Рятуємося від комах

9332 0

Ми у соцмережах:

Рятуємося від комах

Що робити, якщо до вас у квартиру залетів надокучливий комар, у шафі завелась міль, пошкодивши улюблену шубу, а на кухні господарюють таргани? Як позбутись комах, які заважають комфортно жити, — тема сьогоднішньої розмови.

Не всі комарі небезпечні За однією легендою, комарі були послані на землю великим духом як покарання за плітки однієї злої жінки. Однак далеко не всі види комарів карають нас за її гріхи, для багатьох значно смачнішими є тварини. До того ж кусають нас лише комарині самки, а от самці — істоти більш ніж миролюбні. Вегетаріанцями є й величезні комарі — довгоніжки, тож і їх боятися не варто. Найбільш небезпечними є малярійні комарі — переносники малярії, за розмірами вони лише трохи більші за комарів звичайних, тож впізнати їх можна хіба за характерною рисою — задня частина їхнього тіла сильно піднята догори. Найсприятливішими умовами для комариного харчування є вологе прохолодне повітря, саме тому найбільше їх увечері, а от при температурі вище +28°С вони зовсім втрачають апетит. Не надто люблять комарі й висоту, проте, схоже, міські комахи вже давно адаптувалися до життя у мегаполісах — принаймні на останні поверхи дев’ятиповерхових будинків вони також залітають «у гості». Найбільше приваблюють комарів діти (через тонку шкіру), а також спітнілі дорослі.

Індивідуальний захист За словами продавця-консультанта магазину «ДЦ» Юлії Коновалюк, засоби, що захищають нас від комарів, розрізняють за місцем застосування: є серед них такі, що наносять безпосередньо на шкіру замученого кровопивцями страждальця, інші захищають від комарів простір цілої кімнати, ще інші — допомагають захиститися від надокучливих комах на вулиці. Засоби, що наносять на шкіру, поділяються на гелі, креми, спреї, лосьйони тощо. Істотної різниці між ними немає, все залежить від того, як саме вам зручніше застосовувати засіб — намазувати чи розбризкувати. Більшість подібних засобів забезпечують захист від комарів впродовж 3-4 годин, а застосовувати їх слід не частіше трьох разів на добу. Варто знати, що більшість протикомарних засобів можна застосовувати для дітей, починаючи з трирічного віку, проте є й такі, котрі підходять і для менших малят. Наприклад, протикомарним молочком Mosquitall російського виробництва (13,25 грн. за 100 мл) можна намазувати дітей віком від двох років, а серія вітчизняних засобів «Стоп комар!» фірми «Біокон» підходить і для однорічних малюків, а також для вагітних та жінок, котрі годують груддю — спрей коштує 13,95 грн. за 180 мл, гель — 6,55 грн. за 60 мл. Щодо того, який засіб найефективніший, то пані Юлія порадила звернути увагу на засоби Autan (компанія Johnson, Україна) — протикомарне молочко цього виробника коштує 14,25 гривні за 100 мл, крем для чутливої шкіри Autan Family — 8,95 грн. за 50 мл.

