Осіння депресія

2697 0

Ми у соцмережах:

Осіння депресія

Навіть найжиттєрадісніша і найвеселіша людина іноді відчуває восени напади туги: з’являється безпричинний смуток, байдуже ставлення до всього, а також обтяжливе відчуття провини і прагнення самотності. За даними ВООЗ, від осінньої депресії страждає кожен п’ятий житель планети, але якщо наперед підготуватися, то цілком імовірно, що вам вдасться уникнути особистого знайомства з нею.

Депресії не перешкоджають ні вік, ні стать Осінь, як відомо, — період емоційного спаду. Після літніх радощів, відпустки, відпочинку і нових знайомств людина емоційно виснажується, і як результат — депресія. Проте це не означає, що всі поголовно мають впасти в цей стан: усе залежить від психологічних особливостей особистості. Крім того, депресія прямо пов’язана зі ставленням людини до дійсності: чим реальніше вона оцінює себе, свої почуття, можливості, цілі, які вона перед собою ставить, тим менша ймовірність, що така людина впаде в депресію. Можна сказати, що депресія виникає через незадоволення людиною своїх потреб. — Основними ознаками депресивних станів (саме їх, тому що власне депресія — це серйозне захворювання, що супроводжується порушенням усіх психічних і навіть тілесних функцій людини) є апатія, пригнічений стан, туга, відсутність апетиту, плаксивість, безсоння чи підвищена сонливість. При цьому зміна настрою зазвичай супроводжується зниженням активності, відчуттям безсилля, підвищеною втомлюваністю і неуважністю, — розповідає психолог Фелікс Закревський. Депресивний стан може спостерігатися в будь-якому віці — і в дорослих, і в дітей. Помічено, що більш схильні до депресивних станів люди, робота яких пов’язана зі спілкуванням чи обслуговуванням. У цьому випадку відбувається так зване перенасичення спілкуванням, або «психологічне виснаження». Що стосується чоловіків і жінок, то тут знову-таки все індивідуально. Жінки люблять розповідати про свої проблеми і переживання. Чоловіки більше звикли все тримати в собі, адже з погляду громадськості вони мають бути сильними, їм не можна скаржитися. Багаті впадають в депресію так само, як і бідні, адже жодні гроші не можуть забезпечити внутрішнього задоволення, яке саме по собі робить життя радісним і цінним. Єдині, кого можна віднести до групи ризику, — це самотні люди.

Причини депресії Вчені та медики аналізують їх уже давно. Одні вважають, що нудьгу спричиняє малорухливий спосіб життя і нестача вітамінів в організмі. Інші переконані, що ми просто неправильно «виходимо з відпустки». А деякі наполягають, що до депресії призводять надмірна вологість і цвіль у будинку. Мовляв, спори отруйних мікроскопічних грибків, які з ґрунту потрапляють у наші квартири, поступово нагромаджуються, розмножуються в теплих і вологих кімнатах. Вони і викликають алергію, задишку, головні болі, захворювання шкіри, очей та інші неприємності. Підвищена вологість негативно позначається і на якості сну, спричиняє відсутність апетиту і пригнічує моральний стан людини. Звідси — депресія. Медики, у свою чергу, говорять про ендогенні (коли причина депресії всередині і непомітна) та екзогенні (коли наявна зовнішня причина) причини. Психологи вважають, що незалежно від причин, які викликали осінню депресію, тільки сама людина може допомогти собі одужати. Так-так, саме одужати, тому що депресія — це захворювання, яке необхідно лікувати, так само як і будь-яку іншу хворобу. Але перш ніж бігти до лікаря і просити його виписати снодійне чи інші ліки, спробуйте самі подолати цей стан. То як же позбутися депресії?

