22.12.2015 07:14 Адміністратор
1380
0
Щорічно доросла людина хворіє на застуду 2-3 рази на рік, в основному — в холодну пору року. Найчастіше віруси, що викликають ГРЗ (риновіруси, аденовіруси, віруси грипу та інші), стають причиною масових епідемій.
Як відомо, для профілактики простудних захворювань необхідно зміцнювати імунітет і уникати переохолодження. При цьому більшість з нас не замислюється, що часто причиною зараження вірусами є наші неусвідомлені звички, через які ми застуджуємося самі й заражаємо навколишніх.
Зайва ввічливість
Науково доведено, що збудники ГРЗ, зокрема вірус грипу, можуть передаватися на відстані 2 м між людьми. Тобто коли застуджена людина кашляє, чхає чи просто розмовляє, в зону ризику зараження потрапляють всі, хто знаходиться в радіусі 2 м від неї.
Зайва ввічливість часто не дозволяє людям триматися на безпечній відстані від хворого друга або колеги. Через цю звичку людина незабаром може сама поповнити ряди хворих.
Звичка чіпати обличчя
Інфекція при ГРЗ може поширюватися не тільки повітрям, але і контактним шляхом. Патогени потрапляють на руки через поверхні загального використання: дверні ручки, поручні у транспорті, стільниці і т.д.
Цікавий експеримент провели вчені з Каліфорнійського університету. Вони протягом 3-х годин спостерігали за групою добровольців, які сиділи за столами і займалися стандартною офісною роботою. Весь цей час дослідники фіксували, скільки разів учасники експерименту торкалися свого обличчя. Виявилося, що кожен офісний працівник, в середньому, чіпав лице близько 16 разів за годину. У половині випадків дотики були в ділянці губ, приблизно 5 разів на годину учасники чесали ніс і 2 рази протирали очі.
Якщо у вас є звичка часто чіпати обличчя, то інфекція з рук легко може проникнути на слизові оболонки рота і носа, а звідти — в організм. Тому одним з основних методів профілактики грипу та ГРВІ є рекомендація часто і ретельно мити руки.
Звичка прикривати рот рукою
Чхання і кашель — характерні симптоми грипу та ГРВІ. Щоб частинки слини з мікробами не розліталися навколо під час кашлю та чхання, ми звикли прикривати рот рукою. Насправді такою дією ми не захистимо навколишніх від зараження, а навпаки, підвищимо ризик поширення вірусів і бактерій. Адже патогенні мікроорганізми з наших рук потрапляють на телефони, дверні ручки і предмети побуту, а звідти — на руки навколишніх.
Тому під час кашлю або чхання необхідно прикривати рот не рукою, а одноразовою носовою хустинкою, яку після цього слід викинути. Якщо хустинки поруч немає, чхайте в рукав. Нехай це виглядає негарно, але так безпечніше з медичного погляду.
Зайва самовпевненість
Багато тих, хто перехворів на грип, вважають, що придбали до нього імунітет у цьому сезоні, і робити щеплення не потрібно. Але, по-перше, імунітет з'являється тільки до певного штаму грипу, а на території країни зазвичай циркулює кілька штамів різних вірусів. По-друге, точний діагноз грипу ставиться за результатами лабораторних досліджень, а на практиці його діагностують за характерними симптомами. Тому не виключено, що людина перехворіла на ГРВІ, хоча вважала, що у неї був грип.
Ще один наслідок зайвої самовпевненості — ускладнення ГРЗ. Якщо людина не звертається до лікаря з симптомами застуди, а приймає ліки, які побачила у рекламі, або переносить хворобу «на ногах», то є ймовірність розвитку небезпечних ускладнень — бронхіту, пневмонії, менінгіту і т.д.
Лінь
Як говорилося вище, віруси ГРЗ деякий час здатні виживати на предметах — дверних ручках, столах, книгах, дитячих іграшках, куди потрапили крапельки слизу з рота і носа хворої людини. Наприклад, вірус грипу в повітрі може жити 2-9 годин, на руках — 8-15 хвилин, на тканині, паперовій поверхні — 8-12 годин. На металевих поверхнях він зберігається 24-48 годин.
Віруси-збудники застуди можуть жити на поверхнях усередині приміщень 7 днів і навіть більше. Хоча їхня здатність викликати захворювання знижується після 24 годин, цього часу достатньо, щоб заразити велику кількість людей.
Можна значно знизити ризик зараження, якщо регулярно проводити вологе прибирання приміщень з використанням миючих засобів. Тому не лінуйтеся і підтримуйте чистоту в будинку, особливо якщо хтось у родині вже захворів. Періть тканини, які можуть містити віруси або бактерії, при температурі не менше 60єC з миючим засобом.