24.10.2013 00:48 Адміністратор
1906
0
Були часи, коли навчання наших військових та правоохоронців спрямовувалися на підготовку до ядерної війни. Їх та нас намагалися навчити, як діяти, коли американці або китайці скинуть десь поблизу атомну бомбу. На щастя, бомба тоді на нас так і не впала. А наша міліція, яка, треба думати, вже подолала злочинність і не має чим зайнятися, вчиться тепер розганяти масові протести громадян. Так, днями понад 600 місцевих міліціонерів і військових успішно відпрацювали операцію "Хвиля", тобто найбільш жорсткий спосіб боротьби із масовими протестами громадян. За легендою, правоохоронці нібито захищали Рівненську райдержадміністрацію від розлюченого натовпу, що прийшов протестувати проти незаконного розподілу землі, та озброєного злочинного угруповання, яке долучилося до невдоволених. Судячи із реакції на ці навчання з боку місцевих керівників та політиків, вірогідність подібних подій у нас не вища, ніж можливість ядерної війни. Тож наша міліція може спокійно повернутись до своїх безпосередніх обов'язків.
Олексій Лозян, начальник управління громадської безпеки УМВС України в Рівненській області:
|
| |
— Навчання ми провели лише для того, аби переконатися, що готові боротися проти масових заворушень. Ми ж йдемо в Європу, а там — чи не щодня якісь акції протесту, багато з яких мають агресивний характер. Ми вчимося діяти як європейські правоохоронці, а не як радянські. Кулеметом відстрілювати людей ніхто не збирається. Проте в разі потреби міліція готова застосовувати навіть зброю.
Таку операцію, як "Хвиля", може розпочати начальник УМВС, а застосовувати силу — лише за погодженням з міністром МВС, місцевою владою та прокурором. Проте до такого методу правоохоронці вдаватимуться лише в крайньому разі, коли буде загроза життю та безпеці інших людей. Наприклад, коли розлючений натовп підпалюватиме автомобілі, як це було під час навчання, захоплюватиме приміщення, використовуватиме зброю, не підкорятиметься наказам правоохоронців чи завдаватиме їм шкоди. Звісно, це не означає, якщо хтось кине камінець у міліціонера, то на натовп одразу накинуться з кийками. Повірте, міліціонерів б'ють дуже часто, проте вони терплять і лише у критичних ситуаціях застосовують силу.
Спрогнозувати, буде якась акція агресивною чи ні, дуже важко. Коли мають відбуватися якісь багатолюдні протести, ми намагаємося співпрацювати з організаторами. Наведу приклад акції "Вставай, Україно!". Я одразу домовився з політичними силами, які її проводили, що вона не виходитиме за рамки дозволеного законом. Ми поділили територію, де будуть наші охоронці, а де їхні. Бо найчастіше мирні акції перетворюються на агресивні через третіх осіб, провокаторів. Окрім того, за акцією стежило близько 30 відеокамер. Взагалі на кожне масове зібрання людей виїжджає наша група документування з відеокамерами, аби ми могли відстежити, хто насправді ніс агресію, а хто був свідком. Окрім того, за великими акціями стежать слідчі, які й визначають, коли правоохоронцям потрібно переходити у наступ.
Міліціонери мають повноваження вжити заходів навіть до мирних демонстрантів, якщо ті не повідомили завчасно органи влади про свою акцію. Проте цього ніхто не робитиме. Перш за все, ми домовлятимемося із мітингувальниками, запропонуємо їм подати заявку на акцію, щоб вона була легітимною. І лише якщо натовп перетворюватиметься на неконтрольований, застосовуватимемо силу. До речі, перш за все, проти тих, хто найбільше порушує порядок. Кожен міліціонер навчений, що потрібно, найперше, з натовпу забрати найбільш агресивних, тоді решта розійдеться. Окрім того, вогнепальну зброю можуть використовувати лише снайпери, цілячись у тих осіб, які самі використовують зброю. Міліціонери ж можуть застосовувати щити, гумові кийки, газові балончики, водомети, гумові кулі та ін.
