили, що ліпше здешевити житло і не робити зайвого.
— Очевидно, не лише відсутністю стяжки можна пояснити неймовірно низьку вартість цього житла? Ви пропонуєте метр квадратний за 4900 гривень!
— Скільки часу в Рівному будують багатоповерхівку? Два роки — одну чергу. Ми ж зводимо за п'ять місяців. Відповідно, нам менше потрібно платити за оренду будівельної техніки, а також менше заробітної плати виплатити. Причому платимо не погодинно, а за виконані обсяги. Також маємо домовленості з багатьма компаніями, які постачають будівельні матеріали. Оскільки будуємо чимало об'єктів (у Рівному, Хмельницькому, Луцьку) і купуємо багато матеріалів, нам роблять суттєві знижки. Та й ми робимо меншу націнку, ніж інші компанії, за рахунок більших обсягів проданих квартир.
— Ціна квартир у всіх містах, де ви будуєте, однакова?
— Все залежить від типу будинку. Наприклад, у Хмельницькому "Набережний квартал" збудував будинок економ-класу "Барви", в якому ціна за метр квадратний була 3900 грн.
— Першу чергу в Рівному обіцяєте здати до кінця цього року, а наступні два під'їзди?
— Земельна ділянка надто мала, щоб розгорнути будівництво на всі три черги. Тому доведеться будувати поступово. Проте затягувати не будемо.
— Земельну ділянку у міста викупило ТОВ "Дісан". Ви її перекупили?
— Ні, ми взяли її в оренду на період будівництва.
— "Дісан" зобов'язаний переселити мешканців двох будинків на вул. Чорновола, що поруч з будівельним майданчиком...
— Це обов'язки ТОВ "Дісан". Наскільки мені відомо, мешканців переселять у квартири першої черги, яку ми збудуємо.
— "Набережний квартал" пов'язаний якимось чином з "Дісаном"?
— Це зовсім різні фірми. Стратегія "Набережного кварталу" передбачає, що перший об'єкт, який ми будуємо в якомусь місті, має обов'язково бути у центрі. Бо це як реклама. Завжди ж судять за тим, як почав. Землю у "Дісана" ми орендували два місяці тому, бо це було найвдаліше, на наш погляд, місце для будівництва. Щоправда, ТОВ "Дісан" як власник ділянки є замовником будівництва. А генеральним підрядником — ТОВ "Тонос".
— У рівнян є негативний досвід щодо фірм-забудовників з інших міст: вони починали будівництво, збирали кошти, а потім банкрутували...
— Ніхто не може дати 100 відсотків гарантії, що фірма не збанкрутує чи ще щось. Хто дає таку гарантію, той просто обдурює. У нас, зрештою, є резервний фонд, який дозволяє будувати за власні кошти. Проте важливіше для нас — наша репутація. Економічно невигідно зупинити будівництво, якщо можна зайти на ринок на тривалий час і будувати багато об'єктів.
Ігор Мічуда, голова правління Асоціації працівників будівельної галузі Рівного:
— Будівельні компанії, які тільки-но заходять в місто з новим проектом і одразу декларують низьку ціну будівництва, м'яко кажучи, насторожують. В середньому собівартість одного метра квадратного у Рівному — 600 доларів. Зрозуміло, що забудовники працюють, щоб отримати прибуток. Тому продавати збудоване житло за собівартістю не будуть. За такою ціною хіба що можна купити житло в якихось благодійників або тих, кого держава звільнила від сплати ПДВ. Хотілося б вірити, що у Рівне заїхали хлопці, які будуватимуть доступне житло. Хоча це дуже сумнівно. З іншого боку, можливо, у них є своє виробництво та будівельна техніка або свої механізми сплати податків, що дозволяють здешевити будівництво. Стверджувати не буду.
Звести коробку за п'ять місяців, як вони обіцяють, цілком реально, якщо інвестор потужний, із серйозним фінансуванням. Прикладом є дев'ятиповерховий будинок, який звели майже за такий самий час біля колишнього Будинку офіцерів. За кордоном будівельні проекти, що затягуються більш як на вісім місяців, вважаються нерентабельними. Чи не стане "Набережний квартал" черговою "мильною бульбашкою" — покаже час. У нинішніх умовах будівельного ринку від цього ніхто не застрахований. У нас була домовленість про зустріч з представниками "Набережного кварталу", але вони на зустріч не з'явилися. Якби я приїхав у чуже місто, то перш за все звернувся б до Асоціації будівельників за підтримкою та порадами. Не звертаються ті, хто дуже впевнений у власних силах або кому є що приховувати.
Андрій Філін, заступник міського голови Рівного:
— Офіційної інформації щодо "Набережного кварталу" у нас немає, оскільки вони до нас не звертались. Власне, як і не знаємо, чи будували вони в Україні ще якісь об'єкти і чи здали їх в експлуатацію. Вони будують на ділянці, яку взяли в оренду у фірми-власника цієї землі. Процес будівництва контролює інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю.
Щодо низької вартості житла теж не можу нічого сказати. Хотілося б, щоб це не була чергова "Еліта-центр", а фірма, яка справді збудує для рівнян доступне житло, як вони пообіцяли у своїй рекламі. Тим же, хто вже готовий нести свої гроші, аби придбати ще не збудоване житло, можу порадити єдине — уважно читати умови договору.