Розпочався грибний сезон — і з'явилися перші жертви серед людей, які люблять смакувати ними. Цьогоріч станом на 3 липня в Україні отруїлись грибами 19 осіб, з них восьмеро дітей. За аналогічний період минулого року отруїлись грибами 29 осіб, з них три дитини, померло троє дорослих. А тому, попереджаючи про небезпеку отруєння грибами, Мінохорони здоров'я з метою профілактики видало такі рекомендації.
Найчастіше отруєння обумовлені вживанням в їжу грибів блідої поганки (у 95%), які помилково сприймаються за їстівні печериці чи сироїжки. Отруїтись можна, з'ївши навіть третину гриба. Нерідко отруюються грибами, які більшість досвідчених грибників спокійно кладуть до кошиків: це стається, якщо збирати дуже молоді гриби, коли ще не проявилися морфологічні ознаки. Наприклад, збирають сироїжки, а серед них може заховатися бліда поганка, яка ще не розкрилася і зовні їх нагадує. Тоді її можна помилково зірвати. Також стається чимало випадків, пов'язаних із вживанням таких видів, як рядовка тигрова, печериця жовтошкіра, строчки, гриб-парасолька, опеньок несправжній тощо. Отруїтися можна не лише отруйними грибами. Причинами отруєння може бути неправильне приготування умовно їстівних грибів, вживання старих або зіпсованих їстівних грибів, вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезовики мають своїх небезпечних двійників). Крім того, отруєнням загрожують гриби, що виростають поблизу автомагістралей та промислових підприємств та накопичили у собі токсичні елементи (свинець, ртуть, кадмій, миш'як тощо).
- На тихому полюванні слід пам'ятати головне правило грибника: збирати варто лише ті гриби, про які достеменно відомо, що вони їстівні.
- Не варто збирати незнайомі гриби поблизу магістралей, на промислових територіях, смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних місцях.
- Не слід зривати гриби з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою.
- Небезпечними можуть виявитися гриби з ушкодженою ніжкою, старі, зів'ялі, червиві або ослизлі. У жодному разі не можна збирати пластинчасті гриби, оскільки отруйні гриби маскуються під них.
- Небезпечними є шампіньйони, у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.
- Не варто порівнювати зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках: вони не завжди відповідають дійсності.
- Також небезпечно куштувати сирі гриби на смак.