До слова, на Рівненщині немає злочинних угруповань, які б політики чи будь-хто інший могли використовувати для провокацій. Екстремістів на обліку також немає, проте це не означає, що знайти таких не вдасться при потребі. Бо кожен, хто може вкрасти чи пограбувати, може і спричинити бійку в натовпі. Поки що ми не прогнозуємо, що на Рівненщині можуть відбутися масові заворушення, проте навіть перед наступними виборами такі випадки можливі, тим паче, якщо поглянути, що було в Україні на попередніх виборах, особливо у п'яти проблемних округах. Навіть у Рівному могла бути сутичка, якби правоохоронці не змогли домовитися із кандидатами у народні депутати.
Нас можуть звинувачувати, що міліція проти народу. Проте що таке народ? Коли ми застосовуємо силові методи боротьби проти агресивного натовпу, то боремося саме проти цих людей, які можуть загрожувати не лише посадовцям, а й звичайним перехожим. Якщо ми знешкоджуємо хуліганів, це не означає, що ми боремося проти народу.
Василь Карпенчук, голова Рівненської РДА:
— Мене дуже дивує той факт, що міліція обрала саме нашу райдержадміністрацію для своїх навчань. Загалом нас нема міліції від кого захищати. У райдержадміністрації хороші відносини з громадою району, до мене постійно приходять люди на прийом, з усіма знаходжу спільну мову. Взагалі рівняни розумні і з ними завжди можна домовитися. Навіть якщо припустити, що під стіни РДА прийде розлючений натовп, я піду з ним на переговори, а не викликатиму правоохоронців. Бо навіть гострі соціальні чи земельні питання силовим шляхом розв'язувати не можна. Це точно не той метод, який ми використовуватимемо. Але, зрештою, боятися масових протестів Рівненщині не варто, думаю. По-перше, область четверта у рейтингу регіонів, по-друге, в області мудре керівництво, яке всі проблеми тримає під контролем, по-третє, у нас немає одіозних політиків, які б за допомогою сили хотіли вирішити якісь питання.
Микола Кучерук, народний депутат від фракції "Батьківщини":
— Я ставлюся негативно до будь-яких намагань міліції протистояти пікетувальникам. Навіть їхні навчання демонструють, що вони агресивно налаштовані проти людей, хочуть їх одразу залякати. Але події у Врадіївці демонструють, що міліції ніколи не вдасться зламати дух українців. Міліція повинна захищати людей. Згодний, що силу можна застосовувати проти злочинців чи терористів. Але не проти людей, які прийшли вимагати дотримання своїх законних прав: чи то права голосу, чи то того, щоб не розкрадали землю.
Володимир Хомко, міський голова Рівного:
— Сподіватимемося, що у Рівному не буде масових заворушень. Усі акції протестів у місті проходять спокійно, їх завчасно реєструють, "тітушків" також у нас немає, принаймні я про них не знаю. Проте не виключаю, що агресивно налаштовані пікетувальники все ж можуть бути. Як діятиму, якщо вони прийдуть під стіни міської ради, вирішуватиму за ситуацією. Якщо стоятимуть люди з кийками чи п'яні, то викликатиму правоохоронців. А якщо люди будуть хоч і злі, але із законними вимогами, то, звісно ж, вестиму з ними переговори. Залучати правоохоронців не боюся. Я довіряю рівненським міліціонерам. Скільки з ними не співпрацював, не розчаровувався. Я знаю, що вони з агресивним натовпом поводитимуться у рамках закону.
Юрій Благодир, народний депутат від фракції Партії регіонів:
— Теоретично можливо, що українська міліція застосує силу проти людей, які прийшли відстоювати свої права, але практично — ні. Це моя думка. Я не вірю, що міліціонери зможуть підняти руку на людей. Ми це вже проходили у 2004 році: міліція тоді не пішла проти мирних людей. Бо одна справа — розганяти злочинців, інша — мирне населення. Тим паче, що зараз немає передумов, щоб у нас, особливо на Рівненщині, були агресивні акції протесту.