На що звернути увагу, якщо на підприємство прийшли інспектори

1861 0

Ми у соцмережах:

На що звернути увагу, якщо на підприємство прийшли перевіряючі

Мораторій на перевірки, який діяв чотири роки, з 1 січня скасовано. Державні контролюючі органи уже запланували перевірки тисяч підприємств на цей рік. Запевняють, що йдуть не «карати», а сприяти чесній конкуренції на ринку. Проте від сплати штрафів бізнес не звільнятимуть.

— Мораторій на перевірки бізнесу закінчився, але це не означає, що почнеться хаос. Це буде початком впорядкування відносин бізнесу та державних органів у європейський спосіб, — зауважив Віталій Самсон, завідувач сектора Державної регуляторної служби у Рівненській області.

На сьогодні «найстрашнішою» вважають перевірку Держпраці, яка приходить без попередження, шукаючи офіційно не оформлених працівників — за кожного «нелегала» передбачено понад 125 тис. грн штрафу. Планові перевірки менш «страшні» — до них можна завчасно підготуватися.

Кожен бізнесмен, ввівши код ЄДРПОУ або назву свого підприємства, може побачити на «Інспекційному порталі», коли і якою службою запланована перевірка. Окрім того, система сама плануватиме перевірки, якщо підприємством зацікавилося одразу кілька органів.

План заходів державного нагляду затверджує Державна регуляторна служба України. Окрім того, контролюючі служби за 10 днів повинні повідомити підприємство про проведення перевірки. Особа, яка це має здійснювати, повинна мати при собі посвідчення або направлення, використовувати уніфіковані форми актів, — пояснив Віталій Самсон.

Якщо за 10 днів про перевірку не було повідомлено, наголошували на круглому столі в ОДА, контролерів можна не допустити, посилаючись на порушення процедури. У документах, які показуватимуть під час перевірки, має бути вказано, що саме перевірятимуть, скільки днів та прізвища інспекторів. Вони мають містити печатку та підпис когось із керівників установи.

Підприємцям радять звертати увагу на посвідчення інспекторів: чи ті ж самі люди вказані у документах, чи не протермінована дія їхніх посвідчень. Якщо перевірка затримується довше, аніж прописано у документах та законодавстві, бізнесмени мають право не впускати інспекторів «понаднормово». Також можна заперечити проти перевірки, якщо вона вдруге за одним і тим же фактом. Але варто наголосити, що позапланові перевірки, спровоковані найчастіше скаргами, можуть проводитися у будь-яку пору доби та без жодних попереджень.

Якщо перевірку не допустити без вагомих на те законодавчих підстав, підприємство сплатить немалий штраф — від 111 тис. грн.

— Перевірки нагадують гру у квача: інспектори ловлять, а підприємці втікають, — зазначила під час круглого столу адвокат Світлана Мороз. — Бо більшість перевірок мають каральну, а не превентивну форму. А оскільки в країні працює адвокатська монополія, то для багатьох підприємців дешевше заплатити штраф, аніж у суді доводити свою правоту. Перш за все, підприємцям потрібно переконатися, що у них працюють кваліфіковані фахівці. Наприклад, траплялося, коли на підприємстві людина, яка відповідала за пожежну безпеку, не замінювала п’ять років вогнегасник. Також потрібно навчитися правильно давати пояснення. Якщо ви не погоджуєтеся з результатами перевірки, обов’язково вкажіть письмово свої зауваження чи заперечення.

Заступник голови ОДА Ігор Тимошенко підприємцям Рівненщини пообіцяв:

Скасування мораторію на перевірки не означає, що розпочнеться тиск на підприємства. Не буде протизаконних дій з боку контролюючих органів. Рівненська ОДА не допускатиме, щоб була несправедливість чи повернення до старої системи.

Алла САДОВНИК.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також