03.04.2014 00:26 Адміністратор
8134
0
Після того, як по Рівному вперше за останні півстоліття почали відкрито ходити цивільні особи з вогнепальною зброєю у руках, усім нам варто визначитися, як поводитися. Або очікувати, поки влада примусить наших самопроголошених "захисників" заховати подалі свої "стволи", або самим робити те ж саме — купувати карабіни на базі автоматів Калашникова і реєструвати їх у міліції. Бо "московський десант", якого очікує у Рівному місцевий "Правий сектор", ще невідомо чи буде, а неприємного вигляду молодики з вогнепальною зброєю на вулицях Рівного вже є. І саме від них, а не від міфічних "окупантів" нам, можливо, доведеться в разі чого захищатися власними силами. Наші кореспонденти дізналися, де і як можна у Рівному швидко купити і зареєструвати вогнепальну зброю.
Роман Коваль, лідер "Правого сектора" на Рівненщині, як представник найбільш активних "покупців" зброї, розповів:
— Так, у нас є зброя. Коли на Рівненщині стояли блокпости, на одному з них, що біля зоопарку, ми затримали автобус, в якому їхали п'яні працівники ДАІ з вогнепальною зброєю і бойовими набоями на Київ. Тоді була складна ситуація в країні, і ми відібрали у них з десяток пістолетів Макарова з набоями. Решта зброї — особиста, придбана нами та офіційно зареєстрована. Проте навіть ті пістолети Макарова, які забрали у ДАІ, не здамо міліції. Якщо завтра біля складів зброї висадиться російський десант, то хто захищатиме країну з голими руками? Коли російські війська відійдуть від кордону з Україною, ми проведемо акцію "Прощай, зброє", таке рішення вже обговорили у Києві.
Нині навіть немає чим навчати Національну гвардію чи резервістів — макети роздають. Ми ж проводимо вишкіл наших хлопців принаймні карабінами, які зроблені на зразок автомата Калашникова, тільки що не стріляють автоматною чергою. Купити такі карабіни можна у звичайному магазині зброї, коштують вони від 2,5 до 5 тисяч гривень.
У мене також власний карабін є, купив у цьому році. Я проходив військову підготовку, служив у бригаді морської піхоти Північного флоту, тому що таке зброя і як нею користуватися, знаю добре.
Так, зброю нам зареєстрували, коли керівником УМВС був Дмитро Лазарєв. Але він тут ні до чого. Був би хтось інший, все одно б зареєстрували з огляду на ситуацію в країні — тоді ж була деморалізована міліція, вона патрулювала вулиці Рівного з нашими людьми. Законність реєстрації нехай перевіряють правоохоронні органи.
Я не розумію, чому у нас в країні так ставляться до вогнепальної зброї — вже давно мали б прийняти закон, який дозволяє вільне носіння зброї. Звісно, мають бути заборони, наприклад, для психічно хворих. Якщо ж людина пройшла медичне обстеження, була визнана здоровою, то чому вона не може мати зброї? Якби ми були нормальною демократичною країною, то проблем зі зброєю у нас не виникало б. Зброя є стримувальним фактором проти будь-якої агресії. На віче в неділю я сказав, що зброю застосую проти агресора і того, хто намагатиметься її силою в мене відібрати. Якщо я йтиму по вулиці і хтось на мене нападе, то що я робитиму? Звісно, стрілятиму. Нині будь-хто може кричати, що він міліціонер, звідки я знатиму, чи це справді так, якщо на мене нападатимуть. Коли вбивали Сашка Музичка, то теж спершу стріляли, а потім кричали: "Всім на місцях, міліція!".
|
| |
Петро, продавець магазину-майстерні мисливської зброї "Ягдташ":
— Вогнепальної зброї у нас чимало — мисливські рушниці, як нові, так і вживані. Модифікацій на базі автомата Калашникова, правда, зараз немає — розібрали, чекаємо на нові надходження. Коштували вони вісім тисяч гривень. Найдешевша ж мисливська зброя — вживана, її можна придбати від 600 гривень. Нова — від 2,5 тисячі. Пістолетів вогнепальних у магазині не купиш — їхній вільний продаж заборонено. У нас тільки газові та травматичні є, серед останніх є пістолети українського виробництва — "Вальтери". Увесь інший асортимент — закордонний. До речі, з цим проблема. Росія після ускладнення відносин припинила постачати Україні зброю та набої, тож тепер у нас нема деяких калібрів патронів. Луганський завод виготовляє, але він поки що не встигає — працює на армію.
