Президент 7 жовтня підписав розпорядження про звільнення трьох голів райдержадміністрацій на Рівненщині. Без роботи залишилися керівники Рокитнівського, Дубровицького та Зарічненського районів. Так збіглося, що ці райони входять до 155-го виборчого округу. А мудрі люди кажуть, що такі "випадковості" просто так не трапляються.
Василь Берташ, Ігор Єремєєв та Сергій Мартиняк на Волині
Усі троє керівників РДА були призначені у квітні цього року. Розпорядження про призначення Юрія Лосіка головою Дубровицької райдержадміністрації було підписано 4 квітня, Павла Мельника — головою Зарічненської райдержадміністрації — 3 квітня, а головою Рокитнівської районної державної адміністрації Світлани Пахнюк — 17 квітня. Всі троє — партійна квота "Батьківщини".
Тоді всі розуміли, що ці призначення тимчасові, але принаймні до парламентських виборів. Після обрання нової Верховної Ради керівників змінять вже з урахуванням нової розстановки політичних сил в країні і в областях. Однак на Рівненщині змінювати керівників почали до виборів. Першим без роботи залишився голова Сарненської РДА Сергій Євтушок. До речі, теж призначений за квотою "Батьківщини". Його звільнення виглядало більш-менш виправданим, оскільки Євтушок став кандидатом у народні депутати по 156-му виборчому округу. Його звільнення — це, по суті, зрівняння шансів. Щоправда, є й інша причина — його головний конкурент на виборах, висуванець Блоку Петра Порошенка, заступник голови облради Олександр Данильчук. Він у дружніх стосунках з Миколою Томенком, який, у свою чергу, входить до президентської політичної сили і в приятельських стосунках з главою держави. Голова райдержадміністрації має трошки більше можливостей і ресурсів для "неофіційної" агітації. Далі додумайте самі.
Якщо з 156-м округом все більш-менш зрозуміло, то потрійне звільнення в 155-му виглядає дещо дивним. Тут головний претендент на депутатство — висуванець Блоку Петра Порошенка Василь Яніцький. Його найближчим конкурентом є екс-голова Рівненської ОДА, екс-головний "регіонал" області Василь Берташ. Він родом з Рокитнівського району і саме тут забезпечив на виборах 2012 року перемогу "регіоналу" Миколі Сороці. Тут донині більшість чиновницьких кадрів середньої і нижньої ланки залишаються відданими Берташу. По суті, лише голови адміністрацій та поодинокі їхні заступники були чужими в цій пісочниці. Їхнє звільнення дасть можливість Василю Михайловичу впливати. А як казав ще Йосип Сталін: "Не важливо, як голосують — важливо, як порахують".
Виникає запитання: навіщо президенту знижувати шанси висуванця своєї партії й давати шанс екс-"регіоналу"? Та це запитання виникає тільки у невтаємничених в політичні ігри. По суті, на 155-му окрузі Порошенко зробив безпрограшну комбінацію. Але щоб було зрозуміліше, потрібно пояснити деякі моменти.
У часи правління Януковича Василь Берташ належав до так званої групи Фірташа. Коли ж із країни втік Янукович, а Фірташа арештували в Австрії, у Василя Михайловича постало питання власного політичного, і не тільки, майбутнього. Свою команду Берташ "прилаштував" до різних політичних проектів, які стали своєрідними "ковчегами" для рівненських "регіоналів". Анатолій Юхименко пішов до Партії розвитку України, а Юрій Кічатий — в "Сильну Україну" Тігіпка. Сам же екс-керівник Рівненщини несподівано для багатьох пішов на вибори самовисуванцем. Але це не означає, що сам по собі. Дозволю собі процитувати слова одного з депутатів Рівненської облради: "Берташ ліг під волиняк".
Поясню, що це означає. У Волинській області вибори будуть цікавими лише на двох з п'яти округах. Ще в трьох результат фактично відомий. Три місцевих олігархи і за сумісництвом народні депутати вже сьогодні можуть готуватися до святкування перемоги. Степан Івахів та Ігор Єремєєв, яким підконтрольна група "Континіум" (мережа заправок WOG, торгова марка "КОМО" та ін.), беззаперечні лідери на своїх округах, так само як і близький до них Сергій Мартиняк, більш відомий в бізнесових кругах як засновник і власник Агропромислової групи "Пан Курчак".
Ця волинська бізнесова група, схоже, зуміла знайти підхід до президента і домовитись про свої інтереси. Для прикладу, на округах Ігоря Єремєєва і Степана Івахіва, які йдуть самовисуванцями, немає кандидатів від Блоку Петра Порошенка. А на окрузі Сергія Мартиняка він хоч і є, однак серйозної конкуренції йому скласти не може.
Тепер ближче до Рівненщини. Ця волинська бізнесово-депутатська група має інтереси й на Рівненщині. Агропромислова група "Пан Курчак" є одним з найбільших орендарів сільськогосподарських земель у Рівненській області. А заправки WOG ведуть повномасштабну конкурентну війну з мережею АЗС "ОККО". Та й сам Єремєєв родом з Млинівського району.
До чого тут Василь Берташ? Місцем роботи на сайті ЦВК у рівненського екс-"регіонала" значиться: радник голови правління ТОВ "Континіум". А прес-секретар Берташа ще з часів керівництва його областю Юлія Гуменюк працює у виборчому штабі Сергія Мартиняка.
Ну й щоб підвести риску. Василь Берташ тепер — виборчий проект волинської бізнес-групи. Покликаний зміцнити позиції волиняк у парламенті та забезпечити прикриття своїм інтересам на Рівненщині. Схоже, саме для того, щоб полегшити виборчу кампанію Василю Михайловичу, й було звільнено трьох голів РДА у 155-му виборчому окрузі.
А президенту загалом все одно хто пройде — Берташ чи Яніцький. Той, хто пройде, той і буде у президентській обоймі в парламенті. Просто один, як окремий депутат, а інший — в обоймі з волинськими нардепами. Але від перестановки доданків сума не змінюється. По суті, в цій комбінації голови районів Юрій Лосік, Павло Мельник та Світлана Пахнюк стали пішаками, яких розміняли у більш серйозній грі.
От такі-то вони — політичні шахи.