Україна потребує сантехніків і готова їм добре платити

3948 0

Ми у соцмережах:

Україна потребує сантехніків і готова їм добре платити

Професія слюсаря-сантехніка нині дуже затребувана в Україні. Як стати слюсарем-сантехніком — справжнім майстром на всі руки — і скільки на цьому можна заробити, допомогли розібратися в Міносвіти і науки, Мінсоцполітики та Київському міському центрі зайнятості.

Навчання за рахунок держави

Слюсар-сантехнік — це робітник, який займається налагодженням і ремонтом сантехнічного обладнання. Сучасне будівництво, обслуговування житлових і виробничих приміщень неможливі без його участі. Холодне та гаряче водопостачання, каналізація, центральне опалення — всі ці комунікації та їхнє безперебійне функціонування залежать від професіоналізму сантехніків. Вони не тільки проводять монтажні й налагоджувальні роботи нового обладнання, але й ремонтують його, займаються профілактичним обслуговуванням і заміною. Їм необхідні знання про сантехнічні матеріали, деталі, основ будівельної справи, про пристрої опалювальних систем, систем очищення повітря і води. За інформацією Міносвіти, для будівельної галузі та комунального господарства в країні здійснюється підготовка фахівців за професією "слюсар-сантехнік". А ось для обслуговування санітарно-технічних систем потрібні не тільки сантехніки, а й монтажники санітарно-технічних систем. Це одна з найбільш затребуваних слюсарних професій. За першою спеціальністю готують фахівців тільки в п'яти профтехучилищах в країні, за другою — у 43. При вступі до ПТУ на ці спеціальності конкурсу майже немає. До того ж, усі вступники, які отримують освіту вперше (після середньої), зможуть зробити це за держрахунок. Всім іншим за навчання в ПТУ доведеться платити. Винятком з цього правила можуть бути тільки безробітні, які тривалий час стоять на обліку в центрі зайнятості і не можуть знайти роботу за своєю першою спеціальністю. Ці люди можуть отримати нову професію, в тому числі і слюсаря-сантехніка, за рахунок Фонду загальнообов'язкового соціального страхування. Крім того, що майбутні сантехніки вчаться за держрахунок і повністю забезпечуються витратними матеріалами, вони ще й отримують стипендію (близько 300 грн.) й забезпечуються місцями в гуртожитку.

Розряди

Слюсар-сантехнік може мати розряди з 2-го по 6-й. Найнижчий розряд можна отримати за півроку навчання на курсах в ПТУ першого атестаційного рівня (до них відносяться галузеві навчально-курсові комбінати). Однак знайти добре оплачувану роботу з низьким розрядом практично нереально. Для отримання більш високих 3-го і 4-го розрядів потрібно вчитися в профтехучилищах другого атестаційного рівня не менше півтора року. Для отримання 5-го розряду потрібно пройти конкурсний відбір і вступити у вище профучилище або в центр профтехнічної освіти. Крім високого розряду, випускник може отримати диплом молодшого спеціаліста, до слова, такі ж отримують випускники технікумів і коледжів. Це підвищує статус фахівця, тому він може влаштуватися на роботу керівником середньої ланки. Для отримання 5-го розряду на навчання в цілому доведеться витратити два роки. Якщо ж у ПТУ вступає абітурієнт, який закінчив лише 9 класів школи, то йому доведеться вчитися на півтора року довше, щоб повністю освоїти шкільну програму. Вищий, 6-й розряд можна отримати, тільки підвищивши кваліфікацію на підприємстві, яке має на це ліцензію, або ж на базі ПТУ. Але при цьому треба мати не менше одного року досвіду роботи за фахом.

Зарплати і пільги

Слюсарі-сантехніки можуть працювати в будівництві, на заводах або на підприємствах, які випускають санітарно-технічне обладнання. Виглядають більш привабливо пропозиції роботодавців, розміщені в Інтернеті. Слюсар-сантехнік без досвіду роботи може розраховувати на зарплату в межах 2000-3000 грн. А от фахівець з досвідом роботи від року може отримувати від 4000 і до 10 000 грн. на місяць. За словами директора Департаменту пенсійного забезпечення та соцзахисту інвалідів Мінсоцполітики Миколи Шамбіра, професійних пільг слюсарі-сантехніки не мають, тому що ця професія не відноситься до шкідливих. Тому на пенсію такі фахівці виходять, як і всі українці, в 60 років, і мають право на 24 відпускних дні в році.

Особистий досвід

Андрій Марков, 36 років, слюсар-сантехнік фірми SantPro (Київ): — Після школи я вступив до медучилища на фельдшера і закінчив його з відзнакою. Проходив практику на "швидкій", але зарплата там була жебрацька, і я розумів, що немає сенсу займатися цим. Спроби знайти щось близьке до спеціальності провалилися, і я змушений був піти працювати на шахту гірником, а потім прохідником. Там я працював вісім років. Щодня не знав, чи повернуся додому живим, але ж я був відповідальний за дружину і двох дітей. Нам місяцями затримували зарплату, і тому я знову став думати, чим зайнятися. Вирішив спробувати стати слюсарем-сантехніком — знав, що така робота затребувана і непогано оплачується. Навчався на практиці. Я знайшов собі вчителя, дуже досвідченого сантехніка. Два роки по буднях я працював у шахті, а по вихідних набирався досвіду в ремонті сантехніки. Потім я продав квартиру на Дніпропетровщині, де ми тоді жили, забрав сім'ю і переїхав до Києва. Знайшов роботу на фірмі, що займається ремонтами. Через кілька місяців керівництво відправило мене вчитися в ПТУ, щоб отримав диплом слюсаря-сантехніка. На вступному іспиті в училище я показав, що вмію, і мене відразу прийняли на випускний курс. Мені треба було навчатися півроку і скласти іспити, щоб отримати диплом і 5-й розряд. Я впорався з цим легко. Навчання, до слова, повністю оплатила фірма. На ній я відпрацював 2,5 року, а потім вона закрилася. Я почав працювати за договором з різними будівельними компаніями і фірмами. Вони знаходять мені замовників, я віддаю їм 30-40% від заробленого. Навесні і влітку я працюю практично без вихідних з 8.00-9.00 до 21.00-22.00. А ось взимку у слюсарів-сантехніків "мертвий сезон": замовлень стає втричі менше, з'являються вони зазвичай один раз на три-чотири дні. Так що влітку я можу заробити і 10 тисяч гривень на місяць, а взимку заробітки падають до 3000-4000 грн. І тоді, щоб оплатити оренду житла і прогодувати сім'ю, доводиться брати підробіток — адже я ще й електрик, і фахівець з укладання підлоги. Як сантехнік я найчастіше займаюся розведенням труб по квартирі або їхнім прочищенням, заміною каналізації чи сантехніки, розробкою технічних проектів індивідуального опалення. Найлегше робити чистку труб — всього за 10-15 хвилин заробляєш хороші гроші. Хоча, буває, доводиться нелегко. Чого тільки не доводилося діставати звідти: і підгузки, і освіжувачі для унітазів, і новонароджених кошенят та цуценят. Одного разу під час прочищення навіть спеціальний товстий трос поламав. Взяв інший і через півгодини пекельних зусиль витягнув з кухонної труби... величезний вовняний светр! Я не знав, що й думати, досі не уявляю, як можна було запхати об'ємний светр в трубу діаметром 5 см!


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також