До Дубровицького району із Рівного їхати більше двох годин маршруткою. Старенькі дерев'яні хатинки, низько притулені до землі, піщана дорога у селах та цікава говірка з перевагою "у" та "и". Це Дубровиччина. Сам райцентр від звичайного поліського села відрізняють хіба що новіші мікрорайони багатоповерхівок та наявність інфраструктури. Тим і цікаве це містечко, в якому ніби завмерло XX, а то й XIX століття.
Втім, дерев'яні будиночки набагато зручніші за кількаповерхові будівлі — у них тепліше. Оберемка дров вистачить, щоб обігріти дві кімнати. Натомість у багатоквартирних будинках взимку, кажуть дубровиччани, прохолодно. Мрія усіх — квартира із грубкою. Дерев'яні будинки цінні не лише економією тепла — вони оригінальні зовні. Здавна поліські майстри славилися роботами з дерева. Чи не кожен будинок має свою унікальну технологію побудови і візерунків, викладених із дерев'яних дощечок. У центрі Дубровиці є кілька будинків, котрі мають навіть вирізьблені орнаменти. Дубровиця у 2005 році відсвяткувала тисячоліття. На честь такого свята у місті встановили два пам'ятники — Анастасії Заславській та святій діві Улянії. — Одну скульптуру поставили біля районної державної адміністрації, у центрі, а іншу — біля церкви Різдва Богородиці, - розповідає заступник відділу культури та туризму Дубровицької РДА Ганна Бойчук. — Улянія та Анастасія були сестрами, які жили у XVI ст. у Дубровиці. Улянія була дуже набожною, вона пішла служити у монастир, а коли після її смерті відкрили труну, побачили, що мощі Улянії нетлінні. У XVII ст. тіло святої діви перевезли до Києво-Печерської лаври. Це єдина жінка, похована у цій святині. Анастасія Заславська теж була духовною особою. Вона виділила кошти на переклад та видавництво Євангелія. Нині на ньому присягають президенти України. Улянію і Анастасію вважають покровительками нашого міста. Є у Дубровиці ще один пам'ятник, вартий уваги туристів, — загиблим воїнам-афганцям, який формою нагадує два крила, що огортають хрест. Серед історичних пам'яток культури у Дубровиці збереглися два православні храми та костел. Усі три споруди — у центрі.
Уляна Кот |
Там, де пісня лягла на серпанок Село Крупове або, як його ще називають, Крупов'є, за кілька кілометрів від Дубровиці. Воно багате на народних умільців. У ньому що не хата — то ціла майстерня, де тчуть, вишивають, різьблять або кують. У Круповому проживають і дві народні майстрині — Уляна Кот та її учениця Ніна Рабчевська. Якщо їхати до Крупового, не можна оминути двох місць: житло Уляни Петрівни та музей ткацтва, який створила Ніна Рабчевська.
Духовними стежками Храмів у Дубровицькому районі небагато, особливо тих, які прожили принаймні більше півстоліття. Окрім самої Дубровиці, помолитися у старовинних храмах можна лише у двох селах: дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці у Бережках була збудована у 1817 році, а Свято-Успенський храм Висоцька звели 1877 року. Висоцьк унікальний ще й тим, що має більш як тисячолітню історію. Кажуть, що назва Висоцька походить від того, що село стоїть ніби на висоті, а саму гору, за переказами, насипали люди. Свого часу Висоцьк був містечком, у ньому проживали князі, серед них — Гліб Юрійович та рід Гольшанських. Оскільки Висоцьк лежить над Горинню, був там і порт. Нині археологи на берегах Горині, поблизу селища, знаходять речі тисячолітньої давнини. У селі раніше працював краєзнавчий музей, проте його закрили. Цікавий Висоцьк і своїм озером, яке має лікувальні властивості. А поблизу лісгоспу можна знайти багато рідкісних дерев. Є у Висоцьку і могила українського байкаря Петра Кралюка.
Героїчна спадщина Дубровиччина — один із осередків діяльності ОУН-УПА. Територія району густо встелена братськими могилами повстанців. Останніми роками на місцях поховань почали зводити пам'ятники. Поблизу села Бродець збереглася могила першого сотенного УПА Івана (Григорія) Перегійняка ("Коробки"). У селі Залішани похований воїн УПА на прізвисько "Голуб" (Прокіп Мозоль), а у Літвицях — курінний УПА "Лайдак" та його вояки. Є братська могила ще у селі Нивецьк. А у Золотому збереглося місце поховання генерала-хорунжого армії УНР Володимира Оскілка. Про УПА можна дізнатися у селі Кривиця. Там збереглася Лайдацька гора — криївка повстанців.
Заповідна територія Дубровицький район входить до Рівненського природного заповідника. На території краю — десятки рідкісних рослин та тварин. Особливо багате на екземпляри, занесені до Червоної книги, Перебродівське відділення. — У нас у районі є п'ять заказників загальнодержавного значення, — розповідає панні Ганна. - Це ботанічні заказники "Сварицевицький", "Золотинський" та "Озерський", які мають унікальну болотну флору та фауну. Є ще лісовий заказник "Висоцький" та ландшафтний "Почаївський". Проте найбільшою окрасою нашого краю є озера. Перш за все, це Велике Почаївське озеро, яке займає 58 га. Його відносять до пам'ятки природи загальнодержавного значення. Біля нього є ще одне озеро — Мале Почаївське. Є два гарні озера — Верхнє та Нижнє — у селі Великі Озера. Проте особливо цікаві для туристів Сомине — гліцеринове озеро та Озерське. До речі, біля Озерська є гори, які, в принципі, не властиві для нашої території. З гір відкривається краєвид на "мишарину" — болото, де збирають журавлину. Окрім того, у селі діє музей, в якому зібрано чимало цікавого матеріалу про наш край.