29.09.2016 07:57 Адміністратор
2255
0
У будівельній сфері міста грядуть зміни — відтепер за неї візьметься людина, яка не по чутках знає, що таке війна. Нещодавно Асоціацію працівників будівельної галузі міста Рівного очолив Василь Брагін, розвідник, який служив у Афганістані, активний учасник Майдану та воїн АТО.
Василь Брагін
— Пропозиція очолити ГО «Асоціація працівників будівельної галузі Рівного» поступила мені неочікувано. Певною мірою це здивувало, адже ретельно вивчати законодавство мене змусила власна «будівельна» історія. Але я порадився зі своїми хлопцями-побратимами і вирішив погодитися — впевнений, що наш досвід теж буде корисним, — каже Василь Брагін. -Необов'язково мати будівельну фірму чи вищу інженерну освіту, щоб очолювати громадську організацію. Адже наше основне завдання — комунікація. Якщо будівельники довіряють мені захищати їхні інтереси, я зроблю все, щоб виправдати цю довіру. Зі свого боку, ми зможемо певною мірою допомогти і тим, хто проливає свою кров на війні. Бо ці люди приходять додому і бачать, що справи не зрушили з місця, у багатьох галузях процвітає та сама корупція, а держава не поспішає їм допомогти.
— Тим більше, що нині гостро стоїть питання із забезпеченням житлом воїнів АТО.
— Так, справи просуваються дуже повільно, а запитань до чиновників виникає багато. Зокрема, з міста через військкомат пішло служити приблизно 700 чоловіків, а у черзі на землю — понад дві тисячі. Де ж набралося ще цих 1300 осіб? Вільної землі у Рівному мало, а ті ділянки на Бармаках не зовсім годяться для будівництва, бо до них навіть не прокладено інженерні мережі і все треба робити за свій кошт. Звідки у простих бійців на це гроші? Краще б влада спершу подбала про комунікації або уже заклала в бюджет потрібну на це суму, а потім роздавали би ділянки. Якісь квартири для учасників бойових дій або для членів сімей загиблих виділяються, але це дуже малий відсоток від потреби. Можливо, нам з товаришами вдасться зрушити з місця цей процес.
— З якими проблемами будівельної галузі Вам уже довелося стикнутися на новій посаді?
— Поки що я тільки входжу у курс справ, адже очолив Асоціацію 14 вересня. Але вже бачу — роботи буде багато. З'явилася небезпечна тенденція блокування будівництв. Є певні групи «хижаків», які заробляють на цьому кошти, влаштовуючи справжні шоу із залученням громадськості — якщо забудовник їм заплатить, тоді відчепляться. Інколи до цього причетні недобросовісні конкуренти. Також буває, що у пошуках дешевої робочої сили інвестори наймають на об'єкти не дуже кваліфікованих підрядників, а потім власники квартир скаржаться на нестерпні житлові умови: то опалення не так проведуть, то електрика замикає, то цеглу використали силікатну… Трапляються і «чорні» бригади, які є добрими фахівцями, але не платять державі податків. Важливі якість, ціна та логістика будматеріалів — часом та ж цегла дорожчає на солідну суму, доки дійде від заводу до будівельника через руки посередників.
— А ще є скандально-відомі у Рівному будівництва…
— У мене поки немає доказів, що певні тендери виграють за хабарі, але ми будемо пильно за цим стежити. Зате є інформація від забудовників, що у Рівному хочуть задіяти старі схеми і обкласти кожен квадратний метр «податком» із Києва — все це будемо перевіряти і боротися з корупцією. Тому нам потрібно постійно контактувати — із будівельниками, із замовниками будівництв, із владою, з експертами у будівельній галузі, з державною архітектурно-будівельною інспекцією у Рівненській області, яка постійно стежить за дотриманням законодавства та бореться з незаконними будівництвами. Наше спільне завдання — разом вивести Рівне на такий рівень, щоб усі забудовники, що заходять до нашого міста, чинили все тільки відповідно до закону.
— Уже давно ведуться розмови про створення у Рівному міської ДАБІ.
