Чи законно Росія стала членом ООН?

3290 10
Одним із найважливіших світових документів є статут ООН. В ньому записані всі основні принципи міжнародного права та механізми їхнього регулювання, і вказані спеціальні структури, які відповідають за вирішення складних геополітичних питань. Найвідомішою з них є Рада Безпеки ООН.

Одним із найважливіших світових документів є статут ООН. В ньому записані всі основні принципи міжнародного права та механізми їхнього регулювання, і вказані спеціальні структури, які відповідають за вирішення складних геополітичних питань. Найвідомішою з них є Рада Безпеки ООН.

Протягом своєї діяльності дана структура неодноразово зазнавала змін. Наприклад, в 1963 р. кількість її членів була збільшена з одинадцяти до п’ятнадцяти, а рішення з процедурних питань вважалися прийнятими, коли за них проголосувало дев’ять держав (раніше вистачало семи голосів). Однак склад постійних членів Радбезу ООН й досі залишається незмінним – це Китайська Республіка, Франція, Союз Радянських Соціалістичних Республік, Об’єднане Королівство Великобританії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки (див. п. 1, ст. 23 чинної редакції статуту ООН від 16.09.2005 р.). Це може здатися дивним, оскільки на даний час Китай представляє Китайська Народна Республіка, а місце СРСР вже давно зайняла Росія. Але зміни до статуту ООН чомусь не внесли і донині. Кому ж тоді це вигідно?

До КНР претензій найменше, адже в 1971 р., за резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 2758 (XXVI) – “Відновлення законних прав Китайської Народної Республіки в Організації Об’єднаних Націй”, вона стала офіційним представником Китаю в ООН, витіснивши таким чином Республіку Китай, яка з 1949 р., після поразки у громадянській війні в Китаї, контролює лише острів Тайвань з навколишніми островами.

Однак, щодо Росії жодна резолюція не приймалася і вона фактично в односторонньому порядку зайняла місце СРСР в ООН. Все відбулося просто: 24 грудня 1991 р. тодішній президент РФ Борис Єльцин повідомив Генсека ООН, що місце СРСР займе Росія. Проте дана процедура була незаконною, тому що РФ офіційно є спадкоємицею Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки. Оскільки остання, на відміну від Української РСР та Білоруської РСР, не була окремим членом ООН, то її наступниця – Російська Федерація – мала вступати в ООН заново – так, як це робили інші колишні радянські, югославські та чехословацькі республіки. Чому ж тоді для Росії зробили такий виняток? Серед основних причин надання РФ права бути офіційним наступником СРСР в ООН є той факт, що місце постійного члена Радбезу не могло були вакантним, через те що це символічне місце однієї з держав-переможців у Другій світовій війні. Але, насправді, свою роль зіграла наявність в СРСР ядерної зброї, яку було вирішено передати у спадок Росії. Саме тому РФ, за мовчазної згоди інших великих держав, стала наступником СРСР в ООН.

Отже, з юридичної точки зору, членство Росії в ООН – незаконне, бо вона є наступницею РРФСР, а не СРСР, і тому мала вступати в ООН заново. Проте тепер зрозуміло, чому СРСР й досі є “членом” Радбезу ООН, адже це вигідно Росії, яка у разі погашення “членства” Радянського Союзу може опинитися за бортом міжнародної політики.

Автор: політолог Тарас Бараболя

Коментарі

 • reshutsk 09:39, 10.12.2020

  З тебе такий політолог, як з мене марсіанин. Гугли Алма-Ату грудень 1991 року. де всі члени СНГ погодились і поставили свій підпис, шоб РФ стала правоприємницею СРСР. З через при днв це підтвердила і Європа. ЗАЯВЛЕНИЕ "двенадцати" о будущем статусе России и других бывших республик Европейское сообщество и его государства-члены с удовлетворением отмечают решение участников встречи в Алма-Ате 21 декабря 1991 года о создании Содружества Независимых Государств. Они принимают к сведению, что международные права и обязательства бывшего СССР, включая права и обязательства по Уставу ООН, будут продолжать осуществляться Россией. Они приветствуют согласие Правительства России принять на себя эти обязательства и ответственность и в этом качестве будут продолжать свои дружественные отношения с Россией с учетом изменения ее конституционного статуса. Они готовы признать другие республики, составляющие Содружество, как только они получат гарантии от этих республик о готовности выполнить требования, содержащиеся в "Критериях признания новых государств в Восточной Европе и на территории Советского Союза", принятых министрами иностранных дел "двенадцати" 16 декабря 1991 года.

 • Kevsicle 03:00, 02.01.2021

  Чебоксары эмалирование ванн

 • RufusThync 07:10, 17.02.2021

  Онлайн школа дизайна

 • RufusThync 05:57, 18.02.2021

  Программа Автокад шаг за шагом от Евгения Курицина

 • Тарас 02:05, 18.03.2021

  Все як сотні років тому! Москва викручується і привласнює чуже! Не вірите? Читайте ось це - "Куди поділись давні літописи Нестора, або чому досі віримо московським підробкам" - ://vremya.eu/stati/obrazovanie-i-nauka/kudi-pod-lis-davn-l-topisi-nestora-abo-c.html

 • BIFO 10:44, 20.03.2021

  Читаю таке та й думаю- що ж ви там курите таке забористе?..

 • Keknics 03:39, 26.06.2021

  lte прокси

 • Keknics 03:34, 26.06.2021

  Индивидуальные, скоростные мобильные прокси для Instagram ротационные, динамические

 • Keknics 09:39, 18.08.2021

  Индивидуальные 4g мобильные прокси для социальных сетей гео Казань ротационные, динамические

 • Keknics 01:19, 19.08.2021

  Стабильные мобильные прокси для работы с социальными сетями динамические

Залиште вiдповiдь

Читайте також