Як не померти від задишки

26345 0

Ми у соцмережах:

Як не померти від задишки

Задишка — стан, при якому організму не вистачає кисню. У деяких ситуаціях — це симптом, який свідчить про серйозні хвороби. Причиною задишки може бути офісна робота, анемія та гельмінти.

Фізіологічна задишка з'являється після того, як ви піднялися сходами або наздогнали автобус. М'язи, що почали працювати, вилучають з крові кисень, мозок намагається покрити кисневий дефіцит, що виник, і змушує нас дихати частіше — це нормально. Але якщо задишка з'являється до того, як ви піднялися на третій поверх, потрібно задуматися. Зазвичай це може бути просто погана фізична форма.

Робота не дає зітхнути

Якщо ви працюєте в кабінеті, то скоріше за все, сидите зігнувшись, а часто ще й підперши голову рукою. Легені при цьому затиснуті. Якщо в такому положенні проводити місяці і роки, м'язи спини спазмуються і не дозволяють легеням повноцінно дихати вже в будь-якому положенні. Те ж саме буває, якщо доводиться багато проводити часу зігнувшись — страждає діафрагма і порушується дихання. Тому потрібно робити вправи на розтягнення м'язів шиї, плечей, грудної клітки, спини (насамперед зони між лопатками).

Емоції через край

Сильне хвилювання, гнів, тривога, страх підсилюють вироблення адреналіну. Потрапляючи в кров, він змушує організм працювати в режимі гіпервентиляції. Чим більший стрес, тим сильнішою може бути задишка. До того ж емоції підстьобують діяльність не тільки легенів, але і серця. Збільшуються серцеві скорочення, які людина відчуває як прискорене серцебиття. У міру того, як минає стресова ситуація, відновлюється звичайний ритм дихання. Задишка, викликана сильними емоціями, для здоров'я в принципі безпечна. Однак занадто сильний її прояв може свідчити про серйозне захворювання — наприклад, вегетосудинну дистонію.

Якщо мало заліза

Мабуть, одна з найпоширеніших причин — залізодефіцитна анемія, або недокрів'я. Іони заліза насичують кров киснем, а якщо їх менше від норми, то і кисню кров переносить менше. Розвивається гіпоксія і включається екстрений захисний механізм — задишка. Крім лікування залізовмісними препаратами, які призначить лікар, потрібно стежити за харчуванням. Залізо добре засвоюється з печінки і червоного м'яса. Але часто анемія розвивається через погану екологію або слабку печінку — тоді потрібно переглянути не тільки раціон, але і спосіб життя.

Жир забирає кисень

Небезпеку в цьому випадку представляє внутрішній жир. Шар жиру огортає легені й серце, не даючи людині нормально дихати. Крім того, у повних людей серце переносить підвищені навантаження, оскільки йому потрібно качати кров у велику жирову подушку. Тому в життєво важливі органи надходить менша кількість кисню. Рішення проблеми одне: позбавлятися від жиру під наглядом лікаря.

Легкі причини

Якщо щось не так з легенями, дихання стає неповноцінним. Скажімо, при бронхіті, запаленні легенів, при алергічній реакції. Хвороб, що викликають легеневу задишку, безліч: плеврит, пневмосклероз, туберкульоз тощо. Визначити їх може пульмонолог.

Нелегкі паразити

Гельмінти можуть викликати задишку по-різному. По-перше, вони "об'їдають" господаря (позбавляють багатьох корисних речовин), а продуктами життєдіяльності забруднюють кров. Звідси анемія і підвищене навантаження на серце. По-друге, вони можуть пробратися майже в будь-який з органів. Тоді й задишка, і кашель гарантовані. Часто спостерігається картина, схожа на запалення легенів — при цьому антибіотики безсилі.

Збій балансу

Проблеми з диханням з'являються при гіпервентиляції легень. Це стан, для якого характерне занадто швидке та/або глибоке дихання, яке призводить до порушення балансу кисню і вуглекислого газу в крові, що, в свою чергу, викликає бажання дихати ще частіше. З'являється задишка, а разом з нею запаморочення, слабкість, спазми м'язів, оніміння, поколювання навколо рота і в кистях, інші симптоми. Гіпервентиляцію можуть спровокувати багато речей, в тому числі сильний переляк, ротове дихання, стомлення і навіть багаторазові зітхання.

Гра гормонів

Причиною задишки можуть стати і хвороби, які не зачіпають органи дихання і кровообігу безпосередньо. Наприклад, гормональні: захворювання щитовидки або цукровий діабет. Стимулювати задишку також здатний прийом деяких ліків. Тому якщо задишка не має простих пояснень — постарайтеся знайти причини її появи, проконсультувавшись з лікарем.

Cправи сердечні

Будь-які проблеми в роботі серця викликають задишку: слабке серце не може накачати достатню кількість крові, мозок дає сигнал про те, що організму не вистачає кисню, і дихання частішає. Людина відчуває, що не може вдихнути на повні груди, їй не вистачає повітря. Така задишка, наприклад, частий супутник ішемічної хвороби серця. Те ж саме спостерігається, якщо повноцінному насиченню організму киснем заважає поганий стан судин. Тому, до речі, люди, що мають проблеми з тиском, отримують в навантаження ще й задишку. Серцева задишка часто поєднується з набряками, холоненням кінцівок, посинінням шкіри. Ці симптоми мають змусити звернутися до лікаря. Задишка може бути навіть єдиним проявом безсимптомного інфаркту міокарда.


ПОВІДОМЛЯЙТЕ СВОЇ НОВИНИ В РЕДАКЦІЮ "РІВНЕ ВЕЧІРНЄ": Тел./Viber/Telegram: +380673625686

Читайте також