Бездомних собак комунальники ловлять, замотують їм морди і лапи скотчем і ще живими кидають в яму на сміттєзвалищі. Про ці жахіття розповідають добросерді рівненські пенсіонерки, які переконані, що тварини страждають задля... економії бюджету. Адже відстріл одного пса коштує 57 гривень — приблизна вартість обіду депутата міськради в перерві між сесійними засіданнями. Тож для чого витрачати дорогоцінні шприци для відстрілу? Скотчем — дешевше... Чи насправді все так жорстоко закінчується для «братів наших менших», чому міський голова Рівного вважає себе психічно здоровим і, зрештою, де ховають своїх чотирилапих улюбленців рівняни, яких директор КАТП-1728 поділив на «вже покусаних» і «ще не покусаних» — спробували розібратися журналісти «РВ».
Організатори так і не легалізованого у Рівному притулку для собак на вулиці Млинівській скаржаться на неувагу влади до проблем бездомних тварин і жорстоке поводження з ними. Через це збираються пікетувати приміщення міськвиконкому, і якщо на їхні протести не відреагують, їхати до Києва. — Звернутися до редакції мене змусив нещодавній випадок жорстокого поводження гицлів з тваринами, — розповіла пенсіонерка Кіра Муравенко. — Створений нами притулок розташований поруч з митницею. На її території тривалий час жило кілька собак, ми їх ще й навіть підгодовували. Перед Великоднем раптом усі собаки зникли, залишився лише один. Ми почали цікавитися, де поділися тварини, і нам розповіли, що їх забрали в машину й, можливо, вивезли на сміттєзвалювальний полігон. Одна з доглядачок притулку поїхала на полігон і бомжі їй показали яму, куди скидають ще живих собак і там вони помирають. Жінка від побаченого ледь не зомліла. А днями одна з працівниць митниці розповіла, що бачила, як гицлі ловили псів, обмотували їм морди й лапи скотчем, після цього пакували в мішки і кудись везли. Можливо, на той же полігон у вищезгадану яму. Вочевидь, так влада економить гроші на відстрілі бродячих тварин. Адже відстріл одного пса обходиться бюджету в 57 гривень. Крім цього, щоб тварини гинули, по місту нині розкидають зелені отруйні таблетки. Дуже прикро, що наш міський голова заплющує на це все очі. Більше того, на громадських слуханнях щодо створення притулку він сказав, що на притулок і стерилізацію тварин немає грошей, тому й надалі тварин відстрілюватимуть. «У мене на шальках терезів покусані діти і собаки. Я віддаю перевагу дітям», — заявив керівник міста. Це при тому, що ми у санстанції цікавилися і виявилося, що в переважній більшості кусають людей на вулицях домашні, а не бездомні пси. Ми не збираємося спокійно на це все дивитися.
Хомко — «психічно здоровий» Міський голова Рівного Володимир Хомко не відмовляється від своїх передвиборчих заяв про необхідність притулку, однак у розповідь пенсіонерки не вірить. — Працівники КАТП-1728, за словами керівника цього підприємства, перед Великоднем справді відстрілювали бродячих собак у тому районі, — повідомив пан Хомко. — Втім, так знущатися над ними, як розповіли організатори притулку, не могли. Собак усипляють відразу на місці, причому роблять це у нічний час. Тим більше, від мене не надходило команди знущатися над тваринами, адже я — психічно здорова людина. Куди звозять усиплених тварин? Директор КАТП-1728 запевняє, що у спеціальну яму Беккері на сміттєзвалювальному полігоні. Та якщо там є трупи тварин просто неба, цілком може бути, що їх туди повивозили і повикидали самі мешканці міста. Щодо створення притулку для тварин у місті, то я хочу це зробити. І представники громадської організації «ФАС», яка організовувала з цього приводу громадські слухання, казали: «Дайте нам землю під притулок, а гроші на стерилізацію тварин ми знайдемо самі». Я готовий хоч завтра надати землю під притулок, тільки представники організації не з’являються, хоч домовлялися, що вони зв’яжуться з нами. Єдине, що виділити кошти на утримання притулку (а це чимала сума) з міського бюджету не можемо. Але вирішувати якось проблему бродячих тварин потрібно. Адже торік на вулицях міста собаки покусали 650 людей.
