Троє побитих палицями поліцейських, перекинуті автомобілі, двоє місцевих з простреленими ногами — це результат чергової сутички в дубровицьких лісах, де «уже не видобувають бурштин».
Бурштинокопачі перекинули два поліцейських автомобілі
Рік лісами Рівненщини їздять привезені нині вже колишнім начальником облуправління Нацполіції Сергієм Князєвим «придані сили» — правоохоронці з інших регіонів країни, які мали б зупинити незаконний видобуток бурштину у північних районах. Ні для кого не таємниця, що «мити» поліщуки не перестали, натомість привезені поліцейські, як розповідають, встигли непогано освоїтися. Загальну картину псують лише поодинокі непорозуміння з місцевими, як-от минулої суботи біля села Великий Черемель Дубровицького району.
Вдосвіта 17 червня правоохоронці отримали повідомлення, що поблизу Великого Черемеля видобувають бурштин. Зателефонували на 102 місцеві лісівники — це підтвердив і нещодавно призначений начальник облуправління лісового господарства п.Сухович. Та чому раптом саме тієї ночі лісівники були надто пильними і безкорисливими, хоч «миють» бурштин тут чи не щоночі? Під час розмови з місцевими вдалося дізнатися, що про дві мотопомпи, які працюють у лісі, повідомили лісівникам селяни. Тоді який інтерес у селян здавати своїх?
І тут проглядається така версія. Село Великий Черемель, поряд з яким є поклади бурштину, розташоване на межі Дубровицького і Рокитнівського районів. Тож тут є свої і є чужі. Чужі — це сусіди-рокитнівці, яких, зізнаються селяни з Черемеля, на "клондайку" більше і місцевих вони не пускають. Через це й ворогують. Очевидно, й тієї ночі місцеві викликали поліцію, бо мили бурштин «чужі». Це лише версія, бо поліція, "в інтересах слідства", не розголошує деталі інциденту.
Отож тієї ночі на виклик до лісу виїхало десятеро працівників спецпідрозділів. За версією поліції, «аби завадити документуванню злочину та вилученню мотопомп, понад сотня невідомих осіб спиляла дерева, щоб перекрити рух десятьом правоохоронцям. Під час сутички постраждали 29-, 40— та 28-річні поліцейські спецпідрозділу Черкаської області. Правоохоронців з численними забоями, саднами та травмами голови було госпіталізовано до лікарні». Окрім цього, бурштинокопачі перекинули два поліцейських позашляховики.
Близько 8.00 до Рокитнівської районної лікарні також звернулися рокитнівці: 22-річний житель села Вежиця та 28-річний мешканець Старого Села. В обох були вогнепальні поранення ніг дробом. Поліція повідомила, що селяни могли отримати поранення під час сутички з правоохоронцями. Проте додає, що поліцейські не мають патронів із дробом, а стріляли у суботу лише у повітря — задля попередження. То виходить, стріляв хтось із місцевих?
— Зі сторони бурштинокопачів були звуки, схожі на постріли, тож є версія, що старателі мали при собі зброю, - зазначила речниця ГУ НП у Рівненській області Любов Белаш. - Також бурштинокопачі були з палицями. Наразі слідчі з'ясовують всіх учасників конфлікту. Аби не зашкодити слідству, більше інформації наразі не оприлюднюватимемо.
Поліцейських у лікарні довго не тримали — надавши першу допомогу, відпустили. Рокитнівці з простріленими ногами досі у лікарні. Проте їхні односельці заперечують участь у сутичці з поліцейськими.
— Це вони посеред села пострілялися, понапивавшись, — запевняє вежицький сільський голова Валентина Кузьмич. — Якби наші брали участь у сутичці з поліцейськими, то про це би вже все село говорило. Воюють хлопці між собою в селі часто, коли нап'ються. А останніх тижнів три у нас взагалі ніхто не миє бурштин — сінокоси почалися. Навіть приїжджих немає.
Натомість мешканці сусідніх сіл на Дубровиччині розповідають, що у суботу проти правоохоронців виступили саме рокитнівці. Додають, що найбільше було із села Вежиця, що поряд з Великим Черемелем.
— Вночі миють переважно з ліхтариками, — розповів «РВ» один із місцевих мешканців, попросивши не називати його прізвище. — Хоч землі наші, наших туди не пускають, у нас людей менше. Весною був конфлікт серйозний між самими бурштинокопачами, то нашим трактори постріляли. Тепер хіба з сачками ходять. А бурштин люди з Рокитнівського району на нашій території як мили, так і миють. Все болото скопали, ліс спалили. Після сутички з поліцейськими розказували, що у суботу вночі їхали на підмогу своїм — «як на фронт»… Усі ж знають, що відібрані в одних мотопомпи правоохоронці продають іншим за меншими цінами. Якщо мотопомпа коштує до 3 тис. доларів, то у поліцейських можна купити за 1000.
Поліщуки кажуть, що подібні конфлікти — не перші і не останні. Відмовлятися від свого «ремесла» не збираються. Додають, що і придані сили поліції теж непогано заробляють разом з ними. Так, додають, бурштинокопачі, які «працюють» на землях неподалік Дубровиці, платять по 100-200 доларів за мотопомпу, аби їх «не помічали».
Після суботнього конфлікту поліцейські розпочали досудові розслідування за фактами опору працівникам правоохоронного органу, за умисне пошкодження майна правоохоронних органів та за порушення правил охорони або використання надр. Перевернуті службові авто, зазначають у поліції, відремонтують. Але говорити, чи вже є затримані зі сторони поліщуків, у поліції відмовляються. Як зазначив заступник начальника ГУ НП у Рівненській області Олександр Панасюк, «над цим працюємо». Після сутички, як розповідають, поблизу Великого Черемеля роботи мотопомп кілька днів не було чути.