Колективний захист Захистити одразу кількох осіб у кімнаті здатні електрофумігатори — спеціальні пристрої, котрі вмикають у звичайну розетку і застосовують у поєднанні з діючою речовиною у вигляді гелю або рідини. Більшість подібних пристроїв здатна охороняти від комарів приміщення площею в середньому до 20 квадратних метрів, при цьому бажано, щоб знаходилися вони не ближче, як за один метр від людини. При зачиненій кватирці повне знищення комарів у кімнаті настає вже через 1-3 години роботи приладу, при відчиненій — через 8-10 годин. Однак подібні прилади не варто застосовувати там, де перебувають вагітні чи жінки, які годують груддю, люди, схильні до алергії. Також робота електрофумігатора може негативно вплинути на здоров’я домашніх тварин, тож при їх застосуванні рекомендують накривати акваріуми, тераріуми і клітки. Придбати електрофумігатор з рідиною Raid «45 ночей без комарів» можна за 29,25 гривні, застосовувати його можна як у поєднанні з пластинами, так і з рідиною. Пластини до електрофумігаторів бувають звичайними і ароматизованими, ефективний захист одна пластина здійснює в середньому впродовж 8-12 годин, після чого її слід змінити на нову. Щодо цін, то рідина до електрофумігатора Raid «45 ночей» коштує 9,95 грн. за 35 мл, рідина Baygon «45 ночей» — 14,95 грн. за 30 мл, десять ароматизованих пластин Raid (квітковий сад, хвойний ліс) коштують 2,60 грн. Звичайні пластини цього ж виробника — від 7,50 до 12,50 грн. за 30 штук, залежно від тривалості дії (від 8 до 12 год). Якщо захищатися від комарів потрібно на відкритому просторі — в поході, на дачі, на пікніку, то варто придбати спеціальні спіралі. Їх застосовують так: встановлюють чотири спіралі у формі квадрата, що оточує групу людей, і підпалюють. Оскільки дим, що виділяють ці засоби, досить токсичний, застосовувати їх можна лише на вулиці. Захищати від комарів спіралі здатні впроводж 8 годин. Придбати 10 протикомарних спіралей Mosquitall чи Raid можна за 5,95 гривні.

Одяг і продукти — не для молі Ще однією «домашньою» комахою, котра може принести нам купу неприємностей, є міль, якої є аж 14 видів, з яких у квартирах живуть меблева, шубна, килимова, зернова, повстяна та ін. Позбутися молі можна з допомогою як різноманітних хімічних, так і народних засобів. Наприклад, найдорожчі серцю речі можна захистити з допомогою спеціальних чохлів для одягу, що оберігають від молі вироби з вовни, бавовни, хутра. Набір чохлів для одягу «Фрекен Бок» (два чохли розміром 65х140 см та три чохли розміром 65х90 см) з ароматом лаванди коштують 8,25 гривні. Протимольні аерозолі слід розпилювати там, де шкідливих комах ви не хочете бачити — на одягу, декоративних оббивках, книгах, килимах. Аерозоль Raid «Антимоль», котрий можна застосовувати навіть на тонких та делікатних тканинах, коштує 9,30 грн. за 150 мл і забезпечує захист впродовж 12 місяців. Безпосередньо у шафи можна покласти гелеві пластинки, що відлякують дорослу міль і вбивають її личинок — дві пластинки Raid з запахом лаванди чи кедра, що захищатимуть ваші речі впродовж 4 місяців, можна придбати за 7,15 гривні. Також з метою відлякування молі можна застосовувати нафталін, махорку, листя екваліпта, корені лаванди. Не люблять метелики молі й запаху тютюну, перцю, суничного мила, кропиви, герані. Однак всі ці засоби хоч і не нашкодять людині своєю хімічністю, проте є менш ефективними, ніж промислові, оскільки лише відлякують метеликів молі, а от ні личинок, ні яєць вбити не здатні. Перелічені засоби не застосовують у боротьбі із зерновою міллю, котра полюбляє відкладати личинки у різних крупах та інших припасах. Щоб позбутися зернової молі, слід викинути всі зіпсовані нею продукти, а шафи, де вони зберігалися, ретельно промити мильним розчином, а потім чистою водою. Щілини в шафах промазати з допомогою пензлика оцтом і тримати шафу відчиненою, поки вона не просохне. Взагалі, щоб не вводити комах у спокусу, крупу та інші сипучі припаси ліпше зберігати у скляних банках чи спеціальному посуді. А для відлякування метеликів зернової молі та різноманітних жучків можна використовувати зубчики часнику.

