Куди ходили купатися кияни в 50-х роках, про крадіжки, військові об'єкти і русифікацію Донбасу — про дуже різні сторони українського життя можна прочитати в архівах ЦРУ. Серед мільйонів оприлюднених нещодавно секретних документів понад 10 тисяч стосуються України.
Агенти на фабриках і заводах
Екстраординарні заходи безпеки, статус закритого міста і скеля не допомогли приховати від очей ЦРУ один з найбільш секретних об'єктів у Радянському Союзі — базу підводних човнів у Балаклаві. Як свідчать документи, про це місце по той бік Атлантики знали ще на етапі будівництва. У секретному звіті американської розвідки за 1960 рік згадується хімзавод у Саках, що був під посиленою охороною. Детально описано його план, зміну запаху і кольору рідин у його резервуарах, штани директора-генерала і те, як він скаржився на затримку деталей з Уралу. За словами історика Володимира Бірчака, інформація про військово-промисловий комплекс не могла надійти до ЦРУ з відкритих джерел, це була винятково робота агентів. «Здивувало те, наскільки якісно і масштабно працювало ЦРУ в СРСР. З цих документів стало відомо, що позиції ЦРУ в Радянському Союзі були досить непогані. Шпигунська мережа була розвинена», — вважає пан Бірчак і додає, що це підтверджують документи з архівів СБУ. Там є матеріали, в яких йдеться про викритих у Радянському Союзі шпигунів, розповідає пан Бірчак, який свого часу працював заступником директора архіву української спецслужби. Вчений переповідає історію про двох туристів з Нідерландів, які у 1966 році мандрували територією України, фотографуючи краєвиди. Коли їх схопили працівники КДБ, виявилося, що на плівках було чимало секретних об'єктів, потрібних для розвідки. Своїх джерел ЦРУ не розкриває, більшість імен у документах заретушовано. Разом з тим історик Максим Майоров зазначає, що випадків вербування високопоставлених радянських чиновників агентами ЦРУ було вкрай мало. Більшість даних надходило від рядових інформаторів — відвідувачів СРСР, військовополонених.План військових казарм у Сарнах, Рівненська область, 1964 рік
Принаймні копій секретних радянських документів в архівах ЦРУ історик ще не зустрічав.
«Це були повідомлення низового рівня. Наприклад, для шпигування за ядерним об'єктом агенту було достатньо зібрати зразки води і ґрунту біля нього, вивезти. З цього могли визначити тип і потужності виробництва. Це більше робота аналітиків, а не викрадення документів», — вважає пан Майоров.
Ще одним напрямом, яким в Україні займалось ЦРУ, була науково-технічна розвідка. В архівах є цілі доповіді членів Академії наук, сфотографовані, перекладені на англійську наукові журнали з хімії, біології.
Історики називають важливим архів ЦРУ в контексті верифікації матеріалів. Наприклад, коли виникає суперечка двох документів — УПА і МДБ, документи американської розвідки можуть стати третім джерелом інформації.
«Є цікаві моменти у підрахуванні втрат УПА у 1947-1948 роках. Відомо, що радянська сторона любила завищувати кількість ліквідованих повстанців. Документи ЦРУ можуть поставити крапку в цій суперечці», — вважає пан Бірчак.
Проте, зазначають історики, ці документи теж потребують перевірки. В одному із секретних звітів ішлося про 150 випадків протестів проти радянської влади у Криму у 1946 році. Через складне економічне становище, нестачу продуктів люди відмовлялись працювати в колгоспах, ділили колгоспне майно.
Водночас про якісь великі антирадянські виступи у Криму історику Майорову не відомо. «Можливо, це були якісь донесення, на основі яких в ЦРУ робили такі висновки про протести. Можливо, вони були дещо перебільшені», — припускає вчений.