Міністерство охорони здоров'я закупило менше 10% ліків, потрібних для тяжкохворих людей, які мають рак, ВІЛ/СНІД, гепатит та інші складні захворювання. У рівненських лікарнях запаси безкоштовних медикаментів майже вичерпано. Хворі побоюються, що помруть, так і не дочекавшись на нову партію ліків.
Біля облдержадміністрації провели акцію протесту "Чорний вівторок" . У чорному одязі, з чорними стрічками люди з онкопроблемами, туберкульозом, ВІЛ/СНІДом, гепатитом та іншими захворюваннями тримали плакати, намагаючись привернути увагу до своїх проблем.
МОЗ "провалило" тендерні закупівлі ліків з багатьох причин. Зокрема, і через ротацію кадрів у самому міністерстві, і через проблеми з грошима. Окрім того, частина тендерів була заморожена, оскільки фірми-учасники подавали до суду, аби оскаржити рішення тендерного комітету. З минулого тижня закупівлі нібито відновили. Втім, благодійні та пацієнтські організації не вірять, що ліки надійдуть вчасно і в потрібній кількості.
На Рівненщині найбільш критична ситуація наразі з ліками для онкохворих — їх практично нема. Проте є проблеми й з іншими препаратами. А відсутність ліків, кажуть, принесе не лише більше смертей серед уже хворих людей, а й цілі епідемії. Бо лише завдяки лікам хворі на туберкульоз та ВІЛ, до прикладу, не заражають інших.
Юрій Лазаревич, організатор у Рівному акції "Чорний вівторок", під час якої протестували тяжкохворі, коментує:
— Подібної ситуації за часів незалежної України ще не було, щоб тендерні закупівлі ліків повністю провалили. Ми хочемо просити Кабмін, щоб тендерні закупівлі проводило не МОЗ, а Державна служба з надзвичайних ситуацій, як у 2011 році. ДСНС має можливість купувати ліки за спрощеною процедурою, якщо буде визнано, що відсутність медикаментів становить небезпеку. Хоча взагалі було б добре, якби ліки закуповували не через тендери. Це б значно економило час і кошти.
Ігор Добровольський, заступник начальника управління охорони здоров'я:
— У п'ятницю на розширеній колегії Міністерства охорони здоров'я виконувач обов'язків міністра одразу зазначив, що Антимонопольний комітет вже розблокував всі торги Міністерства охорони здоров'я на суму 640 млн. грн. Деякі угоди уже укладено, на певні медикаменти є наказ про розподіл їх між регіонами. Тобто ми сподіваємося, що перші партії ліків в область надійдуть на початку листопада, а до лютого, як і щороку, ми отримаємо всі препарати.
Але є інша проблема. Коли починалися торги, ціна на медикаменти була меншою. Оскільки деякі ліки подорожчали вдвічі, очевидно, що на виділену із бюджету суму — більше двох мільярдів гривень — куплять значно менше медикаментів. І не треба плекати ілюзій, що наступний рік буде кращим. Нам обіцяють децентралізацію коштів. Тобто виділятимуть гроші і ми на місцях закуповуватимемо ті медикаменти, яких найбільше потребує область. Та біда у тому, що ця субвенція буде удвічі меншою, ніж мало МОЗ на закупівлю тієї ж кількості ліків. Окрім того, нам вже озвучили, що бюджет охорони здоров'я зменшать на 8%. Хіба що змінять закони і деякі медикаменти вдасться закупити за кошти місцевих бюджетів.
Додам також, що жодного року держава не купувала 100% ліків, потрібних для тяжкохворих. У середньому область отримувала від 20% до 60% медикаментів, які просила. Цього року, очевидно, буде ще гірша ситуація.
У Міністерстві охорони здоров'я ситуацію із закупівлею ліків прокоментували так:
— До кінця року ми зможемо отримати необхідні ліки і розподілити їх між регіонами. Нині ж за рахунок оперативного перерозподілу ліків з інших регіонів та гуманітарної допомоги від міжнародних донорів вдається фактично за всіма напрямами медичного забезпечення мати лікарські засоби та засоби медичного призначення у медзакладах. Тому сьогодні немає причин пацієнтам турбуватися про критичну нестачу ліків.
Щодо можливості передачі державних закупівель від МОЗ України до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, то це ризиковано, оскільки оформлення відповідних процедур займе щонайменше декілька місяців, а оголошені МОЗ України торги пройдуть швидше.