Щоб придбати у нас зброю, потрібно принести дозвіл із міліції, гроші та паспорт. Частину дозвільного документа ми лишаємо собі, записуючи також особисті дані покупця, калібр, марку зброї, яку він бере. Травматичну зброю можуть купувати лише працівники правоохоронних органів, журналісти, судді, адвокати та добровільні дружинники. А ось купити мисливську рушницю може будь-хто. Для цього також не потрібно бути членом мисливських товариств. Загалом оформлення дозволів на придбання зброї обійдеться приблизно у 500 грн. А потім раз у три роки потрібно проходити перереєстрацію, наново виготовляючи медичну довідку.
Патрони ми продаємо також не всім — лише тим, хто має дозвіл на право носіння та зберігання зброї. Коштують патрони, залежно від калібру, від кількох гривень до майже півсотні.
Купував у нас зброю і Олександр Музичко. Як належить, з дозволом з міліції. Приходив до нас у середині лютого — брав МКМ072, якраз той, до якого в нас зараз нема патронів. Приходили й інші хлопці з "Правого сектора" купувати. Якщо в людини є дозвіл міліції, відмовити у продажу ми не можемо. Як не ми, то хтось інший продасть — у Рівному зброєю торгують чотири магазини. Загалом останнім часом покупців дуже побільшало, не до порівняння з минулими роками. У нас вже десятеро людей записалося в чергу на АК, 14 — на помпові рушниці.
Під час революційних подій ми зо два тижні не працювали — СБУ попросило. На щастя, спроб пограбування не було. А ось "Сікурс" намагалися пограбувати — невідомі стукали у вікна і вимагали патронів, проте обійшлося.
Олег Берест, заступник начальника УМВС України в Рівненській області, начальник міліції громадської безпеки:
— На сьогодні на руках у мешканців Рівненщини близько 15 тисяч одиниць мисливської вогнепальної зброї. Згідно з законодавством, право придбати мисливську гладкоствольну зброю мають громадяни України, яким виповнився 21 рік, мисливську нарізну зброю — 25 років, холодну, пневматичну, газову та травматичну зброю — 18 років. Травматична зброя дозволена лише журналістам, народним депутатам, держслужбовцям, близьким родичам працівників суду та правоохоронців, особам, які беруть участь у кримінальному судочинстві та мають привід турбуватися про своє життя, та "дружинникам", які беруть участь в охороні громадського порядку та державного кордону. Кількість зброї не обмежена, однак власник повинен забезпечити її схоронність.
Управління громадської безпеки УМВС в Рівненській області видає дозволи на право перевезення мисливської вогнепальної зброї, пневматичної, холодної зброї та бойових припасів до неї громадянами України; придбання, зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та набоїв до них громадянами України; придбання та зберігання відомчої вогнепальної, пневматичної, холодної зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та зазначених набоїв підприємствами, установами та організаціями.
Для одержання, зокрема, дозволу на придбання мисливської, пневматичної та холодної зброї потрібно подати такі документи: заяву щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім'я керівника органу внутрішніх справ за місцем проживання заявника та спеціальну картку-заяву, які заповнюють у відділі дозвільної системи; квитанцію про оплату послуг за видачу такого дозволу; медичну довідку про відсутність протипоказань, що перешкоджають придбанню зброї; копію договору страхування цивільної відповідальності за шкоду, яка може бути випадково заподіяна третій особі; довідку про проходження ліцензованих стрілецьких курсів з вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та застосування; довідку про відсутність судимості; копію паспорта.
Надія Юрчук, помічник начальника Рівненського міськвідділу міліції:
— Якщо за три місяці на початку 2013 року рівняни отримали 39 дозволів на гладкоствольну зброю, то цьогоріч — вже 63. Щодо газової зброї, то торік за цей же період було видано 5 дозволів, цьогоріч — лише чотири. У період із 4 по 21 березня проходили заходи, спрямовані на добровільну здачу населенням зброї, боєприпасів, спецзасобів та вибухівки. Населення Рівненщини до органів внутрішніх справ добровільно здало 89 одиниць вогнепальної й холодної зброї та 45 спеціальних засобів. Слід відзначити, що при цьому громадяни звільняються від кримінальної відповідальності. Добровільно здана технічно справна мисливська зброя, спеціальні засоби самооборони, заряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії, крім неправомірно вилученої у правоохоронних органів та спеціальних служб, після перевірки можуть бути зареєстровані на громадян у встановленому законом порядку.
tag:музичко