21.07.2015 07:31 Адміністратор
8995
0
Колись у всіх містах стояли автомати з газованою водою і сиропом. Пізніше з'явився лимонад "Буратіно" в скляних пляшках. А далі ми і не помітили, як від цих практично нешкідливих напоїв перейшли до імпортних "шипучок", які не тільки мають приємний смак, але і чудово видаляють вапно на сантехніці. На жаль, дорослі й самі не проти побалувати себе подібними напоями, і з успіхом поять ними своїх дітей. Спробуємо розібратися, чому ж такі шкідливі газовані напої.
Небезпечний вуглекислий газ
Варто відзначити, що не всі газовані напої негативно впливають на організм людини. Справа в тому, що вуглекислий газ, всіма нами улюблені бульбашки, сам по собі не завдає шкоди. Його використовують як консервант — для кращого збереження напою. Проте він може викликати неприємні відчуття в кишечнику і метеоризм. Тому людям, які мають проблеми з травленням, варто випустити газ, перш ніж пити напій. Звичайна або лікувальна мінеральна газована вода не шкідлива, а навіть корисна.
Цукор або підсолоджувачі
Що ж іще додають в газовані напої? Звичайно ж, цукор. Сам по собі він завдає не тільки шкоди нашому організму. Це чисті вуглеводи, які насичують наші клітини енергією. Але потрібно пам'ятати, що у великій кількості цукор шкідливий. Він погано позначається на шкірі, зубах і сприяє збільшенню ваги. Утім, зараз рідко зустрінеш напій, що містить цукор. Справа в тому, що виробникам набагато вигідніше використовувати замінники цукру. Вони бувають різних видів, і про них можна говорити дуже довго. Але якщо на упаковці вказано такі речовини, як цикламат (Е 952), сахарин (Е 954), аспартам (Е 951) або сукразіт, пити такий напій не варто. По-перше, деякі з цих речовин заборонені в Європі та Америці. Дослідження показали, що вони чинять негативний вплив на печінку та нирки, а також сприяють розвитку різних захворювань, аж до ракових пухлин. По-друге, підсолоджувачі викликають відчуття голоду. Тому газована вода сприяє набору зайвої ваги. Навіть так звана дієтична кола — ворог нашій фігурі, адже вона покращує апетит.
Є напої, де як підсолоджувачі використовують рослинні компоненти — сорбіт, ксиліт і фруктоза. Вони нешкідливі, але дуже калорійні. Тому якщо ви не боїтеся набрати зайву вагу, можна пити лимонад з цукром або натуральними підсолоджувачами.
Смак і запах газованих напоїв
У складі газованих напоїв часто вказують коди, що починаються на букву "Е". Частина з них, як ми знаємо, означають підсолоджувачі, решта — підсилювачі смаку, консерванти, регулятори кислотності, ароматизатори та барвники. Чим більше всіляких "Е" в напої, тим він шкідливіший. Також варто звернути увагу на пункт "ароматизатори ідентичні натуральним". Вони можуть бути ідентичними тільки за запахом, але вони негативно впливають на печінку. Якщо ж ви шукаєте нешкідливий напій, то варто зупинитися на тому, де у складі вказано екстракти рослин і натуральні ароматизатори. Така газована вода буде дорожчою, але і завдасть менше шкоди.
Кислоти і кофеїн
Як регулятори кислотності часто використовують кислоти — лимонну (Е330), ортофосфорну (Е 338) і яблучну (Е 296). Будь-яка кислота завдає шкоди організму — вона псує емаль зубів, викликаючи карієс, і вимиває кальцій з кісток. Підвищення кислотності в шлунку так само може викликати порушення травлення і сприяє розвитку захворювань ШКТ.
Дуже шкідливий кофеїн у складі газованих напоїв. Він тимчасово приводить організм в тонус, але цей ефект дуже швидко зникає, а на зміну йому приходить млявість і сонливість. Крім того, часте вживання кофеїну означає величезне навантаження на серце і кровоносну систему.
Як видно, в основному газовані напої шкідливі для здоров'я. Мабуть, серед нешкідливих залишаються мінеральні води та лимонади, виготовлені на основі рослинних компонентів.
Виробництво газованих напоїв
В основі будь-якого лимонаду лежить вода. Тому під час виробництва напою пред'являються особливі вимоги до її якості. Світові виробники стежать за тим, щоб на їхніх заводах вода проходила ретельну, багатоступеневу очистку. Адже якість цієї рідини впливає на смак напою, його аромат і, звичайно ж, на здоров'я покупця. Спочатку з води видаляють всі дрібні частинки. Після того як всі домішки ліквідовано, вона стає ідеально прозорою. Це перший етап фільтрації. Потім вода проходить ще кілька ступенів очищення, поки її властивості не будуть задовольняти усім вимогам і стандартам. Останній етап — це проходження води через вугільний фільтр. Така процедура дозволяє видалити найдрібніші частинки, і навіть мікроби та бактерії. Завдяки їй вода набуває прекрасних смакових і ароматичних властивостей. Щоб прибрати частинки вугілля, які випадково потрапили у воду, її додатково проводять через полірувальний фільтр.
Наступний важливий інгредієнт лимонаду — це сироп. Саме він надає неповторного смаку й аромату напою. Кожна компанія має свій унікальний рецепт приготування сиропу. Світові виробники, маючи філії в сотнях країн, надсилають концентрат у закритих ємностях, щоб ніхто не зміг дізнатися секретну формулу.
Готовий концентрат змішують з білим цукровим сиропом в купажному відділенні. І вже готову суміш відправляють в цех, де відбувається безпосередньо виготовлення лимонаду. Але перед цим сироп повинен пройти перевірку якості в спеціалізованій лабораторії. Він повинен відповідати не тільки внутрішнім вимогам виробника, але і світовим стандартам.
У цеху розливу у воду впорскують вуглекислий газ, змішують її з сиропом і розливають по пляшках. Після цього вся продукція проходить систему контролю. Пляшки з криво приклеєними наклейками, з недоливом або переливом лимонаду відправляють у брак.
Протипоказання
Незважаючи на всі рекомендації, більшість людей у всіх країнах продовжують пити газовані напої. Але є групи людей, яким газована вода протипоказана. Не можна її пити тим, хто має хронічні захворювання системи травлення (виразкова хвороба, гастрит, коліт, панкреатит, гепатит тощо). Справа в тому, що вуглекислий газ подразнює слизові оболонки внутрішніх органів, що може викликати загострення хвороби. Навіть лікувальну мінеральну воду можна пити тільки після того, як більша частина газу вийде з неї. Лікарі рекомендують не давати газовані напої дітям до трьох років, не варто їх пити і літнім людям. Лимонади протипоказані людям, що страждають на ожиріння, діабет і алергічні реакції. Також якщо у вас слабка печінка або нирки, від газованої води слід утриматися або можна знайти напій, виготовлений з використанням натуральних інгредієнтів.