12.06.2012 10:10 Адміністратор
1776
0
Сергій Мавроді попереджав, що піраміди небезпечні для здоров'я. Проте бажаючих одержати "надурняк» шалені гроші в пост-радянських країнах завжди ставало тільки більше. Засновник піраміди, котрий відсидів ще в 90-х роках, вийшовши на волю, зайнявся звичною для нього справою. Притому, точно так само, як сам Мавроді, ігнорував постанови Росспоживнагляду, ФАС Росії, думки влади України, Росії і Білорусі, вкладники нової піраміди проігнорували попередження самого Мавроді про непогашену судимість у нього і про можливе припинення виплат у перспективі.
Минулого тижня Сергій Мавроді заявив, що буде створювати нову піраміду МММ-2012 нібито для порятунку старої. Одночасно Мавроді зупинив виплату грошей через паніку серед вкладників МММ-2011. Безпосередньо падіння піраміди розпочалося, як відомо, з порушення кримінальної справи проти учасника піраміди Олексія Астаф'єва. Слідство прийшло до висновку, що главі відділення МММ-2011 у Коливані, котрий зібрав з жителів регіону 10 млн. рублів, одержавши винагороду 2 млн., допомагав сам Сергій Мавроді. І це логічно.
Також, незважаючи на формальну відсутність скарг на засновника піраміди, проти нього було порушено кілька справ у зв'язку з невиплатою різних штрафів. Втім, Мавроді не поспішав їх оплачувати, а тому його запроторили в СІЗО. Звідти він потрапив у лікарню, пізніше зникнувши з неї.
|
| Сергій Мавроді |
До цього часу тільки в Україні було, за різними оцінками, понад 15 млн. вкладників піраміди. Всього ж, за словами засновника піраміди, у неї вступило 35 млн. осіб. Люди зраділи святковій акції МММ, що проходила біля офісу в київському ТРЦ "Метроград", під час якої кожному з перших 160 осіб пообіцяли видати по 160 гривень. І це при тому, що робота піраміди в Україні була визнана нелегальною.
Нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація про те, що управління економічної безпеки і протидії корупції ГУ МВС по Москві визнало, що дітище Мавроді має всі ознаки незаконної підприємницької діяльності і шахрайства. Ускладнює ситуацію те, що поки немає заяв від потерпілих. Але прокурор Москви Сергій Кудєнєєв направив поліцейським слідчим постанову з вимогою порушити проти Мавроді кримінальну справу за статтею "Замах на шахрайство". Відповідно до цього обвинувачення, Мавроді загрожує до 10 років позбавлення волі.
Ситуація стала дійсно загрозливою. Серед вкладників почалася паніка — багато хто намагається забрати гроші. І тут Мавроді приготував їм сюрприз: він негайно водить у дію план під назвою "Режим спокою". Відповідно до нього, вкладники протягом двох тижнів не зможуть забрати свої кошти з системи, а після закінчення цього терміну будуть діяти обмеження на виплати.
Мавроді так висловився про поточний стан справ: "І все одно грошей на всіх не вистачить. Піраміда! Якщо всі кидаються знімати, грошей на всіх вистачити не може в принципі. Власне, і в будь-якому банку те ж саме. А гарантії, до речі, взагалі сатанізм".
За задумом засновника піраміди, нова структура МММ-2012, що створюється нібито для підтримки старої, буде існувати паралельно з нею. "Єдина відмінність — не буде пільговиків (а значить, всіх цих нескінченних схем і махінацій з бонусами). У всіх буде 30%. Відповідно, депозити: звичайні — тримісячні 40%, піврічні 50% і річні 60%; надприбуткові — тримісячні 55%, піврічні 65% і річні 75%. Реферал-бонуси — 20%. Дворівневі", — пояснив він.
Чи врятує нова піраміда стару? Навряд чи. З огляду на непомірну жадібність пострадянського населення, можливо, з новою підпіркою проект Мавроді протримається ще кілька місяців. Виплат же на всіх, а тим більше з відсотками, ніяк не вистачить. І справа не в підприємницькому безталанні Мавроді, не кажучи вже про кримінальну складову його проекту. Будь-який бізнес-проект повинен окупатися, а значить — мати якісь активи, які можна розвинути або реалізувати. У випадку з МММ, єдиний актив — це довірливість і жадібність людей. Але довірливості, як відомо, на всіх не вистачить. І у визначений момент будь-яка подібна піраміда починає валитися.
В історії людської цивілізації не було ще жодного випадку, починаючи ще з "тюльпанової лихоманки» у Голландії наприкінці Середньовіччя і до іпотечної кризи в 2008-2009 році в США, коли схеми, подібні до фінансових пірамід або мережевого маркетингу, не закінчувалися б цілковитим крахом.
Відомий економіст Карл Поланьї колись стверджував, що капіталістична економіка розвивається винятково шляхом краху і нагромаджень. Пізніше, для опису такого шляху розвитку, навіть було придумано спеціальний термін — "економіка мильних бульбашок». Його придумав інший економіст, Бернхард Май. Він пояснював цей термін як "масований приплив капіталу з різних країн у поєднанні з неприборканою кредитною експансією". Тут цілком можна провести аналогію з принципом, на якому побудована будь-яка фінансова піраміда — тільки замінити джерело надходження капіталу з "різних країн» на "різних громадян». А у випадку з МММ це не обов'язково: тому що піраміда існує в Росії, Білорусі, Україні і навіть намагається вийти на ринок багатьох європейських країн (а в деяких уже з’явилися і свої філії).