Правильно засмагайте на морі і в горах

2374 0

Ми у соцмережах:

Правильно засмагайте на морі і в горах

Ультрафіолетове випромінювання в помірних кількостях корисне для здоров'я, бо завдяки ультрафіолету наш організм засвоює вітамін D, необхідний для багатьох життєво важливих процесів. Ще одне недавнє наукове відкриття свідчить про те, що під впливом сонячних променів в організмі виробляється окис азоту, в результаті чого знижується артеріальний тиск. Однак надмірна дія УФ-випромінювання загрожує раком шкіри, сонячними опіками, прискореним старінням шкіри, катарактою і навіть онкологічними ураженнями рогівки очей. Крім того, на думку лікарів, УФ-випромінювання дещо знижує ефективність імунної системи, що може викликати активізацію вірусів в організмі. У тому числі вірусу простого герпесу, через що з'являється "застуда" на губах, яка нерідко засмучує під час відпустки тих, хто цілими днями валяється на пляжі.

prevention

Рахунок йде на хвилини

Скільки часу можна перебувати під відкритим сонцем без шкоди для здоров'я? Це залежить від УФ-індексу (УФІ) в тому місці, де ми знаходимося. Цей індекс характеризує рівень ультрафіолетового сонячного випромінювання на поверхні Землі і визначає ступінь ризику для людини, зумовлений цим випромінюванням. УФІ є міжнародним стандартом. Він розроблений Всесвітньою організацією охорони здоров'я, фахівцями ООН з навколишнього середовища та Всесвітньою метеорологічною організацією. Орієнтуючись на величину УФ-індексу, який вимірюється в межах від 0 до 12 пунктів, легко враховувати несприятливі наслідки сонячного випромінювання для організму і вживати заходів для свого захисту. Чим вище УФІ, тим небезпечніше перебування на сонці для шкіри і очей і тим менше треба приймати сонячних ванн, щоб уникнути такої шкоди. Цілу годину смажитися на сонці без захисних засобів можна, якщо значення УФІ не перевищує 2 балів. Втім, такий показник фіксується лише в північних широтах Землі. Середній рівень ультрафіолетового випромінювання від 3 до 5 зафіксовано у Великобританії і Скандинавії. Там лікарі не рекомендують засмагати довше 30 хвилин, вважаючи, що при цьому необхідні сонячні окуляри, капелюх, що закриває голову від сонця, і крем із сонцезахисним фактором 15+. Показник УФІ від 6 до 7 вважається високим, він фіксується влітку в Прибалтиці, Чехії, на півночі Франції і в Україні — у найспекотніші дні. Максимально безпечний час перебування на сонці при такому індексі — всього 15 хвилин. З 12-ї до 16-ї години від сонячних променів слід ховатися в тіні, а ще краще перебувати в закритих приміщеннях. Дуже високий показник УФІ — від 8 до 10 — у тих країнах, де люблять відпочивати наші співвітчизники. На курортах Туреччини, Єгипту, Іспанії, Ізраїлю та Таїланду не можна перебувати під відкритим сонцем більше 10 хвилин! Треба ховатися під навісами, захищаючи тіло одягом з довгими рукавами, голову — капелюхом з широкими крисами, а очі — темними окулярами. Слід взяти з собою в подорож і сонцезахисні креми з SPF 30+. А з 10-ї до 17-ї години в цих країнах виходити на вулицю взагалі не рекомендується. Ну, а якщо вам заманеться улітку махнути на Фіджі, Мальдіви чи Сейшели, знайте, що там УФІ досягає 11-12, тобто це екстремальний рівень, при якому перебувати під відкритим сонцем навіть кілька хвилин означає завдавати непоправної шкоди своєму здоров'ю.

У горах і в морі сонце небезпечніше

Рівень ультрафіолетового випромінювання змінюється залежно від часу доби і пори року. Взимку він менший, ніж влітку. Опівдні, коли сонце в зеніті, УФІ, природно, вищий, ніж увечері. Підвищується УФ-індекс і в міру наближення до екватора. Залежить він і від висоти над рівнем моря — в горах сонце небезпечніше, ніж на рівнинах. Відіграє роль і те, що там великі поверхні відбивають сонячні промені і підсилюють загальний ультрафіолетовий вплив. Наприклад, білий сніг відбиває до 80% сонячних променів, пісок — 15%, а морська піна — 25%. Отже, взимку в горах просто необхідні сонцезахисні окуляри, а купаючись у морі, можна швидше обгоріти, ніж лежачи на піску. Зрозуміло, найвищі рівні УФ-випромінювання — в ясну сонячну погоду, але й за наявності хмар не варто ризикувати і дуже довго лежати на пляжі. Ультрафіолетове випромінювання, розсіюючись, відбивається різними поверхнями, тому і в похмуру погоду УФІ може бути досить високим і небезпечним для здоров'я.

У дітей шкіра ніжна

Особливо вразливі до шкідливого впливу УФ-випромінювання діти і підлітки. У них шкіра дуже чутлива, і надмірне перебування дитини на сонці може призвести до розвитку раку шкіри в дорослому віці. Обережними слід бути і людям зі світлою шкірою, які більше за інших страждають від сонячних опіків, тому у них більш імовірний розвиток раку шкіри. Ризик ушкодження сонячними променями очей, передчасного старіння шкіри і пригнічення імунітету від типу шкіри не залежить, тому абсолютно всім влітку слід розсудливо поводитися на пляжі.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також