Як поліпшити своє здоров'я

1035 0

Ми у соцмережах:

Як поліпшити своє здоров'я

Ніхто не хоче хворіти. Адже хвороба — це, як мінімум, клопоти й витрати. Ви не тільки погано почуваєтесь, але й не можете працювати або вчитись, заробляти гроші чи дбати про свою сім'ю. Можливо, комусь навіть треба за вами доглядати, а вам — платити чималі гроші за медикаменти й лікування.

Вело Недарма кажуть: профілактика краща за лікування. Хоча деяких хвороб не уникнути, ви можете багато зробити для того, щоб сповільнити розвиток захворювання чи взагалі йому запобігти. Розгляньмо п'ять порад, котрі допомагають поліпшити здоров'я.

Дотримуйтесь правил гігієни

Один з найефективніших способів уникнути хвороб і запобігти їхньому поширенню — це мити руки. Дуже легко підхопити застуду чи грип, якщо просто потерти ніс або очі руками, на яких є збудники цих хвороб. Тож найкращий захист від інфекції — це регулярне миття рук. Дотримання правил гігієни може також запобігти серйознішим недугам, як-от пневмонії та хворобам, що супроводжуються діареєю. Миючи руки, можна запобігти поширенню навіть смертельної лихоманки Ебола. Переконайтесь у тому, що ви миєте руки належно. Як показують дослідження, багато людей після користування громадським туалетом не миють рук або миють їх неправильно. Як треба мити руки?
 • Намочіть руки у чистій проточній воді та намильте їх.
 • Потріть руки, щоб утворилася мильна піна. Не забудьте помити нігті, великі пальці, тильні боки рук та ділянки між пальцями.
 • Тріть руки принаймні 20 секунд.
 • Сполосніть руки в чистій проточній воді.
 • Витріть руки чистим рушником або паперовою серветкою.

Користуйтесь чистою водою

Якщо споживати воду, яка походить із забрудненого джерела або яку неналежно зберігали, то можна заразитися паразитами, а також холерою, тифом, гепатитом, інфекціями, що викликають небезпечну для життя діарею, тощо. Підраховано, що питна вода неналежної якості щороку спричиняє 1,7 мільярда випадків захворювань, які супроводжуються діареєю. Подбайте, щоб уся питна вода, якою ви користуєтесь,— у тому числі вода для миття продуктів і посуду, приготування їжі, виготовлення льоду та чищення зубів,— походила з безпечного джерела. Це може бути належно очищена вода з водопроводу або вода в пляшках від надійного виробника. Якщо існує хоч якась імовірність того, що водопровідна вода забруднена, кип'ятіть її перед використанням, користуйтеся фільтрами для очищення або знезаражуйте хімічним способом, чітко дотримуючись інструкцій виробника.

Стежте за тим, що їсте

Хороше здоров'я неможливе без здорового і збалансованого харчування. Поміркуйте, чи не варто вам обмежити споживання солі, жирів і цукру та зменшити порції їжі. Урізноманітніть свій раціон і включіть у нього фрукти та овочі. Купуйте крупи, пластівці, хліб та макарони, виготовлені з цільного зерна. Вони містять більше поживних речовин та клітковини, ніж продукти зі шліфованого зерна. Якщо говорити про білки, споживайте невеликі порції нежирного м'яса. Намагайтесь кілька разів на тиждень їсти рибу. Якщо споживати надто багато цукру і твердих жирів, то можна набрати зайвої ваги. Щоб цього не сталося, пийте воду замість солодких напоїв. Замініть калорійні десерти фруктами. Обмежте споживання твердих жирів, яких багато у ковбасі, м'ясі, маслі, сирі, тортах та печиві. Коли готуєте їжу, замість твердих жирів використовуйте олії, які є більш корисними. Високий вміст солі в їжі може піднімати кров'яний тиск до небезпечного рівня, адже сіль містить натрій. Якщо у вас проблеми з тиском, то купуючи продукти, перевіряйте вміст натрію (його вказують на упаковці). Щоб додати страві смаку, замініть сіль іншими спеціями. Окрім того, що ви їсте, важливе і те, скільки ви їсте. Не їжте після того, як відчули ситість. Велику загрозу для здоров'я становлять харчові отруєння. Будь-яка їжа може стати отрутою, якщо її неправильно готувати або зберігати.

Будьте фізично активними

Щоб добре почуватись, усім нам, незалежно від віку, слід бути фізично активними. Сьогодні багато людей мало рухаються. Чому фізичні вправи такі важливі? Фізична активність допоможе вам:
 • Мати хороший сон.
 • Зберігати рухливість.
 • Не втрачати міцності кісток та м'язів.
 • Схуднути або підтримувати нормальну вагу.
 • Зменшити ймовірність депресії.
 • Знизити ризик передчасної смерті.
Перш ніж зайнятись якимсь видом фізичної активності, візьміть до уваги свій вік та стан здоров'я. Не завадило б порадитись з лікарем. На думку багатьох фахівців, діти і підлітки повинні займатись помірними чи інтенсивними вправами принаймні 60 хвилин щодня. Дорослим слід щотижня займатись дві з половиною години помірними вправами або ж 75 хвилин інтенсивними вправами. Оберіть заняття, котре приносить вам задоволення. Це може бути баскетбол, теніс, футбол, швидка ходьба, їзда на велосипеді, садівництво, рубання дров, плавання, веслування, біг чи будь-яке інше аеробне навантаження. Як визначити, які вправи є помірними, а які — інтенсивними? Зазвичай під час виконання помірних вправ людина пітніє, а під час виконання інтенсивних вправ їй важко вести розмову.

Добре висипайтесь

Потреба у сні в різних людей неоднакова. Більшість новонароджених сплять 16-18 годин на день; діти, які починають ходити,— близько 14 годин, а дошкільнята — 11-12. Діти молодшого шкільного віку потребують принаймні 10 годин сну, підлітки — приблизно 9-10 годин, а дорослі — від 7 до 8 годин. Нестача сну вважається одним з чинників, які призводять до ожиріння, депресії, хвороб серця, діабету і нещасних випадків. А як бути, коли у вас з'явилися проблеми зі сном?
 • Старайтесь лягати спати і вставати у той самий час.
 • Подбайте, щоб у вашій спальні було тихо, темно й затишно. У ній не має бути ані надто тепло, ані надто холодно.
 • Коли ви у ліжку, не дивіться телевізор і не користуйтесь електронними пристроями.
 • Подбайте, щоб ваше ліжко було максимально зручним.
 • Не споживайте перед сном калорійної їжі, кофеїну та алкоголю.
 • Якщо ви дотримуєтесь усіх цих порад, але й далі страждаєте від безсоння чи маєте інші розлади сну, як-от надмірну сонливість удень чи проблеми з диханням під час сну, то варто звернутись до досвідченого спеціаліста.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також