Один з основних етапів кредитування банком — формування портфеля. Цим займаються, коли визначені мета й стратегія видачі кредитів установою. Спеціалісти зазначають, що кредитний портфель — це позики, які видала організація на певну дату, які клієнти мають сплатити в майбутньому. Тобто йдеться про гроші, що зараз перебувають у використанні позичальників.
Як формується кредитний портфель
Спершу банк формує систему лімітів видачі позик, зважаючи на свої цілі і стратегії. Це дозволяє керувати ризиками за позиками. Кредитний портфель називають джерелом доходів і ризиків.
На другому етапі відбираються об’єкти кредитування, які можна включити в кредитний портфель. Це залежить від оцінок кредитоспроможності клієнтів установи. Фінансовий стан позичальника фіксують на підставі його балансу і бухгалтерської звітності.
Проводиться аналіз кредитного портфеля: які ризики неповернення грошей, період погашення, відсотки, рух позик у різних галузях, скільки кредитів можна віднести до проблемних. Також важливо відзначити резерви на позики за їхнього неповернення клієнтами. Проведення комплексної оцінки допомагає визначити чинники, які впливають на якість портфеля.
Навіщо оцінюється якість кредитного портфеля
Кредитну політику банківської установи можна назвати успішною, якщо сформовано оптимальний кредитний портфель, у якому правильно розподілені кошти. Тобто розмір позик відповідає наявним ресурсам банку.
Для виявлення прогалин і подальшого поліпшення кредитного портфеля фінансові організації регулярно аналізують його. Найчастіша практика — проводити оцінку раз на квартал.
Як формується якісний кредитний портфель
Для формування якісного кредитного портфеля банк діє таким чином:
- оцінювання факторва, від яких залежить попит на послуги установи серед клієнтів;
- аналіз кредитного потенціалу — прогнозуються можливості організації в розрізі розвитку кредитних програм без порушення ліквідності;
- забезпечення структури потенціалу кредитних продуктів банку;
- оцінка оформлення кредитів за різними характеристиками — до них можна віднести період погашення позики, категорії боржників, рівень ризику;
- аналіз того, наскільки ефективний кредитний портфель, а також створення завдань, які допоможуть його покращити.
Те, наскільки добре клієнти повертають кошти банку, впливає на вартість кредитного портфеля. Якщо відсоток неповернень росте, ціна портфеля падає. Капітал і дохід фінансової установи залежать від якості кредитного портфеля.