Хвороби від їжі бувають різні. Найчастіше — так звані банальні харчові отруєння, викликані вживанням зіпсованого продукту: гострі гастроентерит, ентероколіти з діареєю, нудотою, блювотою. Але з їжею можна одержати і більш серйозну інфекцію. Зазвичай ані пацієнтові, ані лікареві не спаде на думку пов’язати з їжею тривалу лихоманку, ангіну, кашель, сепсис, менінгіт (а іноді навіть викидень у вагітної жінки). Але ж бруцельоз, туберкульоз, лістеріоз можуть початися саме після вживання зараженої їжі. Тому розмова про те, чого не варто їсти, щоб уникнути харчового отруєння.
Не пийте сирого молока Насамперед фахівці не радять пити сирого молока. Поширена думка, що парне молоко дуже корисне, зміцнює імунітет тощо. Раніше було так, а зараз виявляється, що потенційні ризики інфекційного зараження через сире молоко значно перевищують користь від нього. Річ у тому, що людина скрізь використовує антибіотики — і не тільки в медицині, а й у тваринництві, і в сільському господарстві. Безперервний контакт мікроорганізмів з антибіотиками прискорив еволюцію мікроорганізмів, змінив їхній генний апарат. З’явилися форми, стійкі до антибіотиків. А ця стійкість виявилася дуже підступною — вона майже завжди поєднується з патогенністю мікробів. Тобто стійкий патоген — це ще й більш агресивний патоген. А оскільки стійким мікробам легше виживати в навколишньому середовищі — ми з вами сьогодні оточені великою кількістю мікроорганізмів, здатних викликати хворобу. І корови зараз в собі — в кишечнику, в шлунку, на вим’ї — носять набагато більше патогенних мікробів, ніж раніше. Тому ніхто не зможе гарантувати, що ці мікроби не потраплять в молоко. Крім того, у молоко можуть потрапити мікроби з рук доярок. Наприклад, легко може опинитися в сирому молоці золотистий стафілокок, який в молоці почне розмножуватися і, більше того — виробляти токсини. Через молоко можуть передаватися й бруцели, і палички Коха, що викликають туберкульоз. Тобто мова йде вже про ті хвороби, що виявляють не відразу, а через тривалий період, коли споживачі вже не пов’язують їх з випитим раніше сирим молоком. Отже, пийте пастеризоване молоко. Мінімальна температура пастеризації — 71,5 градуса. При цій температурі ніякі патогени — ні віруси, ні бактерії — не виживають. А всі основні корисні властивості і харчова цінність молока зберігаються.
Перепелині яйця без сальмонельозу — міф За останні роки багато хто добре засвоїв, що в сирих яйцях можуть бути бактерії сальмонели, які, до речі, викликають у людини як харчові отруєння, так і тяжкі форми сальмонельозу з ускладненнями. Загалом, сирі яйця в їжу вживати не квапляться. Втім, обмеження торкнулося чомусь тільки курячих яєць. Більше того, часто доводиться чути, що в перепелиних яйцях взагалі не буває сальмонел. Але це, на жаль, міф. Просто поширеність перепелиних яєць значно менша, а людей, що харчуються винятково ними — й поготів. Звідси і менше відомих випадків зараження на сальмонельоз. Пам’ятайте одну дуже просту річ: кури не самі по собі заражаються сальмонельозом. Вони, до речі, на цю хворобу не страждають, а є лише переносниками інфекції. Інфікуються птиці сальмонелами в процесі розведення і відгодівлі. Основне джерело зараження — комбікорм, до складу якого входять перероблені останки великої та дрібної рогатої худоби і свиней. Саме вони найчастіше є переносниками сальмонел. Тому якщо годувати перепілок тими ж комбікормами і утримувати у несприятливих умовах, коли в пташнику порушується мікроклімат, то і в перепелиних яйцях з’являться сальмонели. Слід пам’ятати, що будь-які сирі продукти тваринного походження можуть стати потенційними джерелами інфекцій.