У музеї — не тільки рівненський бурштин, а й місячний грунт

4288 0

Ми у соцмережах:

У музеї — не тільки рівненський бурштин, а й місячний грунт

Музей коштовного і декоративного каміння, що в Житомирській області, — один із відомих геологічних музеїв України та світу. Тут зібрані унікальні мінерали та гірські породи Волині, і це зробило музей популярним як серед геологів-фахівців, так і звичайних відвідувачів. Мінералогічний музей налічує понад 1800 зразків мінералів та гірських порід із геологічних утворень не тільки України, а й з усього світу.

Музей коштовного і декоративного каміння, що в Житомирській області, — один із відомих геологічних музеїв України та світу. Тут зібрані унікальні мінерали та гірські породи Волині, і це зробило музей популярним як серед геологів-фахівців, так і звичайних відвідувачів. Мінералогічний музей налічує понад 1800 зразків мінералів та гірських порід із геологічних утворень не тільки України, а й з усього світу. Експозиція музею займає п’ять великих залів. У першому залі представлено декоративно-облицювальне каміння України, яке славиться унікальним за своєю насиченістю забарвленням, високою міцністю та витривалістю. Особливу увагу привертають породи граніту неперевершені за забарвленням (і сірі, і рожеві, і червоні, і зеленуваті) та малюнком (текстурою), а також лабрадор, який має унікальну золотисто-оранжево-зелену іризацію та габро. У залі демонструються також готові вироби з декоративного каміння.

Гетит
У другому залі можна детально роздивитись тонку «графіку» письмового граніту, побачити величезні друзи польового шпату, блискучі «їжачки» гетиту, білі кристалики фенакіту. Тут же можна побачити друзу чорного кварцу моріону вагою 361 кг. Крім того, відвідувачі завжди з цікавістю розглядають й інші експонати цього залу: реголіт — справжній місячний грунт, який був подарований музею космонавтами; великий одиночний кристал кварцу та дивні друзи гірського кришталю з родовищ Уралу. Третій зал розповідає про різноманіття кварцу — це прозорі та білі, які включають всі кольори спектру; чорні, що нагадують обеліски в мініатюрі; уральські золотисті цитрини та світло-зелений празем. Викликають захоплення мармарошські «діаманти» — дрібні (не більше 5 мм) водяно-прозорі кристалики, які виграють на сонці багатьма блискучими гранями. Бразильські жеоди аметисту, які демонструються, надовго залишаться в пам’яті. Середини цих мигдалин вкриті маленькими кристаликами фіолетового кольору, які так тісно притиснуті один до одного, що утворюють гострокутні щіточки.
Берил
У четвертому залі експонуються зразки дорогоцінних мінералів волинських камерних пегматитів: берили і топази. Топаз з давніх часів приваблював до себе увагу людей як ювелірний камінь. Він характеризується особливою внутрішньою грою світла, блиском, небесною блакиттю, золотистим кольором сонця, легкістю і прозорістю краплин вранішньої роси. За характером забарвлення волинські кристали топазу зустрічаються одноколірні (безбарвні, блакитні, рожеві) і поліхромні (блакитно-рожеві). Є в музеї вітрини, повз які без захоплення не може пройти ні академік, ні школяр. Це, в першу чергу, вітрина з берилами: вони прозорі та чисті, кожна грань призми має свій неповторний візерунок глибоких нерівних впадин — «фігурок травлення», що придає неповторну і привабливу індивідуальність волинським берилам. Для кристалів берилу Волині характерна різноманітна гама зеленого кольору — оливково-зелений, травянисто-зелений. Типовими є золотисто-жовті геліодори, що ніби заповнені теплом сонця. Рідко зустрічаються кристали ніжно-голубого кольору аквамарини та безбарвні гошеніти. В музеї можна побачити і найбільший кристал берилу, який був видобутий на Волині, завдовжки 135 см та вагою 66,6 кг. Він непрозорий за рахунок великої кількості газово-рідинних включень та тріщин. У цьому ж залі представлені дивовижні кристали, високо-декоративні строкаті яшми, карпатський ніжно-рожевий родоніт, чудернацькі гілочки закам’янілого дерева, шматочки благородного опалу, зразки «тигрового» і «соколиного» ока.
Тигрове око
Не менший подив викликають мінерали та гірські породи з різних куточків світу, які демонструються в музеї. Тут і голубі аквамарини з Бразилії та Пакистану, буро-жовтий гіпс з Польщі, соковито-зелений уральський малахіт, яскраво-червоний рубін з Бразилії, зеленувато-блакитна бірюза з Середньої Азії. Заворожують погляд агати: тонкі пластинки з ритмічно-зональних шарів нагадують загадкові печери; руїнний агат подібний на старовинні гравюри з баштами замку; агат-моховик навіює образи казкових рослин. Любителі каменів можуть роздивитись у вітринах різноманітні гранати, зразки чароїту та амазоніту, лазуриту, ісландського шпату, та багато зразків іншого кольорового каміння.
Топаз «Академік Ферсман»
І нарешті, як завершальний акорд — п’ятий зал, в якому демонструються вироби із дорогоцінного та декоративного каміння: намиста з моріону, гірського кришталю, яшми, малахіту, оніксу, підсвічники з родоніту, маріуполіту; вази із змійовика, селеніту, оніксу; шкатулочки з обсидіану, унакіту. Окрема вітрина з синтетичними мінералами — корундом, гранатами, бірюзою, фіанітом. Особливе місце в залі займає бурштин. Український бурштин характеризується великою різноманітністю розмірів, забарвлення і форм. Розміри окремих зразків сягають до 200 мм. Не менший подив викликає і гамма забарвлення Клесівського бурштину: від безбарвного і білого через різні відтінки жовтого, червоного до майже чорного, з численними переходами. Справжньою окрасою залу є вітрина з огранованими виробами з самоцвітів Волинського родовища. Прекрасно ограновані оливково-зелені берили, унікальні топази, кварц різних кольорів. Переливаючись блискучими гранями, вони захоплюють відвідувачів грою світла. Музей коштовного і декоративного каміння знаходиться смт Володарськ-Волинський Житомирської області, вул. Карла Маркса, 58.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також