19.12.2013 00:18 Адміністратор
1855
0
22 грудня колектив Рівненської атомної електростанції відзначатиме професійне свято. День енергетика для персоналу підприємства — час підбиття підсумків і визначення нових пріоритетів. Яким 2013 рік видався для енергетиків — для читачів "РВ" проаналізував генеральний директор Рівненської АЕС Павло Павлишин. Він також розповів, які виробничі завдання мають виконати кузнецовські фахівці в найближчому майбутньому.
Підвищили безпеку енергоблоків
— З якими показниками колектив Рівненської АЕС зустрічає День енергетика?
— Рівненська АЕС — одне з провідних підприємств атомно-енергетичного комплексу України. Щороку наші енергоблоки, частка яких у виробництві електроенергії всіма українськими АЕС становить 19,6 відсотка, видають державі понад 16 мільярдів кіловат-годин електроенергії. Загалом з початку пуску першого енергоблока РАЕС виробила орієнтовно 393 мільярди кіловат-годин. За цими цифрами — титанічна праця персоналу, помножена на високий професіоналізм.
Однак через диспетчерські обмеження потужність енергоблоків протягом року використовувалась на 64,4 відсотка. У такому режимі станція працювала 325 днів. За 11 місяців цього року ми виконали план з виробництва електроенергії на 101,1 відсотка. Але за цей період недовиробництво електроенергії через диспетчерські обмеження порівняно з минулим роком зросло і становить 3 872 мільйони кВтг.
Планове завдання з виробництва електроенергії на 2013 рік для РАЕС встановлено на рівні 16 049 мільйонів кВтг. При стабільній роботі чотирьох енергоблоків його виконання очікуємо 30 грудня. В цілому, виробництво електроенергії за 12 місяців очікується на рівні 16 111 мільйонів кВтг, що становитиме 100,4 відсотка від плану.
— Якісний ремонт енергоблоків — запорука надійної експлуатації. Як пройшла цьогорічна ремонтна кампанія?
— Дуже важливо ретельно планувати та виконувати ремонт, бо його якість — основа безпеки та надійної експлуатації енергоблоків. Ремонтна кампанія цього року на РАЕС завершилась п'ятого серпня, коли в мережу після планово-попереджувального ремонту ввімкнули перший енергоблок. Також здійснили середні ремонти третього та четвертого енергоблоків. Через збільшення тривалості паливної кампанії планово-попереджувальний ремонт другого енергоблока перенесено на початок 2014 року.
Серед важливих робіт, які виконали на енергоблоці №1, можна виділити модернізацію ущільнювальної поверхні колекторів парогенераторів на другому контурі. Ущільнення з нікелю замінили на графітові. Враховуючи властивості графіту, збільшено герметичність другого контуру та підвищено безпеку роботи енергоблока. Ідентичні роботи виконані торік на енергоблоці №2.
На третьому енергоблоці здійснили великий обсяг робіт за Програмою управління старінням. Так, на турбогенераторі, в рамках експлуатаційного контролю, виконано неруйнівний контроль металу циліндрів низького тиску. Здійснено оцінку технічного стану обладнання і трубопроводів систем важливих для безпеки. Додатково виконано контроль металу посудин і теплообмінників.
У період планового ремонту на четвертому енергоблоці реалізовано десять заходів з модернізації, реконструкції та підвищення безпеки. Серед них — модернізація системи управління і захисту реактора, впровадження додаткової сигналізації імпульсно-запобіжних пристроїв компенсатора тиску та парогенераторів, впровадження сейсмічних сенсорів, безперервного контролю рівня води в басейні витримки.
Спільно з регламентними проводились роботи, спрямовані на підвищення безпеки, продовження термінів експлуатації енергоблоків, виконання постфукусімських заходів. Зазначу, що більша частина запланованих робіт здійснюється на РАЕС силами досвідченого персоналу енергоремонтного підрозділу.
Продовжують життя третьому енергоблоку
— Підприємство постійно підвищує безпечність експлуатації енергоблоків. Які заходи в цьому напрямі втілено в нинішньому році?
— Політика Рівненської АЕС спрямована на забезпечення пріоритету безпеки. А ще на дотримання вимог, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки, підтримку й підвищення культури безпеки персоналу, досягнення максимально безпечного рівня експлуатації енергоблоків і відповідність кращій світовій практиці та стандартам безпеки МАГАТЕ. У процес підвищення рівня культури безпеки залучено весь персонал, починаючи з вищого адміністративного рівня. Також у нас постійно діє Рада з культури безпеки, яка є колегіальним органом, що координує діяльність підрозділів атомної станції у цьому напрямі.
Розроблена і запроваджена "Програма конкретних дій ВП РАЕС, спрямована на підвищення рівня культури безпеки на 2013-2014 роки". Вона встановлює організаційно-технічні заходи, спрямовані на розвиток культури безпеки, та структурована за трьома рівнями: технічна політика керівництва в галузі безпеки; відповідальність та обов'язки керівництва щодо забезпечення безпеки, а також персональна відповідальність і обов'язок кожного працівника.
У нас на високому рівні вивчається і враховується міжнародний і вітчизняний досвід експлуатації. Створено експертну групу з висококваліфікованих фахівців, які поглиблено аналізують події на атомних електростанціях світу, АЕС Московського центру Всесвітньої асоціації операторів атомних електростанцій та матеріалах МАГАТЕ. Це зроблено для розробки заходів і недопущення аналогічних подій на Рівненській АЕС.
— Серед пріоритетних завдань РАЕС — продовження терміну експлуатації енергоблока №3. Що вже здійснено та які заходи передбачено на 2014 рік?