— Насправді це дуже важливе питання і ми будемо усяліко його підтримувати. Недобросовісних забудовників, на жаль, теж вистачає — не встигнеш і оком кліпнути, як з житлового будинку роблять універмаг, або на місці, де планувався спортивно-оздоровчий комплекс, уже готові звести багатоповерхівку. Якщо буде створено міську архітектурно-будівельну інспекцію, штрафи за ці порушення уже поповнюватимуть не державну казну, а місцевий бюджет. Тож кошти буде спрямовано саме на потреби та розвиток рівненської громади. Так само й мешканцям міста буде простіше та зручніше отримати консультації щодо своїх питаннь, а влада матиме надійний інструмент впливу на будівельну галузь міста.
— З якими ще проблемами Ви нині працюєте у Рівному?
— Одна з них напряму стосується Басового Кута. Зокрема, деякі безвідповідальні господарі дозволяють собі забруднювати міське водосховище нечистотами. Вони або прокладають під землею труби, що виводять стічні води з їхніх особняків просто в озеро, або вдаються до ще більш хитрого способу — зливають їх через так звану «лівньовку». Тобто, ставлять собі насос, який за 15-20 хвилин перекачує вміст септика до зливового колектора дощових вод і в загальну систему потрапляють десятки літрів нечистот. Хоча ті люди самі ж живуть неподалік, і їхні діти можуть купатися у брудній воді. Екологи уже називають стан Басівкутського водосховища найгіршим за останні двадцять років! Нещодавно ми виїжджали туди з хлопцями з УНСО та УВО — спілки учасників бойових дій. Задіяли водолазів, щоб знайти ці незаконні труби, що труять воду. Міська влада навіть дала нам екскаватор аби тільки вирішили проблему. Та виявилося, що проїхати туди не так вже й легко. Бо небідні власники отих будинків позагороджували парканами практично весь берег озера. Так що не тільки рибалки не можуть дістатися до води, але й ми не могли проїхати важкою технікою. Довелося проводити бесіди.
— Чи є від того результати?
— Звісно. Там, де не може вплинути міська влада, може вплинути громадська організація. От нещодавно ми провели розмову із одним таким мешканцем Басового Кута, то він одразу погодився перенести свій паркан метрів на 20, аби тільки його не чіпали. Лише попросив дати йому на це термін — один місяць. Так само наполегливо просимо попереносити свої паркани й інших власників. Ми подамо заяву до ДАБІ щодо цих об'єктів, щоб інспектори перевірили їхню технічну документацію. Якщо власники не йдуть на контакт по-хорошому, нехай тоді платять штраф. Тепер у них просто немає іншого виходу, як зробити вільний прохід на берег для всіх людей. А громадські активісти їм постійно про це нагадуватимуть.
— Ви згадували й про власний досвід будівництва?
— Років шість тому я вирішив зробити добудову до частини будинку, де мешкаємо з родиною. Вийшло так, що сусідці ця ідея не сподобалася і вона почала ставити «палки в колеса». А місцеві депутати, яким не особливо хотілося вникати в наше питання, просто передали сусідці дві третини землі, позбавивши нас можливості взагалі щось будувати. Дійшло до того, що я самовільно залив фундамент і мене тут же оштрафували — майже на 8 тисяч гривень. Штраф я сплатив, а згодом пішов захищати нашу країну на війні. Але цей життєвий досвід змусив мене ретельно вивчати і земельне законодавство, і державні будівельні норми. Впевнений, все це допоможе мені у теперішній діяльності в Асоціації. А якщо в якомусь питанні я буду недостатньо компетентний, то знайду експертів і спитаю фахової поради. Також на цьому прикладі з прибудовою я зрозумів, що з владою потрібно говорити і доносити до неї проблеми людей. Тоді не буде ситуацій, що сусіди пишуть заяви один для одного або що хтось дозволяє собі порушувати закон. Громадські організації — своєрідні медіатори суспільного діалогу. А наша Асоціація працівників будівельної галузі Рівного якраз існує для того, щоб будівельники та влада могли знайти спільну мову і разом працювати на благо громади.
Спілкувалася Олена РАКС.