Для безпритульних — цементний бункер Чи дійсно всі безпритульні тварини знаходять свій останній прихисток у цементному бункері під назвою «яма Беккері»? Це сховище розміром чотири на чотири метри знаходиться на сміттєзвалювальному полігоні за містом. Спеціальна машина, за словами директора КАТП-1728 Володимира Тимощука, щодня привозить сюди собак, яких усипляють гицлі, та трупи тих тварин, які потрапили під колеса автомобілів. Тіла тварин пересипають хлорним вапном для знезараження. — Мій знайомий вирішив самотужки відшукати яму Беккері, — розповідає координатор Рівненської громадської організації «Федерація аматорів собаківництва» (ФАС) Людмила Луцюк, — оскільки його домашній пес став жертвою відстрілу. За його словами, тварин у яму кидають... напівживими. Подейкують, що гицлі економлять на медпрепараті, який застосовуть для усипляння тварин, і заряджають у шприци лише півдози. Як наслідок, тварина помирає у неймовірних муках і хоронять її ще живою. Володимир Тимощук заперечує подібні припущення. За його словами, мешканці Рівного часто придумують «страшилки» про роботу бригади із відлову бродячих тварин. — Якщо наші спеціалісти не займатимуться відловом собак, то місто заполонять зграї безпритульних тварин, — переконаний п.Тимощук. - Рівнян можна поділити на два табори — тих, кого вже покусали собаки, і тих, кого ще ні. У бригаді з відлову працює дві людини: водій та спеціаліст. Відстріл тварин проводиться пневматичною зброєю — гвинтівкою-шприцеметом, зарядженою отрутою — хлоридом суксаметонію. Мертвих тварин поміщають у яму Беккері, конструкція якої запобігає поширенню інфекції. Подати заявку на знищення дворового пса може тільки юридична особа — ЖЕК або підприємство, на території яких перебуває бездомна тварина. Часто звертаються до нас власники домашніх тварин із проханням усипити тварину, яка стала неконтрольованою чи просто... непотрібною. Вартість усипляння і захоронення тварини становить нині 57 гривень. Бувають випадки, що люди викидають на вулицю домашніх тварин, які часто знаходять прихисток на території нашого КАТП, працівниці годують їх, а вони охороняють наше підприємство. Так що, повірте, у нас працюють не бездушні люди. В мене самого вдома живе вівчарка Джек. Ми не проти створення притулку для тварин, але це справа часу, яка займе не один рік. А альтернативи відлову безпритульних тварин на сьогодні поки що немає.
У пошуках ями Беккері Як же комунальники захоронюють тварин, журналіст «РВ» вирішила пересвідчитись на власні очі. Гідами на сміттєзвалювальному полігоні біля Рівного стали його «мешканці» — безпритульні люди. Вони показали напрямок, де шукати місце захоронення тварин. «Ідіть на запах», — порадили. За кількасот метрів від в’їзду на полігон з’являється різкий трупний сморід. Просто неба на схилі однієї з копанок розкладаються тіла десятків собак, поїдених черв’яками і безпритульними тваринами. Бункер, за описом схожий на яму Беккері, знаходиться за десяток метрів від стихійного місця захоронення тварин. Відкривши важку кришку бетонного резервуара, пересвідчуємося, що він… порожній. — Це нову яму викопали, — пояснюють всезнаючі бомжі, — а стара вже переповнена, вона далеко у полі. До речі, на полігоні живуть десятки безпритульних псів. І можна лише здогадуватися, якими саме відходами вони харчуються.