Більше спіть Сон — найкращі ліки. Як правило, люди, які перебувають у депресивному стані, страждають від безсоння, що ще більше позначається на їхньому самопочутті. Отож добре провітрюйте кімнату і по можливості залишайте кватирку відчиненою. Це забезпечить вам достатню кількість кисню, відповідно, ви довше проспите і прокинетеся бадьорими. Зазначимо, що спати на високих і м’яких подушках шкідливо. Намагайтеся, щоб подушка була не набагато вищою від рівня простирадла. Якщо голова під час сну знаходиться набагато вище за тіло, кровопостачання мозку погіршується, що може спричинити головні болі вранці.

Прагніть не залишатися на самоті Проводьте час у товаристві інших людей. Намагайтеся говорити з ними про речі, які не мають відношення до депресії. Розкажіть своїм друзям, що у вас на серці. Якщо розмова про ваші проблеми викликає сльози, не стримуйте їх.

Розважайтеся Депресія тільки поглиблюватиметься, якщо ви тинятиметесь квартирою і нудьгуватимете. Потрібно вийти з дому. Неважливо, чим ви вирішите зайнятися, аби чимось активним. Дослідження свідчать, що люди, які перебувають в депресивному стані, краще почуваються, якщо регулярно займаються фізичними вправами. Подолати смуток допоможуть заняття на свіжому повітрі (біг підтюпцем, ходьба, велосипедні прогулянки), а також плавання. Замість того, щоб ридати весь вечір перед телевізором, переглядаючи мелодраму і тамуючи свої переживання солодощами, спалюйте калорії, займаючись на тренажерах чи плаваючи. Психологи вважають, що перегляд телевізора не тільки не сприяє розслабленню, а навпаки, шкодить самопочуттю. Тому краще, наприклад, прийняти теплу ванну з піною чи душ, тому що вода має справді унікальні властивості Вона наче змиває негативні емоції. До того ж при митті голови поліпшується кровопостачання мозку.

Живіть сьогоднішнім днем Забудьте образи і поразки, не ятріть рани, не згадуйте про те, чого вже не повернути. Не варто лякати себе фантомами гіпотетичних лих — майбутнє тільки одне, а навигадувати можна сотню нещасть, більшість із яких ніколи не станеться.

Зміцніть імунітет здоровим харчуванням Спробуйте підбадьоритися різними природними стимуляторами на кшталт трав’яних чаїв, фітобальзамів, китайського лимоннику, відвару шипшини чи настоянки елеутерококу. І їжте якомога більше свіжих фруктів і овочів. Не тіште себе ілюзією, що влітку вам вдалося забезпечити організм вітамінами на цілий рік. Адже вітаміни, які потрапляють в організм, не відкладаються про запас, а відразу ж засвоюються, тому організму потрібне постійне вітамінне підживлення. Для того, щоб покрити добову потребу організму у вітамінах, треба щодня з’їдати по 400 грамів фруктів і овочів. Якщо у вас це не виходить, виручать полівітаміни, що продаються в аптеках. Перш за все, зверніть увагу на достатній вміст вітамінів А і С. Восени вони особливо необхідні.

Підніміть настрій — оточіть себе гарними речами! Після розмаїття літа нам бракує прекрасного. «Естетичний голод» — це не порожній звук. Взагалі, яскраві кольори помітно піднімають настрій. Психологи навіть довели, що в погану погоду яскраво-червоний колір піднімає настрій. Не забувайте про яскраві деталі в своєму гардеробі. Частіше ходіть у театр і кіно. Змініть по можливості інтер’єр вдома. Навколишній світловий фон дуже впливає на психічне самопочуття. Тому намагайтеся оточити себе світлими речами, поміняти шпалери і взагалі максимально змінити обстановку, в якій ви перебуваєте більшу частину доби, на більш світлу і простору. А насамкінець зазначимо, що осінь (при всіх її недоліках) — прекрасна пора року. Просто треба вміти нею насолоджуватися. Тільки восени можна помилуватися золотисто-багряним лісовим убранням, послухати тишу лісу, походити по опалому листю, яке шарудить під ногами, і подихати цілющим осіннім повітрям. Не упускайте цей шанс. І пам’ятайте: ми самі господарі свого настрою! Головне — захотіти назавжди розлучитися з депресією і викинути її зі свого життя.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також