Батьківські мільйони
25.04.2013 00:27 Адміністратор
4363
0
Ми у соцмережах:
Офіційно батьки занесли торік до дитсадків Рівного понад чотири мільйони гривень "благодійних внесків". Скільки занесли неофіційно — достеменно не знає ніхто. А там, де немає відкритої інформації, з'являються різноманітні чутки та здогадки, які згодом виростають у підозру у зловживаннях. Ми спробували розібратися у цій проблемі, залучивши до цього як тих, хто заносить, так і тих, кому заносять.
Перебування однієї дитини у дитсадку Рівного обходиться міському бюджету у 8100 грн. на рік. Однакова сума мала б означати однакові для усіх дітей умови перебування у дитсадках. На практиці згадані умови багато в чому залежать від фінансової спроможності батьків. Віддаючи дитину до дитячого садка, хтось може купити комп'ютер чи шкіряне офісне крісло для завідувачки, хтось відремонтувати фасад, а хтось... поставити пляшку. Плюс регулярні доплати за харчування, плюс оплата занять дітей у гуртках і так далі.
Зазвичай батьки не вимагають від вихователів звіту про те, як витрачають їхні кошти, не запитують, чому за одні і ті ж послуги просять різні суми. Приміром, за додаткові послуги, а це заняття з англійської, хореографії, малювання, логічних ігор, у кожному дитсадку платять по-різному: в одних — по 40 гривень на місяць, у інших — по 100, а є й такі, що й по 250 гривень.
Відповідь на це запитання вирішила знайти рівнянка Ольга Ільчук, чия дитина відвідує дитсадок №14:
— Я і ще кілька моїх однодумців почали дошукуватися, куди ж насправді йдуть наші гроші — 250 гривень за додаткові послуги з уроків англійської, хореографії. З однієї групи у місяць виходить чотири тисячі гривень. Як з'ясувалося, на заробітну плату викладачам йде лише 1,5 тисячі гривень. Ще якусь частину витрачають на оплату комунальних послуг. А решта? Завідувачка пояснила, що оплачують оренду. Але що це за оренда і чому такі суми йдуть на її оплату — нам не пояснили.
Завідувачка відмовилася укладати з батьками договір на додаткові заняття, де було б чітко прописано, за що ми платимо. Я звернулася зі скаргою до міської ради. До того часу з тих, хто висловлював незгоду, лишилося лише двоє батьків.
Забирати дитину до іншого дитячого садка не хочу. І 250 гривень я згодна платити, але якщо знатиму за що. Знаю, що в інших дитячих садках за додаткові послуги платять удвічі, а то й утричі менше, з батьками укладено договори — і жодних проблем.
У підсумку законне бажання батьків знати, на що витрачають їхні гроші, призвело до скандалу. Завідувачка дитсадка Тетяна Ширко пішла на лікарняний, а коли почалася службова перевірка, написала заяву на звільнення. Перевіркою фінансової діяльності дошкільного закладу зайнялася прокуратура. Тим часом знайшлись люди, що виступили на захист завідувачки.
|
| |
Тетяна Клименко, мама двох дітей:
— До нашої ініціативної групи ввійшли батьки випускників, а не батьки дітей, що нині ходять в садок, щоб ніхто не думав, що на них тиснуть і примушують захищати керівника дошкільного закладу. Тож ми зібрали 70 підписів на захист Тетяни Ширко. Не дамо приватизувати цей садок, не дозволимо вижити її з нього!
Цей садок є дуже привабливим, адже гарно обладнаний: має автономне опалення, пластикові вікна, зроблено ремонт, завезено гарні меблі, словом, має повну матеріально-технічну базу. Це було зроблено за наші кошти і під нашим контролем. Якщо хтось захоче прихопити цей садок, як то кажуть, з усім готовим, то я піду туди і заберу те, у що свого часу вклала свої гроші. І так зроблю не лише я одна.
Багато говорять про нібито примусові благодійні внески. Так-от, ми, батьки, самі ініціювали збір батьківських коштів для того, аби вкладати їх у садок. Причому власними силами шукали і виконавців робіт для садка, і де б дешевше придбати ті чи інші речі, необхідні для нашого дошкільного закладу. А Тетяна Ширко до цього жодного відношення не має. Я коли обдзвонювала батьків, то цікавилася, хто скільки давав як внесок при вступі до садка. Ті відповідали, що дехто заносив могорич, дві мами сказали, що здавали гроші, але їхній внесок фіксували у спеціальному зошиті. Також були батьки, які допомагали не матеріально, а фізично, тобто особисто виконували певні роботи.
Галина Кульчинська, заступник міського голови Рівного:
— Із міського бюджету на дітей виділяють однакову суму. Торік загальний фонд бюджету дошкільної освіти становив 78381,1 тис. грн. Ці кошти були витрачені на заробітні плати (72,9%), комунальні платежі (18,2%) та покривали половину витрат на харчування (18,2%). Все інше, що є у садках, починаючи від ліжечок, шаф і закінчуючи пластиковими вікнами і тюлями, куплено за батьківські гроші. Адже на ці потреби у бюджеті передбачено лише 0,4% від загального фонду.
Скільки здавати і на що — це вирішують батьківські комітети. Вони мають право вимагати від завідувачів звітність, куди і на що йдуть їхні гроші.
Вартість додаткових послуг у дитячих садках ґрунтується на витратах: зарплатня викладачам, оплата послуг інших організацій, які, можливо, долучаються, інші витрати, зокрема, за комунальні послуги. Батьки самі обирають, на які додаткові заняття ходитимуть їхні діти, відповідно, і розмір оплати різний. Всі отримані кошти зараховують на спеціальні рахунки, відкриті у Держказначействі. Їх використовують згідно з затвердженим кошторисом.
У кожному дитсадку ціни на додаткові послуги справді різні. Так, за гурток англійської мови батьки у дитсадках Рівного платять від 30 до 60 гривень. Найдорожче — у садку №45. За підготовку до письма в садку №11 — 15 гривень. За хореографію — 40-50 гривень, залежно від дитсадка. Різниця може бути й тому, що для різних вікових категорій розцінки різні. А ось, до прикладу, у НВК №37 усі п'ять додаткових гуртків мають однакову ціну — 40 гривень. Якщо дитина ходитиме на всі, то батьки на місяць платитимуть 200 гривень.
Щодо дитячого садка №14, то ми провели службове розслідування і встановили, що договір про надання додаткових освітніх послуг був укладений не між дитячим садком і батьками, а між підприємцем, що надавав ці послуги, та батьками. Вартість оплати та умови були прописані у договорі. До нас не надходила інформація про те, що батьків примушували укладати цей договір. Коли ми провели опитування серед батьків, 94% із них відповіли, що задоволені результатами цих додаткових освітніх послуг.
Проблемна ситуація виникла через некоректне роз'яснення керівником закладу нормативно-правових засад, що стосуються додаткових послуг. Окрім того, керівництво недостатньо контролювало ці освітні послуги і вчасно не реагувало на звернення батьків. Зрештою, керівник дитячого садка Тетяна Ширко написала заяву на звільнення. Після службового розслідування ми вирішили, що у Рівному додаткові освітні послуги будуть надавати лише за згодою батьків і лише за укладеним між батьками та дитячим садком договором.
Читач голосує на www.rivnepost.rv.ua
ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686