Де собака закопаний? Що небезпечного їдять собаки не на сміттєзвалищі, а в місті — набагато більша проблема. Ось, для прикладу, мешканці одного з будинків на вулиці Набережній стурбовані тим, що в їхньому дворі сусіди захоронили мертвого кота. Люди стверджують, що, найімовірніше, тварина була хворою і собаки, розкопавши яму, рознесуть інфекцію. А в дворі щодня гуляють діти. Де ж знаходять свій останній притулок брати наші менші? Адже відповідного місця для захоронення в місті немає. Відповідь проста — більшість рівнян хоронять своїх чотирилапих друзів у лісових посадках або... у дворах власних будинків. — Я закопав тіло свого спаніеля в сквері біля будинку, — розповідає рівнянин Андрій. — Знаю, що це порушення санітарних норм, але не міг я викинути його у сміттєвий бак. Він у нас вісім років жив, діти його дуже любили і взагалі він був як член сім’ї. Звичайно, якби у нас у місті був цвинтар для тварин, ніхто б не шукав поночі місце для останнього притулку свого чотирилапого друга. — Те, що люди захоронюють домашніх улюбленців де прийдеться, ні для кого не є секретом, — розповідає Людмила Луцюк. — Добре, якщо тварина була здорова. А якщо ні? Я сама неодноразово ставала свідком того, як собаки викопували інших тварин і їли. І неодноразово мені скаржилися люди, які ставали свідками таких сцен. Окрім того, мало не щодня у Рівному десятки тварин гинуть під колесами транспорту. Часто буває, що машини їздять по них кілька днів, «розкатуючи» труп собаки чи кота по усій дорозі. — Нещодавно в районі Золотієва автомобіль збив кота, — розповідає Людмила Луцюк. — Зазвичай я прибираю з дороги таких тварин, в мене і гумові рукавички в машині для таких випадків є. Ми їхали до школи, а коли поверталися, щоб забрати тварину, то побачили, як величезний пес тягне її на узбіччя і їсть... За кілька днів того пса збила машина на тому ж місці! Я його прибрала з дороги на узбіччя, а через годину трупа вже не було... Може, комунальники потурбувались. А якщо...
На «котячий крематорій» нема ні землі, ні грошей За повідомленням спеціалістів Рівненської обласної державної лікарні ветмедицини, на сьогодні утилізація загиблих тварин проводиться на Костопільському ветеринарно-санітарному заводі. Отримане в результаті м’ясо-кісткове борошно використовують як біологічну добавку в корм для тварин. Як би дивно це не звучало, а сировиною для тваринних кормів є самі тварини. Також в області є 360 скотомогильників, які паспортизовані ветеринарною службою. Такі території обгороджують, щоб до них не було вільного доступу. В районі скотомогильників заборонено випасати домашню худобу, косити траву та здійснювати господарську діяльність. — Члени нашої організації висунули пропозицію щодо створення муніципального притулку для безпритульних тварин на 150-250 місць, — розповідає Людмила Луцюк. — Ми б там тварин не тільки змогли тимчасово утримувати та лікувати, але й проводили б кремацію мертвих, у тому числі й домашніх, тварин. Нині ж тваринами у місті займаються ЖКП, прирівнюючи їх до сміття. Створення притулку для тварин — не захмарна перспектива, а цілком реальна. В багатьох українських містах такі заклади вже функціонують. А поки міська влада офіційно не виділила земельної ділянки для створення притулку для бездомних собак та котів, рівняни поступово перетворюють власні двори на... кладовища тварин.
Коментар Неля Лис, помічник прокурора Рівненської міжрайонної природоохоронної прокуратури: — Кримінальних справ з приводу жорстокого поводження з тваринами у нашій області не було. За останні півтора року до нас надійшло дві заяви від мешканців Рівного стосовно безпритульних собак. Перше звернення було з приводу неналежного утримання бездомних тварин у неофіційному притулку. Наші працівники разом із ветеринарами та екологами проводили перевірку, за результатами якої був направлений припис міському голові з проханням розробити правила утримання тварин. Кілька днів тому до нас звернулись із заявою організатори неофіційного притулку для бездомних тварин стосовно жорстокого поводження бригади з відлову тварин із собаками, які жили на території КАТП. За результатами цього звернення ми проведемо перевірку і будемо вживати необхідних заходів.