— У найближчі три роки нам потрібно виконати всі організаційні та технічні заходи, які дозволять експлуатувати третій енергоблок у понадпроектний термін. Вони передбачають реалізацію заходів з підвищення безпеки, оцінку технічного стану споруд, систем та елементів систем важливих для безпеки, а також кваліфікацію обладнання енергоблока та розроблення звіту з переоцінки безпеки.
Одна з обов'язкових умов продовження життя третього енергоблока — виконання "Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних станцій" (КзППБ). У поточному році з цієї програми виконано сім заходів, у тому числі два достроково, які передбачено на 2014-2015 роки.
Наступного плануємо виконати чотири заходи, в тому числі забезпечити перший "мільйонник" резервним енергопостачанням від загальноблочної дизельної електростанції. Продовжимо роботи із впровадженням на майданчику РАЕС мобільного дизель-генератора і мобільних насосних установок, які забезпечать життєздатність блоку за екстремальних природних аварійних ситуацій.
Маємо також визначити оцінку технічного стану внутрішньокорпусних пристроїв і опорних елементів реактора, ГЦН, ГЦТ, ПГ, а також розрахункового обґрунтування допустимої кількості циклів навантаження реакторної установки у понадпроектний період.
Модернізували навчальні тренажери
— На РАЕС постійно дбають про підвищення кваліфікації персоналу. Для цього проведено модернізацію повномасштабних тренажерів у навчально-тренувальному центрі. Що вона передбачала?
— Особливу увагу ми приділяємо дотриманню відповідності кваліфікації працівників атомної електростанції вимогам норм, правил і стандартів з безпеки. Вирішує це важливе завдання система підготовки персоналу, яка реалізується навчально-тренувальним центром і професійно-технічним училищем.
Впродовж нинішнього року на повномасштабних тренажерах проводилися роботи з модернізації системи нормальної експлуатації на ПМТ-440, системи надійного живлення, системи аварійного охолодження активної зони і системи індикації запобіжних клапанів компенсатора тиску на ПМТ-1000.
Враховуючи сучасні вимоги до організації навчального процесу на виробництві, цього року на Рівненській АЕС впроваджено дистанційну форму навчання, яка базується на використанні персональних комп'ютерів і автоматизованої системи дистанційного навчання "Веб-Аспект". Вона дозволяє в короткі терміни проводити навчання для великої кількості персоналу. Першочерговий акцент при впровадженні дистанційної форми навчання зроблено для реалізації спеціального навчання при виконанні робіт з підвищеною небезпекою. З цією метою ще в 2012 році прийнято рішення облаштувати навчальний та комп'ютерний класи на базі одного з виробничих приміщень ЦРМ-1 ЕРП.
Адміністрація станції усвідомлює, що кваліфікований персонал є основним ресурсом для забезпечення надійної, безпечної та ефективної роботи нашого підприємства.
— Рівненська АЕС — найбільше підприємство регіону. Як оцінюєте внесок станції у розвиток інфраструктури зони спостереження?
— За три останні роки для 30-кілометрової зони виділено значні суми субвенції. Зокрема, Волинська область отримала майже 28 мільйонів гривень, а Рівненська — понад 63 мільйони, з яких Кузнецовську дісталося 13,6 мільйона.
Ці кошти спрямовано на покращення інфраструктури. Зокрема, будівництво, реконструкцію капітальний і поточний ремонти навчальних і медичних закладів, комунальних об'єктів, доріг, тощо. Загалом фінансувалися 85 об'єктів соціального призначення: у Володимирецькому районі — 67, у Демидівському — один, у Костопільському — шість, у Сарненському — два, а в Кузнецовську — сім.
У Волинській області за "атомні кошти" реконструйовано сім шкіл, три фельдшерсько-акушерських пункти, шість лікарень і оздоровчий центр, інженерні мережі водо— та електропостачання, очисні споруди та автодороги.
У нинішньому році розмір субвенції збільшився. Волинська область отримає 11,1 мільйона гривень, а Рівненська — 24,3 мільйона, з яких Кузнецовську дістанеться 5,3 мільйона.
— Як оцінюєте роботу багатотисячного колективу енергетиків? Які основні виробничі плани?
— Загалом персонал РАЕС впорався з поставленими завданнями цього року, за що висловлюю йому велику подяку. Однак на досягнутому не зупиняємося, бо маємо багато виробничих планів.
Серед пріоритетних завдань — безпечна і надійна експлуатація енергоблоків, якісне проведення ремонтних кампаній та робіт, пов'язаних з продовженням терміну експлуатації енергоблока №3, виконання постфукусімських заходів "Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних станцій", спорудження комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів.
На кінець 2014 року заплановано завершення робіт з реконструкції розподільчої підстанції на ВРП-750 кВ для реалізації проекту будівництва повітряної лінії "РАЕС — підстанція Київська" та вводу ВЛ-750 кВ "РАЕС — п/ст. Київська". На наступний рік нам доведено річне планове завдання з виробництва електроенергії на рівні 17 187 мільйонів кВтг.
Я вірю в наш колектив і впевнений, що ці завдання ми виконаємо з честю. Адже рівненські атомники люблять свою професію, пишаються станцією і роблять все для безпечної та надійної експлуатації її енергоблоків.
Дякую усім членам нашого колективу за роботу, проведену у 2013 році. Приємно, що кінець року практично збігається з Днем енергетика. Отож здоров'я вам, удачі та успіхів. Бажаю, щоб кожен працівник РАЕС охоче, з посмішкою йшов на роботу, щоб у колективах панувала атмосфера довіри та персонал станції гідно відзначив своє професійне свято. Добра і щастя вам!