Експерти прогнозують: ця хвиля коронавірусної хвороби, на жаль, не буде останньою. Тож, на думку експертів Українського центру охорони здоров’я, важливо й надалі використовувати захисні маски та перевіряти COVID-сертифікатів у місцях масового перебування людей.
За прогнозами аналітиків, цьогоріч на Україну очікують щонайменше дві хвилі COVID-19. Перша активно зростає з січня і вже вийшла на пік. Друга, ймовірно, прийде восени. Так, як це було у 2021-му, коли спершу домінував штам «Альфа», а потім — «Дельта».
«Лише невеликій частині країн вдалося вакцинувати понад 70% свого населення. Для них поширення менш агресивних штамів, таких як «Омікрон», вже не буде загрозою. Імунний захист їхніх громадян утримує на низькому рівні показники важких випадків та смертей від хвороби», — пояснюють в УЦОЗ.
Водночас у країнах з низьким рівнем імунізації кампанії з вакцинації досягли межі своїх можливостей, і серед них — Україна. Перехід до ендемічного поширення (постійного існування) у цих країнах затримається щонайменше до 2023 року.
Навесні 2021-го саме вакцинація була для уряду пріоритетним інструментом боротьби з поширенням вірусу. Проте вже з середини минулого року стало зрозуміло: однією вакцинацією не обійтися.
«У 2022 році основним способом отримання імунного захисту від коронавірусної хвороби в Україні буде не вакцинація, а природне перенесення хвороби», — вважають аналітики УЦОЗ. Це створює ризик високої смертності внаслідок COVID-19 серед людей старшого віку і людей з супутніми хворобами, які досі не мають імунного захисту.
На думку експертів, щоб ефективно протидіяти коронавірусу цього року, слід зосередитися на чотирьох ключових завданнях: вакцинація вразливих груп населення; забезпечення широкого доступу до безоплатних швидких тестів; вироблення навички «Захворів — сиди вдома!»; використання амбулаторно ліків від COVID-19, які були б доступними в аптеках і які можна приймати, лікуючись вдома.