Одвічна боротьба з тарганами Таргани — одні з найдревніших комах на землі, тож за прожиті століття вони навчилися пристосовуватися до будь-яких умов і їсти будь-яку їжу, без якої вони, до речі, можуть обходитися цілий місяць. До того ж, живучи біля людини, таргани звикли й до різноманітних засобів боротьби з ними — наприклад, навчилися імітувати власну смерть. Допомагає їм у цьому специфічний ген, який вчені символічно назвали нокдаун — почувши запах отрути, тарган непритомніє, падає лапками догори і перестає дихати. Задоволений результатом господар викидає його у сміттєпровід, а тарган відлежиться й через деякий час повертається назад. До речі, відданість рідній оселі та господарю — характерна риса домашнього таргана. Саме тому після хімічної обробки приміщення тарганів не можна викидати у помийне відро чи сміттєпровід, лише змивати у каналізацію. До того ж «розумні» таргани здатні регулювати кількість свого потомства, залежно від величини їхньої колонії — якщо тарганів у квартирі багато, а потаємних місць, де можна ховатися, мало, з одного тараканячого кокона вилуплюється приблизно 28 тарганят, однак якщо чисельність тарганів невелика, то більше 60 голодних тарганячих діточок. Вчені навіть підрахували, що якщо після обробки приміщення вижило хоча б 5% тарганів, то через чотири місяці їхня чисельність перевищить початкову в 1,2 раза. Кажуть, що позбутися тарганів можна лише переїхавши туди, де їх немає. Однак і такий радикальний засіб не гарантує звільнення від неприємного сусідства — адже парочка-друга відданих вам тарганів може переїхати з вами в куточку рідної шафи. Боротися з тарганами можна по-різному. Можна труїти їх різноманітною хімією, серед якої найефективнішими є гелі, котрі слід намазувати в місцях ймовірної дислокації комах. Придбати їх можна в середньому за 6-8 гривень за невеликий тюбик об’ємом 30 мл. Проте, на жаль, до хімічних засобів таргани швидко звикають і вони стають неефективними. Можна провести справжню хімічну війну з допомогою комунального медико-виробничого підприємства «Дезінфекція», вартість якої залежатиме від площі вашої оселі. Однак за словами людини, котрій вдалося повністю(!) позбутися тарганів, допоміг у цьому простий, але дієвий засіб. Потрібно змішати ложку борної кислоти з вареним яєчним жовтком, зробити з цієї маси невеличкі кульки й розкласти у всіх доступних тарганам місцях. Серед інших народних засобів: миття підлоги з додаванням у воду нашатирного спирту, запаху якого таргани не переносять. Натомість таргани люблять пиво, чим можна підступно скористатися: на дно банки наливають трішки пива, а внутрішні її краї змазують вазеліном. Якщо таку приманку поставити на ніч, то вранці банка буде вже з тарганами.

Захищаємо домашніх тварин Від шкідливих комах страждають не лише люди, але й домашні тварини. Випускаючи своїх улюбленців на вулицю, ви ризикуєте отримати в результаті не лише їхній хороший настрій, але й зараження блохами. Зарадити цьому можуть спеціальні нашийники, які бувають, до речі, не лише собачими, але й котячими. До того ж захищають подібні нашийники не лише від бліх, але й від клопів. Придбати подібний захист для свого улюбленця можна за 9-9,50 гривні.

Швидка допомога Якщо ж від укусів комах вам вберегтися не вдалося, на допомогу можуть прийти засоби, що зменшують їхні наслідки — почервоніння, свербіння та подразнення шкіри. Серед таких, наприклад, косметичний бальзам-спрей після укусів Gardex — 9,75 грн. за 8 мл чи спрей Autan — 10,95 грн. за 8 мл. Якщо після прогулянки на природі ви помітили на своєму тілі кліща, потрібно змазати його вазеліном, прикрити баночкою і міцно притиснути. Без повітря кліщ задихнеться і відпаде. Однак звернутися до лікаря все одно варто. Якщо ж вас вкусила оса чи бджола, лікарі радять: відсмоктати отруту, охолодити ранку, прикласти до неї примочку з розчином солі чи соди (десертна ложка на півсклянки води), навколо ранки нанести гормональну мазь (преднізолон, флуцинар), випити 2 таблетки супрастину чи тавегілу, а також глюконат кальцію (по одній таблетці 4 рази на день). Також пийте багато рідини.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також